Ja tiek slēgts cesijas līgums, kas var būt cedētājs?
Civiltiesības
15:00, 6. Feb. 2023
Veicot darba pienākumus uzņēmumā, darbinieks saņēma pilnvaru, kas deva tiesības uzņēmuma vārdā elektroniski parakstīt un iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam visas nepieciešamās deklarācijas. Pārtraucot darba attiecības, pilnvara netika anulēta. Vai darbinieks pats var anulēt pilnvaru, ja uzņēmums to nav izdarījis?
Civiltiesības
06:00, 12. Jan. 2023
Darba devējs organizē komandu saliedēšanas pasākumu saviem darbiniekiem. Divu dienu pasākums risinās viesu namā, un tajā aktivitātes (sporta spēles) saplānot un organizēt uzaicināts ārpakalpojuma sniedzējs. Pasākuma laikā viens no darbiniekiem neveiksmīgi pakrīt un gūst traumu. Kuram jāuzņemas atbildība par šādu negadījumu – darba devējam, aktivitāšu organizatoram vai viesu namam?
Klausies
Civiltiesības
06:00, 12. Apr. 2022
Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" noteikts, ka kompensācijas izmaksas ir arī summas, ko darba devējs darbiniekam izmaksā saistībā ar darbiniekam piederoša personiskā transportlīdzekļa, ko atbilstoši darba līgumam izmanto darba vajadzībām, nolietošanos. Vai ar darbiniekam piederošu personisko transportlīdzekli saprotams tikai gadījums, kad darba līgumā darba ņēmēja vārds un uzvārds pilnībā sakrīt ar transportlīdzekļa tehniskajā pasē norādīto, un tikai šādā gadījumā iespējama kompensācijas izmaksa?
Civiltiesības
08:00, 17. Mar. 2022
Nomnieks īrē telpas no iznomātāja. Jumta defekta dēļ, caur kuru telpā tek ūdens, sabojāta nomnieka datortehnika. Vai nomniekam ir tiesības prasīt iznomātājam atlīdzināt zaudējumus, kas radušies, nomājot telpas? Līgumā, kurš noslēgts starp nomnieku un iznomātāju, par zaudējumu atlīdzību nekas nav minēts. Uz kādu normatīvo aktu pamata nomniekam ir tiesības prasīt zaudējumu atlīdzināšanu, un kādā apmērā?
Civiltiesības
06:00, 18. Jan. 2022
Darbinieks cietis satiksmes negadījumā – gan pats, gan arī darba dators, kas ir pilnībā iznīcināts. Datora iegādes cena ir 2000 eiro. Par negadījumu ir sagatavots akts, darbinieks ir atzīts par cietušo, un kompensācija būtu jāpiedzen no avārijas izraisītāja puses. Bet šis process ievelkas, darbiniekam dators ir nepieciešamas darba pienākumu veikšanai, tāpēc jāpērk vietā jauns. Kā rīkoties darba devējam? Vai šos izdevumus var piedzīt no vainīgās puses, kas izraisījusi avāriju? Jo tā nav darbinieka vaina, lai gan tieši darbinieks ir materiāli atbildīgs par viņam izsniegtajām uzņēmuma mantiskajām vērtībām.
Civiltiesības
07:00, 13. Okt. 2020
Fiziska persona atsakās, slēdzot līgumu par pakalpojumu, norādīt personas kodu. Kā rīkoties pakalpojuma sniedzējiem? Vai un kādos gadījumos personas kods jānorāda obligāti?
Civiltiesības
07:00, 21. Jūl. 2020
Arvien vairāk cilvēku kļūst par pašnodarbinātām personām un sniedz digitālā dizaina pakalpojumus (reklāmas baneru, audiovizuālu reklāmu, bloga ieraksta dizains utt.) uzņēmumiem. Kādu līgumu šādā gadījumā slēgt par dizaina pakalpojumiem un galarezultāta nodošanu īpašumā un neierobežotā lietošanā uzņēmumam? Kurš izlemj, vai pakalpojuma sniegšanas rezultāts (piemēram, reklāmas baneris) ir ar autortiesībām aizsargāts darbs? Kā par autordarbu pareizi samaksāt pašnodarbinātajai personai?
Civiltiesības
07:00, 9. Jan. 2020
Nepilngadīga persona (17 gadi) sniedz mūsu uzņēmumam pakalpojumu – sagatavo prezentāciju par influencera darbu un nolasa to auditorijai. Kā pareizāk noslēgt ar jaunieti autoratlīdzības līgumu (nevis darba līgumu)? Vai to drīkst noslēgt ar vienu no vecākiem (piemēram, māti) vai arī jaunietim pašam jāparaksta līgums, bet jābūt rakstiskai vecāku piekrišanai? Un vai šādā gadījumā drīkst naudu pārskaitīt uz vecāku kontu?
Civiltiesības
07:00, 2. Jan. 2020
Vai pilnvarojuma līgumam, kas piešķir personai tiesības pārstāvēt uzņēmumu un veikt darījumus tā vārdā, jābūt notariāli apstiprinātam?
Civiltiesības
07:00, 17. Dec. 2019
Kāda ir atbildības robeža starp ražotājiem un tirgotājiem? Piemēram, pircējs konstatē, ka iegādātajai precei ir defekti. Par ko atbildību uzņemas pārdevējs, un par ko atbildīgs ražotājs?
Civiltiesības
07:00, 15. Aug. 2019
Man jāslēdz līgums ar kādas personas notariāli pilnvaroto. Kā rīkoties? Vai pieprasīt uzrādīt pilnvaras oriģinālu vai kopiju? Vai drīkstu pilnvaru kopēt? Vai man kopija kaut kur jāsaglabā? Kā pārliecināties, ka pilnvara tiešām ir derīga un spēkā esoša? Kas vēl jāzina šādā situācijā?
Civiltiesības
07:00, 25. Jūl. 2019
Vai prasību par servitūta nodibināšanu tiesā var celt pret personu, kas nekustamo īpašumu ieguvusi, to mantojot, bet zemesgrāmatā (ZG) nav pārreģistrējusi uz sava vārda, t.i., ZG kā īpašnieks vēl ierakstīta mirusī persona? Kad šādā gadījumā īpašuma tiesības pāriet mantiniekam? Kas, ievērojot Civillikuma (CL) 994.pantu, būtu atbildētājs šajā lietā?
Civiltiesības
07:00, 25. Okt. 2018
Kādas ir aptuvenās izmaksas, ja fiziskā persona vēlas uzsākt maksātnespējas procesu? Kurā brīdī un kur veicami šie maksājumi?
Civiltiesības
06:00, 30. Aug. 2018
Ja īres līgumā norādīts, ka īrnieks nedrīkst veikt kādu darbību, piemēram, veikt jebkāda veida remonta darbus, bez izīrētāja atļaujas, kādā termiņā izīrētājam būtu jāreaģē uz īrnieka iesniegumu par šādas atļaujas saņemšanu situācijā, kad līgumā nav atrunāta atļaujas saņemšanas kārtība? Ko darīt, ja izīrētājs ilgstoši neatbild?
Civiltiesības
06:00, 14. Aug. 2018