Ja darbinieks dodas atvaļinājumā mēneša pirmajos datumos un vēlas saņemt atvaļinājuma naudu pirms atvaļinājuma, bet uzņēmuma grāmatvedība vēl nav saņēmusi precīzus datus par iepriekšējā mēnesī nostrādātajām darba stundām, vai ir iespējams apreķināt atvaļinājuma naudu, neņemot vērā iepriekšējā mēneša algu?
Darba tiesības
07:00, 21. Sep. 2018
Lasītājai radusies, viņasprāt, absurda situācija: viņa šogad iegādājusies Igaunijā jaunu transportlīdzekli (pērk kā fiziskā persona). Par to samaksāts Igaunijas pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 20% apmērā, bet tagad lasītājai atsūtīta vēstule no Valsts ieņēmumu dienesta (VID), norādot, ka Latvijā nav samaksāts 21% PVN par jaunu auto. Vai tiešām par 1 preci fiziskajai personai PVN jāmaksā divreiz?
Nodokļi
07:00, 20. Sep. 2018
Dažkārt darbinieks lūdz darba devējam aizdevumu. Kādi nodokļi jāpiemēro šādam aizdevumam, un kāds tiesiskais regulējums to nosaka?
Nodokļi
07:00, 13. Sep. 2018
Kā rīkoties, ja atskaites nodošanas datums sakrīt ar nodarbinātā pēdējo darba dienu? Piemēram, 2018.gada jūlijā iestādē no darba atbrīvoti vairāki darbinieki. Darbinieks A atbrīvots no 31.07.2018. Kurš no šiem variantiem ir pareizs?
Nodarbināto, kas atbrīvots atskaites beigu datumā, uzrāda sadaļā "Atbrīvotie", jo dienas beigās (plkst. 24.00) darbinieks A vairs nestrādā.
Darbinieks A pēdējā darba dienā ir jāskaita ne tikai algu kontekstā, bet arī personālvadībā, jo visu dienu viņš ir tāds pats darbinieks, kā visi pārējie.
Darba tiesības
07:00, 11. Sep. 2018
31.12.2017. sabiedrības gūtā peļņa nav sadalīta dividendēs. Īpašnieks nolēmis to sadalīt. Vai peļņu drīkst dalīt pakāpeniski, t.i., pa daļām, ieturēt 10% iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un izmaksāt dividendes? Vai arī peļņa obligāti jāsadala 1 reizē, ieturot 10% IIN un samaksājot to budžetā? Vai ir noteikts periods (gads), līdz kuram drīkst dalīt peļņu un ieturēt IIN 10% apmērā?
Nodokļi
07:00, 6. Sep. 2018
Studente Anna brīvprātīgi (dažas stundas nedēļā) veic Eiropas Komisijas (EK) veidota projekta darbus (palīdz organizēt izstādes un kontaktbiržas), nesaņemot samaksu naudā vai citus labumus. Kā noformēt šādu darbu? Vai par Annas brīvprātīgo darbu jāmaksā nodokļi? Vai jāuzskaita nostrādātās stundas, un vai par tām jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID)?
Darba tiesības
07:00, 4. Sep. 2018
Kādas ir aptuvenās izmaksas, ja fiziskā persona vēlas uzsākt maksātnespējas procesu? Kurā brīdī un kur veicami šie maksājumi?
Civiltiesības
06:00, 30. Aug. 2018
Kāpēc nepieciešams reģistrēt preču zīmi? Saprotams, ka tās ir papildu izmaksas, kuras jauns uzņēmējs nemaz nevar atļauties, tad kāpēc tas tomēr ir būtiski? Kur un kā notiek reģistrēšana?
Komercdarbība
06:00, 28. Aug. 2018
Vasaras laikā (2–3 mēnešus) uzņēmumā strādāja studenti. Vai augustā, kad viņi atbrīvosies, viņiem vajadzēs izmaksāt kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu?
Darba tiesības
06:00, 23. Aug. 2018
Kā darba devējam jārīkojas, ja darba tiesiskās attiecības izbeidzas ar darbinieka nāvi? Kādas summas, kam un uz kāda pamata jāizmaksā?
Darba tiesības
06:00, 21. Aug. 2018
Kādi ir nosacījumi, lai darbinieks un darba devējs varētu noslēgt auto patapinājuma līgumu? Vai darbiniekam obligāti ir jābūt auto īpašniekam vai turētājam? Kā rīkoties, ja automašīna ir iegādāta līzingā? Vai patapināt var tikai darbinieks vai jebkura fiziskā persona?
Lietvedība
06:00, 16. Aug. 2018
Ja īres līgumā norādīts, ka īrnieks nedrīkst veikt kādu darbību, piemēram, veikt jebkāda veida remonta darbus, bez izīrētāja atļaujas, kādā termiņā izīrētājam būtu jāreaģē uz īrnieka iesniegumu par šādas atļaujas saņemšanu situācijā, kad līgumā nav atrunāta atļaujas saņemšanas kārtība? Ko darīt, ja izīrētājs ilgstoši neatbild?
Civiltiesības
06:00, 14. Aug. 2018
Atbilstoši Darba likumam (DL) darbiniekam, kas pavada brīvdienu komandējumā, tā kompensējama piešķirot līdzvērtīgu atpūtu darba nedēļas laikā. Bet kā rīkoties, ja darbinieks nosūtīts ilgstošā komandējumā (mācību), kas pārsniedz 30 dienas?
Darba tiesības
06:00, 9. Aug. 2018
Lai arī personas piekrišanas nepieciešamība noteiktu darbību veikšanai normatīvajos aktos bija paredzēta jau iepriekš, jaunu aktualitāti šis institūts ieguvis līdz ar Vispārīgās datu aizsardzības regulas spēkā stāšanos. Ne viens vien uzņēmējs uzdod jautājumu, vai, piemēram, klientu personas datu apstrādei ir nepieciešama klienta piekrišana.
Komercdarbība
06:00, 7. Aug. 2018
Tirdzniecības uzņēmumam klients pasūta preci, bet, kad prece jau ir pasūtīta no ražotāja un gandrīz jau piegādāta, viņš izlemj, ka tomēr to neņems. Vai ir kādas juridiskas saistības, kas tomēr liek iegādāties pasūtītās lietas? Vai rakstisks pasūtījums neko nenozīmē un to var vienkārši atcelt?
Lietvedība
06:00, 2. Aug. 2018