Kā rīkoties kreditoram, ja parādnieks (fiziskā persona) regulāri deklarē savu dzīvesvietu citā adresē? Tas tiek darīts, lai izvairītos no tiesvedības uzsākšanas un kavētu prasītāja tiesības vērsties tiesā.
Komercdarbība
07:00, 28. Nov. 2018
SIA vēlas nosūtīt komandējumā pašnodarbināto personu, ar kuru noslēgts pakalpojuma sniegšanas līgums par konkrētu darbu veikšanu. Komandējuma mērķis ir apmācības, lai paaugstinātu pašnodarbinātās personas pakalpojuma sniegšanas kvalitāti. Vai uzņēmums var sūtīt šādu personu komandējumā? Vai tam ir kādas nodokļu sekas?
Nodokļi
07:00, 28. Nov. 2018
Kādos gadījumos līgumos drīkst iekļaut Civilprocesa likuma (CPL) 30.panta 1.daļā paredzēto iespēju, ka, slēdzot līgumu, tā slēdzēji var noteikt to pirmās instances tiesu, kurā izšķirami strīdi, kas viņiem varētu celties par šo līgumu vai tā izpildīšanu?
Darba tiesības
07:00, 22. Nov. 2018
Nereti ārsta apmeklējums iekrīt darba dienas laikā, tādēļ sanāk kavēt darbu vai atstāt darba vietu dienas vidū. Vai darbiniekam ir tiesības uz šādu īslaicīgu prombūtni, un kā to noformēt?
Darba tiesības
07:00, 21. Nov. 2018
Vairāk nekā pirms 10 gadiem persona A izsniegusi pilnvarojumu personai B, paredzot personai B rīkoties A vārdā ar tai piederošu nekustamo īpašumu. Pilnvara apliecināta pie notāra un derīga līdz atsaukumam. Pirms gada ar bāriņtiesas lēmumu personai A veselības stāvokļa dēļ iecelts pagaidu aizgādnis C, kam noteikts pienākums rīkoties un pārvaldīt visu personai A piederošo nekustamo īpašumu. Nav informācijas, ka sākotnējās pilnvaras darbība būtu izbeigta. Persona B turpina rīkoties ar personai A piederošo nekustamo īpašumu, bet apzinās, ka personai A iecelts aizgādnis C. Vai pilnvara pēc bāriņtiesas lēmuma ir spēkā? Vai pagaidu aizgādnim jāpievienojas pilnvarai, proti, jāizsaka tai piekrišana?
Lietvedība
07:00, 15. Nov. 2018
Vai uzņēmums drīkst pārpublicēt privātpersonu sociālajos tīklos ievietoto informāciju bez saskaņošanas? Klienti ievieto atsauksmes par uzņēmumu un fotogrāfijas interneta vietnē "Facebook". Uzņēmums gribētu tās ievietot mājas lapā, kā arī dalīties ar tām sociālajos tīklos. Vai uzņēmums to drīkst darīt? Vai tomēr pārpublicēšana jāsaskaņo ar atsauksmes un foto autoru?
Komercdarbība
07:00, 15. Nov. 2018
Ražotājs pārdod un piegādā savu produkciju citiem uzņēmumiem, izsniedzot par to čekus un pavadzīmes. Samaksa tiek saņemta skaidrā naudā. Vai vienā dienā veiktie darījumi (tostarp piegādājot produkciju dažādiem uzņēmumiem) uzskatāmi par vienu darījumu un līdz ar to jāievēro 7200 eiro ierobežojums darījumiem skaidrā naudā? Vai tomēr tie ir dažādi darījumi?
Komercdarbība
07:00, 13. Nov. 2018
Darba devējs, pievienojot darba līgumam beztermiņa vienošanos, vēlas veikt komercnoslēpuma aizsardzības pasākumus, nosakot, ka atbildība par pārkāpumu ir spēkā neierobežotu laiku pēc darba līguma beigām un paredzot līgumsodu noteiktu procentu apmērā no darba līguma darbības pēdējo 12 mēnešu laikā izmaksāto darba samaksu summas. Kā šāda vienošanās ietekmē personu pēc darba attiecību beigām?
Komercdarbība
07:00, 8. Nov. 2018
Vai AS valdes loceklis - tēvs, dodoties bērnu kopšanas atvaļinājumā, var turpināt piedalīties AS sapulcēs un parakstīt dokumentus? Darba līgums ir noslēgts.
Darba tiesības
07:00, 7. Nov. 2018
Kādas tiesības ir būvniekiem, kas nav noslēguši ģenerālvienošanos? Vai viņi drīkst nepildīt tās nosacījumus, piemēram, nemaksāt ģenerālvienošanās līgumā noteikto minimālo algu, bet turpināt ievērot Darba likuma (DL) prasības?
Darba tiesības
07:00, 6. Nov. 2018
Ar valdes locekli noslēgts pilnvarojuma līgums. Valdes loceklim piešķirtas 20 apmaksātas brīvas dienas. Vai par šīm dienām valdes loceklim jārēķina vidējā izpeļņa (kā būtu jādara darba līguma gadījumā), vai arī jāsamaksā noteiktā mēnešalga? Kad tā jāizmaksā – pirms atvaļinājuma vai algas izmaksas dienā? Darba līguma gadījumā atvaļinājuma nauda būtu izmaksājama pirms atvaļinājuma.
Darba tiesības
07:00, 1. Nov. 2018
Uzņēmums ir koncerns, un ārzemēs ir tā meitas un mātes kompānijas, kuru pārstāvji neprot latviešu valodu. Tādējādi nepieciešams, lai lietvedības dokumenti ir angļu valodā. Vai Latvijas likumdošanā tas ir pieļaujams? Vai lietvedību svešvalodā var kārtot vismaz daļēji? Kā šādā gadījumā labāk plānot lietvedības darbu?
Komercdarbība
07:00, 31. Okt. 2018
Vai prasību par servitūta nodibināšanu tiesā var celt pret personu, kas nekustamo īpašumu ieguvusi, to mantojot, bet zemesgrāmatā (ZG) nav pārreģistrējusi uz sava vārda, t.i., ZG kā īpašnieks vēl ierakstīta mirusī persona? Kad šādā gadījumā īpašuma tiesības pāriet mantiniekam? Kas, ievērojot Civillikuma (CL) 994.pantu, būtu atbildētājs šajā lietā?
Civiltiesības
07:00, 25. Okt. 2018
Kā pareizi samazināt darbiniekam noteikto darba samaksu, un ar kādu tiesību normu pamatojamas darba devēja tiesības to darīt?
Darba tiesības
07:00, 24. Okt. 2018
Joprojām neskaidrs ir jautājums par personu lietu glabāšanu privātām institūcijām. Vai personu lietas jāglabā 75 gadus? Kādam nolūkam privātiem uzņēmumiem jāglabā tādi dokumenti kā līgums, vienošanās par darba līguma grozījumiem, iekšējie darba kārtības noteikumi, amata apraksts? Kā organizēt personu lietu krājumus? Vai ir iespēja kādas lietas nodot glabāšanai arhīvā? Ja jā, tad kā privātam uzņēmumam jānodod lietas arhīvā?
Komercdarbība
07:00, 23. Okt. 2018