Kādas tiesības ir būvniekiem, kas nav noslēguši ģenerālvienošanos? Vai viņi drīkst nepildīt tās nosacījumus, piemēram, nemaksāt ģenerālvienošanās līgumā noteikto minimālo algu, bet turpināt ievērot Darba likuma (DL) prasības?
Darba tiesības
07:00, 6. Nov. 2018
Ar valdes locekli noslēgts pilnvarojuma līgums. Valdes loceklim piešķirtas 20 apmaksātas brīvas dienas. Vai par šīm dienām valdes loceklim jārēķina vidējā izpeļņa (kā būtu jādara darba līguma gadījumā), vai arī jāsamaksā noteiktā mēnešalga? Kad tā jāizmaksā – pirms atvaļinājuma vai algas izmaksas dienā? Darba līguma gadījumā atvaļinājuma nauda būtu izmaksājama pirms atvaļinājuma.
Darba tiesības
07:00, 1. Nov. 2018
Uzņēmums ir koncerns, un ārzemēs ir tā meitas un mātes kompānijas, kuru pārstāvji neprot latviešu valodu. Tādējādi nepieciešams, lai lietvedības dokumenti ir angļu valodā. Vai Latvijas likumdošanā tas ir pieļaujams? Vai lietvedību svešvalodā var kārtot vismaz daļēji? Kā šādā gadījumā labāk plānot lietvedības darbu?
Komercdarbība
07:00, 31. Okt. 2018
Vai prasību par servitūta nodibināšanu tiesā var celt pret personu, kas nekustamo īpašumu ieguvusi, to mantojot, bet zemesgrāmatā (ZG) nav pārreģistrējusi uz sava vārda, t.i., ZG kā īpašnieks vēl ierakstīta mirusī persona? Kad šādā gadījumā īpašuma tiesības pāriet mantiniekam? Kas, ievērojot Civillikuma (CL) 994.pantu, būtu atbildētājs šajā lietā?
Civiltiesības
07:00, 25. Okt. 2018
Kā pareizi samazināt darbiniekam noteikto darba samaksu, un ar kādu tiesību normu pamatojamas darba devēja tiesības to darīt?
Darba tiesības
07:00, 24. Okt. 2018
Joprojām neskaidrs ir jautājums par personu lietu glabāšanu privātām institūcijām. Vai personu lietas jāglabā 75 gadus? Kādam nolūkam privātiem uzņēmumiem jāglabā tādi dokumenti kā līgums, vienošanās par darba līguma grozījumiem, iekšējie darba kārtības noteikumi, amata apraksts? Kā organizēt personu lietu krājumus? Vai ir iespēja kādas lietas nodot glabāšanai arhīvā? Ja jā, tad kā privātam uzņēmumam jānodod lietas arhīvā?
Komercdarbība
07:00, 23. Okt. 2018
Kurš ir atbildīgs par darba laika uzskaiti uzņēmumā? Kā uzskaitīt darba laiku?
Darba tiesības
07:00, 18. Okt. 2018
Fiziskā persona uzbūvē divu dzīvokļu dzīvojamo māju un nolemj šo īpašumu pārdot. Tiek atrasti divi neatkarīgi pircēji (abus dzīvokļus tehniski un tiesiski iespējams pārdot un lietot autonomi). No pārdošanas rodas ienākums, ko apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Kā aprēķināt izdevumus saistībā ar īpašuma iegūšanu? Būvniecības izmaksas bija 160 000 eiro. Vai viena dzīvokļa izmaksas līdz ar to ir 80 000 eiro (160 000 / 2)? Vai arī drīkst noteikt, piemēram, ka vienam dzīvoklim izmaksas 100 000 eiro, savukārt otram – 60 000 eiro? Dokumentāri tas nav pierādāms, jo visi būvniecības dokumenti noformēti kā viena objekta būvniecībai.
Nodokļi
08:00, 16. Okt. 2018
Darbinieks strādā nepilnu darba laiku (viņš nesaņem minimālo darba algu un nav mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs). Par darbinieku maksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) vispārējā kārtībā. Vai viņam pienākas valsts apmaksātu medicīnas pakalpojumu pilnais "grozs"?
Nodokļi
07:00, 11. Okt. 2018
Vai pašvaldība drīkst slēgt darba līgumu ar personu, kam ir darbnespējas lapa B?
Darba tiesības
07:00, 9. Okt. 2018
Kas jāņem vērā, slēdzot datu apstrādes līgumu starp pārzini un apstrādātāju? Cik tālu par apstrādātāja "apakšapstrādātāju ķēdi" viņam jāsniedz informācija pārzinim? Vai pienākums ziņot pārzinim par apakšapstrādātājiem un pienākums katru reizi saņemt piekrišanu pirms apakšapstrādātāju piesaistes nav nesamērīgs, ņemot vērā apstrādātāja komercdarbības intereses, tostarp komercnoslēpuma aizsardzību?
Komercdarbība
07:00, 4. Okt. 2018
Vai Latvijas tiesās ir iespējams piedzīt parādu no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī reģistrēta uzņēmuma?
Komercdarbība
07:00, 2. Okt. 2018
Valdes loceklim Ainim (uzņēmumu īpašnieks) pieder daļas 2 uzņēmumos – "B" un "C". Uzņēmumā "B" Ainim pieder 50% daļu, uzņēmumā "C" - 33,33% daļu. Valdes loceklim Dainim (uzņēmumu īpašnieks) pieder daļas 2 uzņēmumos – "B" un "C". Uzņēmumā "B" Dainim pieder 50% daļu, uzņēmumā "B" - 33,33% daļu. Ainis un Dainis nav radinieki. Vai uzņēmumi "B" un "C", savstarpēji veicot jebkādus darījumus, uzskatāmi par saistītajām personām?
Komercdarbība
07:00, 28. Sep. 2018
SIA vēlās iegādāties nekustamo īpašumu no fiziskās personas, sagatavojot pirkuma līgumu par noteiktu summu. Līgumu apstiprina notārs. Informāciju iesniedz arī zemesgrāmatā. SIA samaksā valsts nodevu no pirkuma summas. Laikā starp informācijas iesniegšanu zemesgrāmatā un īpašumtiesību reģistrāciju abas puses vienojas samazināt pirkuma summu. Vai šāda vienošanās ir likumīga? Kas jādara, lai pirkuma līguma summu mainītu arī zemesgrāmatā, kur tas ir reģistrēts par iepriekš nolīgto summu? Vai ir iespējams atgūt samaksāto nodevas starpību? Pārdevējs no SIA saņem summu, par kuru vienojās vēlāk.
Lietvedība
09:41, 27. Sep. 2018
Kādi ir ierobežojumi, nosakot atalgojumu, ja darbā pieņemts Krievijas pilsonis ar jau esošu patstāvīgās uzturēšanās atļauju, kurā ir atzīme "tiesības strādāt bez ierobežojuma"? Krievijas pilsoņa darbības joma ir būvniecība, profesija – palīgstrādnieks.
Darba tiesības
07:00, 25. Sep. 2018