Uzņēmums iegādājies automašīnu (tā nav pirkta līzingā). Tās turētājs ir valdes priekšsēdētājs (fiziskā persona). Par automašīnu ir samaksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis, kā arī tiek rakstītas maršruta lapas, jo auto izmanto dažādi. No Valsts ieņēmumu dienesta saņēmām jautājumu, vai uzņēmumam ir noslēgts līgums ar automašīnas turētāju. Kā pareizi rīkoties? Vai šāds līgums tiešām jānoslēdz?
Komercdarbība
07:00, 29. Mar. 2018
Kā piemērot Darba likuma (DL) 151.pantu, kurā noteikts papildatvaļinājumu regulējums, ja darbiniekam ir 3 bērni, no kuriem viens ir bērns ar invaliditāti? Cik papildatvaļinājuma dienu jāpiešķir šādā gadījumā?
Darba tiesības
07:00, 27. Mar. 2018
Kā rīkoties ārpakalpojuma grāmatvedim, konstatējot, ka klients veic vai plāno veikt neparastu vai aizdomīgu darījumu, kas atbilst Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā (Likums) noteiktajām pazīmēm? Likumā paredzēts, ka šādās situācijās par to būtu jāinformē Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests (Kontroles dienests) un jāatturas veikt darījumu. Ko nozīmē atturēties no darījuma veikšanas?
Komercdarbība
07:00, 23. Mar. 2018
Cik ilgi valdes loceklis (strādā uz darba līguma) drīkst atrasties bezalgas atvaļinājumā? Vai bezalgas atvaļinājuma laikā rodas kādi nodokļu riski? Uzņēmumā ir arī citi darbinieki, kas strādā uz darba līguma pamata.
Darba tiesības
07:41, 20. Mar. 2018
Ārvalsts (Slovākijas) uzņēmums noslēdz būvniecības līgumu par būvdarbu veikšanu Latvijā. Vai Slovākijas uzņēmumam jāreģistrē pastāvīgā pārstāvniecība Latvijā, ja būvdarbus veiks nevis pats ārvalsts uzņēmums, bet gan apakšuzņēmumi, kas reģistrēti Latvijā? Slovākijas uzņēmums būvobjektam Latvijā piegādās būvniecībai nepieciešamās iekārtas. Plānots, ka būvdarbi notiks mazāk nekā 9 mēnešus.
Komercdarbība
08:00, 15. Mar. 2018
Plānojot atvaļinājumu grafiku šim gadam, darba devējs secina, ka uzņēmuma darbībai labāk būtu, ja visi darbinieki ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu izmantotu vienlaikus, piemēram, jūlijā. Vai atvaļinājumu drīkst piešķirt visiem darbiniekiem vienlaikus?
Darba tiesības
08:00, 13. Mar. 2018
Vai līgums (pakalpojuma vai preču piegādes) 2 komercsabiedrību starpā ir obligāts? Ja jā, tad kāds ir tā tiesiskais regulējums? Vai ir kādas nozares un / vai summas ierobežojumi, kuru gadījumā līgumi ir obligāti?
Civiltiesības
08:00, 9. Mar. 2018
Kā rīkoties, ja miris uzņēmuma vienīgais īpašnieks? Kas manto uzņēmumu? Vai arī šāds uzņēmums ir jālikvidē? Vienīgā īpašnieka ģimenes locekļi par konkrēto uzņēmumu zina ļoti maz un tā darbībā nepiedalās.
Komercdarbība
08:00, 8. Mar. 2018
Vai darbinieks, kas reģistrējies kā mikrouzņēmuma īpašnieks / valdes loceklis, drīkst strādāt pie cita darba devēja, kas nav mikrouzņēmums? Kā saprotams Mikrouzņēmumu nodokļa likuma (MUN likums) 1.panta 1.punkta d) apakšpunkts, kurā noteikts, ka mikrouzņēmums ir SIA, kas atbilst visiem 1.panta 1.punktā noteiktajiem kritērijiem, tostarp, ja SIA valdes locekļi ir tikai mikrouzņēmuma darbinieki? Vai norma saprotama tādējādi, ka valdes loceklis drīkst strādāt tikai šajā mikrouzņēmumā? Vai arī valdes loceklis drīkst būt tikai mikrouzņēmuma īpašnieks vai uz darba līguma pamata nodarbināta persona?
Komercdarbība
08:00, 2. Mar. 2018
Uzņēmuma līdzīpašnieks ir arī uzņēmuma valdes loceklis. Kādas ir iespējas pārtraukt darba attiecības ar valdes locekli (pieņemts darbā uz darba līguma pamata), ja darbinieks pats to nevēlas?
Komercdarbība
08:00, 1. Mar. 2018
Sadarbībā starp juridiskajām personām pastāv nerakstīta etiķete – cenas norādīt bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Kā pareizi norādīt sava pakalpojuma cenu atbilstoši normatīvo aktu prasībām? Vai to drīkst norādīt bez PVN ar norādi "cena bez PVN"? Vai tomēr cenā obligāti jāiekļauj PVN?
Nodokļi
08:00, 26. Feb. 2018
Darbiniece strādā uzņēmumā no 07.03.2016. No 07.04.2018. darbiniece dodas grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā. Pirms tam viņa vēlas izmantot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Kā saprotama Darba likuma (DL) 150.panta 4.daļa, kurā noteikts, ka sievietei pēc viņas pieprasījuma ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu piešķir pirms grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma vai tieši pēc tā neatkarīgi no laika, kurā sieviete bijusi nodarbināta pie attiecīgā darba devēja?
Darba tiesības
08:00, 19. Feb. 2018
Man pieder kafejnīca, kas atrodas daudzdzīvokļu mājas 1.stāvā. Kafejnīcā visu dienu skan mūzika, ar ko nav apmierināti kaimiņos esošo dzīvokļu saimnieki, draudot vērsties tiesībsargājošajās instancēs. Mūzikas atskaņošanai saņemtas visas nepieciešamās atļaujas, kā arī, manuprāt, netiek pārsniegts tās pieļaujamais skaļums. Kafejnīcu slēdz plkst. 23:00, tādēļ nakts stundās mūzika neskan. Vai šajā gadījumā ir saskatāms kāds tiesību pārkāpums?
Komercdarbība
15:17, 15. Feb. 2018
Vai darba devējs drīkst uzteikt darba līgumu pārbaudes laikā, ja darbiniekam iestājusies pārejoša darbnespēja (t.i., izsniegta slimības lapa)?
Darba tiesības
08:00, 13. Feb. 2018
Vai kādā normatīvajā aktā ir paredzēti nosacījumi līguma noslēgšanas vietas norādīšanai? Noslēdzot (sagatavojot) līgumu (piemēram, darba, nomas u.tml.), obligāta prasība ir norādīt līguma numuru, datumu un vietu. Vai kā vieta līgumā jānorāda pilsēta (novads), kurā reģistrēta SIA, kas slēdz līgumu, juridiskā adrese? Vai arī var norādīt struktūrvienības adresi vai vietu, kur līgumu fiziski paraksta? Cik svarīgi ir līgumā norādīt vietu, un vai līgums būs spēkā, ja tā nebūs norādīta? Ja SIA sagatavo līgumu (piemēram, līgumu ar personālu), vai obligāti jāraksta pilsēta / novads, kurā reģistrēta SIA juridiskā adrese? Ja gan SIA juridiskā adrese, gan struktūrvienības adrese reģistrēta novadā, vai kā līguma noslēgšanas vieta jānorāda novads vai tomēr konkrēts ciems?
Lietvedība
08:00, 9. Feb. 2018