Kā zināt, ka līgumu paraksta uzņēmuma norīkota paraksttiesīga persona? Piemēram, valdes loceklim var arī nebūt tiesību slēgt visus līgumus, bet slēgt līgumus tikai par savas atbildības jomām. Kādas ir sekas, ja līgumu parakstījis kāds, kam nav paraksttiesību?
Lietvedība
07:00, 11. Mar. 2019
Uzņēmums, veicot kādas darbības Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD), uzzina, ka tam piemērots sods, taču uzņēmums par šādu sodu nav informēts. Vai CSDD nebūtu obligāti jāinformē par šādu sodu e-pastā vai pa pastu? Konkrētajā gadījumā paziņojums par vienu sodu bija atsūtīts pa pastu, par otru – pat nenojautām. Vai uzņēmumam šāds sods jāmaksā, ja nav notikusi informēšana?
Komercdarbība
07:00, 5. Mar. 2019
Šobrīd saskaņā ar Darba likumu (DL) darba sludinājumos jānorāda darba alga. Tāpat darba sludinājumos norādītas prasības pretendentam. Konkrētajā situācijā pretendents neatbilst visām izvirzītajām prasībām, tomēr puses vienojas, ka nepieciešamās iemaņas viņš varētu apgūt jau darba procesā. Vai šādā gadījumā darba devējam ir likumiskas tiesības darba līgumā noteikt mazāku darba algu? Vai arī tas būtu pretlikumīgi un maldinoši? Kādos gadījumos saskaņā ar grozījumiem drīkst noteikt mazāku algu, nekā norādīts sludinājumā?
Darba tiesības
07:00, 4. Mar. 2019
Uzņēmumiem A un B ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju statuss. Uzņēmumā A strādā divi darbinieki - Valērijs un Jeļena. Uzņēmumā B strādā identiski darbinieki - Valērijs un Jeļena. Tādējādi abi darbinieki strādā divos mikrouzņēmumos. No 2018.gada 15.decembra Valērijs izbeidza darba tiesiskās attiecības ar uzņēmumu A. Valērijs saņem algu tikai no uzņēmuma B (kas 2019.gadā vēl saglabā mikrouzņēmuma statusu). Jeļena 2019.gadā turpina saņemt algu gan uzņēmumā A, gan uzņēmumā B. Pēc tam 2020.gadā uzņēmums B zaudēs MUN maksātāja statusu, jo tajā strādā darbinieks, kas vienlaikus ir darbinieks vēl vienā mikrouzņēmumā (Jeļena). Savukārt uzņēmums A 2020.gadā saglabās mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu. Vai šīs darbības ir atbilstošas normatīvajiem aktiem?
Nodokļi
07:00, 28. Feb. 2019
Vai starp saistītām juridiskām personām drīkst slēgt patapinājuma līgumu par ēkas (veikala telpas) lietošanu? Vienam uzņēmējam pieder divi uzņēmumi. Vienam uzņēmumam pieder ēka, un šīs ēkas daļu uzņēmums vēlas patapināt otram uzņēmumam.
Lietvedība
07:00, 26. Feb. 2019
Arvien vairāk Latvijas uzņēmēju paplašina savu darbību un piedāvā preces un pakalpojumus ārvalstīs. Ideāli, ja partneri norēķinās laikus un viss norit tā, kā norunāts, taču ko darīt, ja tā nenotiek? Kā rīkoties, ja parādnieks (fiziskā vai juridiskā persona) ir reģistrēts citā valstī? Kā piedzīt parādus? Kādas valsts tiesā, ja nepieciešams, jāsniedz prasības pieteikums?
Tiesvedības
07:00, 20. Feb. 2019
Uzņēmums nevēlas uzkrāt neizmantotos atvaļinājumus, tādēļ norīko darbiniekus tos izmantot. Kā rīkoties, ja darbinieks atvaļinājuma laikā ierodas darbā un atteicas to izmantot? Vai darba devējam ir pienākums atsaukt rīkojumu par atvaļinājumu un maksāt darba algu, jo darbinieks strādā?
Darba tiesības
07:00, 14. Feb. 2019
Nesen bija populāri gada pārskatā iekļaut aptuveni šādu teikumu: "Lūdzam atbrīvot valdi no atbildības par zaudējumiem, kas sabiedrībai nodarīti iepriekšējā pārskata gadā!". Vai šādam teikumam ir kāda jēga? Vai valdi tik vienkārši var atbrīvot no atbildības par gada pārskatā norādīto informāciju? Vai un kādas piebildes gada pārskatam var pievienot valde?
Komercdarbība
07:00, 12. Feb. 2019
Vai Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nevajadzētu automātiski novirzīt nodokļu pārmaksu aktuālā nodokļu parāda segšanai? Par parādu aprēķina sodu, nodokļu maksātāja reitings krītas, pārmaksa paliek nemainīga, VID uz iesniegumu par pārmaksas novirzīšanu atbild ļoti gausi un turpina rēķināt sodu. Vai tā nav neloģiska situācija? Kā rīkoties uzņēmējam? Vai ir kāds likums, kurā noteikta rīcības sekvence un atbildība šādos gadījumos?
Nodokļi
07:00, 7. Feb. 2019
Kā pierādīt, ka darbinieks saņēmis darba devēja nosūtītu e-pastu, ja viņš apgalvo, ka nav to saņēmis? Vai pierādīšanas kārtība jāregulē darba devēja iekšējos noteikumos? Vai var izstrādāt kādus īpašus e-pastu lietošanas un pārbaudes kārtības noteikumus, ja vadībai ir būtiski, lai e-pasti tiek regulāri lasīti un izpildīti? Cik reižu darba dienā darbiniekam jāpārbauda savs e-pasts? Konkrētajā situācijā e-pastu sūtīja vadītājs. Tajā izteikto lūgumu darbinieks neizpildīja.
Darba tiesības
07:00, 6. Feb. 2019
Darbiniekam saistībā ar viņa slimību izsniegta darbnespējas lapa. Tomēr darba devējam ir aizdomas, ka darbinieks nav slims un šo laiku izmanto personīgiem mērķiem, piemēram, strādā pie cita darba devēja vai apmeklē publiskus pasākumus. Kādas šajā gadījumā ir darba devēja tiesības?
Darba tiesības
07:00, 5. Feb. 2019
Izskanējusi informācija, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) "baltajā sarakstā" turpmāk iekļaus arī mazos uzņēmumus. Vai tas attiecināms uz pilnīgi visu lielumu uzņēmumiem? Kādi būs reālie ieguvumi uzņēmumiem, kas atrodas šajā sarakstā?
Nodokļi
07:00, 24. Jan. 2019
Cik ilgi ziemas aukstumā darbinieks drīkst strādāt ārā?
Darba tiesības
07:00, 23. Jan. 2019
Darbinieks, kas realizē steidzamu projektu, pēkšņi saslimst. Viņam ir izsniegta darba nespējas lapa, nosakot ārstēšanās režīmu mājās. Darba devējs vēlas, lai darbinieks tomēr pabeidz neatliekamo darbu saistībā ar projektu. Vai darba devējs drīkst darbiniekam pieprasīt veikt darbu?
Darba tiesības
07:00, 22. Jan. 2019
Vai valdes loceklis drīkst akcionāriem lūgt, lai viņu atbrīvo no atbildības pirms potenciālā darījuma līguma noslēgšanas, ja konkrētais valdes loceklis nepiekrīt tā slēgšanai? Kā valdes loceklim rīkoties, ja viņš nepiekrīt kolēģiem un negrib viņu "nepareiza" lēmuma dēļ vēlāk segt radušos zaudējumus?
Komercdarbība
07:00, 10. Jan. 2019