Kāda ir kārtība, kad darbinieks sāk strādāt? Vai darbiniekam obligāti jāraksta iesniegums ar tekstu "Lūdzu pieņemt mani darbā" un darba devējam jāizdod rīkojums? Vai tomēr ir pietiekami ar noslēgto darba līgumu? Kā likumdošanā regulēta darba tiesisko attiecību uzsākšana?
Darba tiesības
09:00, 28. Jūn. 2017
Vai un kā drīkst dalīt tēvu atvaļinājumu? Vai darba devējs drīkst atteikt, ja tēvs grib dalīt šo atvaļinājumu 2 daļās - 5 dienas katrā?
Darba tiesības
08:00, 22. Jūn. 2017
Kad un kā izmantot papildu atvaļinājumu par bērniem līdz 14 gadu vecumam? Vai tas uzkrājas? Ja jā, no kura brīža?
Darba tiesības
08:00, 15. Jūn. 2017
Darbinieks strādā maiņās (pa dienām – vairākas dienas jāstrādā, vairākas brīvas) atbilstoši grafikam, tomēr nereti savu nākamo darba dienu vai brīvdienu darbinieks uzzina tikai iepriekšējā dienā. Piemēram, pirmdien pasaka, ka otrdiena ir brīva, bet trešdien jānāk uz darbu. Vai šāda situācija ir pieļaujama? Vai likumā ir noteiktas prasības darba grafika sagatavošanai un paredzēti noteikumi tam, cik dienas (nedēļas, mēnesi) uz priekšu jābūt saplānotam darba grafikam un darbiniekam jāzina savas darba dienas un brīvās dienas?
Darba tiesības
08:00, 8. Jūn. 2017
Darbinieks (precizitātei jānorāda, ka viņa pienākumos neietilpst auto vadīšana) 2.reizi darbavietā ir ieradies iereibis. Kā rīkoties ar šādu darbinieku? Vai un ar kādiem pamatojumiem viņu iespējams atbrīvot? Vai jāveic alkohola pārbaude?
Darba tiesības
08:00, 1. Jūn. 2017
Kādu līgumu slēgt ar personu, ja darba devējs nevar tai noteikt garantēto minimālo darba slodzi? Darba devējam nepieciešams papildu betonvedēja mašīnas šoferis tikai periodiem, kad ir liela apjoma pasūtījumi. Darba devējs nevar garantēt noteiktu darba apjomu un līdz ar to arī samaksu saskaņā ar Darba likumu, jo darba slodze atkarīga no pasūtījumiem. Pastāv iespēja, ka papildu šoferim nebūs darba pat vairākus mēnešus pēc kārtas. Tāpat nebūtu korekti slēgt uzņēmuma līgumu, jo automašīna ir darba devēja īpašums. Kā likumīgi noformēt šādas darba attiecības?
Darba tiesības
09:00, 26. Mai. 2017
Darba devējs atbrīvo mani no darba, jo konkrētā darba vietas tiek likvidēta. Par to sagatavota vienošanās. Uzņēmumā strādāju nedaudz ilgāk par 2 gadiem. Ja pareizi saprotu, atbrīvošanas brīdī darba devējam man jāizmaksā arī neizmantotā atvaļinājuma kompensācija (atvaļinājumu šajā uzņēmumā neesmu izmantojis). Vienošanās tika parakstīta pirms 3 nedēļām, tomēr manā kontā joprojām nav ieskaitīta atvaļinājuma kompensācija. Kā rīkoties šajā situācijā, lai kompensāciju tomēr saņemtu?
Darba tiesības
09:00, 5. Mai. 2017
Vai Darba likumā (DL) ir aizliegts darbiniekam strādāt atvaļinājuma laikā? Vai darbinieks šajā laikā drīkst veikt kādus darbus no mājām?
Darba tiesības
10:36, 20. Apr. 2017
Uzņēmuma līdzīpašnieks ir arī uzņēmuma valdes loceklis. Kādas ir iespējas pārtraukt darba attiecības ar valdes locekli (pieņemts darbā uz darba līguma pamata), ja darbinieks pats to nevēlas?
Darba tiesības
09:00, 14. Apr. 2017
Darba likuma (DL) 47.panta 1.daļā noteikts, ka darbinieks un darba devējs pārbaudes laikā var pārtraukt darba attiecības, 3 dienas iepriekš par to paziņojot otrai pusei. Kura ir pēdējā diena šādam uzteikumam - pārbaudes laika pēdējā diena vai tomēr 3 dienas pirms pārbaudes laika pēdējās dienas? Ja pārbaudes laika pēdējā dienā tiek paziņots, ka darba attiecības netiks turpinātas, tad 3 dienas tiek strādātas jau pēc pārbaudes laika beigām. Vai šādā gadījumā būtu jāslēdz vienošanās?
Darba tiesības
21:33, 29. Mar. 2017
Kā noformēt darbinieka aiziešanu pēc paša vēlēšanās? Vai obligāti ir jāizdod vadības rīkojums, vai arī pietiek ar darbinieka iesniegumu?
Darba tiesības
22:01, 22. Mar. 2017
Vai darba devējs var pieprasīt CV darba ņēmējam, kas uzņēmumā strādā vairāk nekā 15 gadus? Vai CV neiesniegšana uzņēmumā var būt iemesls darba algas samazinājumam?
Darba tiesības
21:44, 15. Mar. 2017
Vai darba līgumā jānorāda deklarētā vai faktiskā adrese? Ja norāda tikai deklarēto, pastāv iespēja, ka vēlāk pa pastu sūtītā informācija adresātu nesasniegs, jo adresāts dzīvo citur.
Darba tiesības
21:58, 9. Mar. 2017
Vai darba devējs var pieprasīt CV darba ņēmējam, kas uzņēmumā strādā vairāk nekā 15 gadus? Vai CV neiesniegšana uzņēmumā var būt iemesls darba algas samazinājumam?
Darba tiesības
09:00, 11. Jan. 2017
Kad darbinieks uzsaka darba līgumu, viņam vēl ir jānostrādā 1 mēnesis likumā noteiktajā kārtībā. Mana kā vadītāja pieredze gan liecina, ka šis 1 mēnesis ir neproduktīvs – cilvēkam vairs nedeg acis par darāmo, arī rezultāti ir vāji. Vai ir vērts darbinieku "turēt" vēl šo 1 mēnesi? Varbūt psiholoģiski pareizāk ir viņu atbrīvot uzreiz? Kā šādu cilvēku motivēt labi strādāt arī pēdējo mēnesi?
Darba tiesības
10:00, 16. Nov. 2016