Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai 2021.gada 9.oktobrī tika pieņemts Ministru kabineta rīkojums Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”. Šobrīd tas jau zaudējis spēku, taču jautājumi, kas saistīti ar tā noteikumiem, joprojām ir aktuāli.
Tiesvedības
06:00, 26. Jūl. 2023
Ko darīt, ja kāds, iespējams, konkurents, interneta vietnē publicējis nomelnojošu informāciju par jūsu uzņēmumu, bet jūs nezināt, kurš to ir izdarījis? Šī ir viena, bet nebūt ne vienīgā situācija, kurā prasības celšanai nav pieejamas ziņas par atbildētāja identitāti. Kā rīkoties?
Tiesvedības
06:00, 12. Jūl. 2023
Pasaulē ir daudz dažādu profesiju, kuras apgūst gadiem, citas – pat visu mūžu. Tomēr pastāv arī profesijas, kuras mijiedarbojas viena ar otru. Tā, piemēram, apgūstot jurista profesiju, ir iespējams nākotnē kļūt par šķīrējtiesnesi.
Tiesvedības
06:00, 7. Jūl. 2023
Augstākās tiesas Senāts 2023.gada 23.martā pieņēmis spriedumu lietā SKC-106/2023, kur analizējis starp fizisko personu (Latvijas pilsoni) un apdrošinātāju noslēgto ceļojuma apdrošināšanas līgumu, konkrēti tajā ietverto noteikumu par termiņu apdrošināšanas prasījuma un to pamatojošo dokumentu iesniegšanu. Senāta ieskatā, “prasību iesniegt šādu informāciju 30 dienu laikā pēc apdrošināšanas perioda beigām objektīvi var būt neiespējami izpildīt ne vien apdrošinātajam, bet arī cietušajai trešajai personai.” Izskatām Senāta atziņas!
Klausies
Tiesvedības
06:00, 5. Jūl. 2023
Pēdējo gadu judikatūrā novērots, ka tiesas nolēmumu pamatošanai nereti atsaucas uz satura izvēles brīvības principu, kas paredz līgumslēdzējiem tiesības izvēlēties līguma saturu un nodibināt sev tādas tiesības un pienākumus, kādus līdzēji vēlas, taču līguma satura izvēles brīvība sniedzas tiktāl, ciktāl to neierobežo likuma imperatīvās normas.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 19. Jūn. 2023
Jebkura juridiskā vai fiziskā persona, slēdzot darījumus, ir pārliecināta par to izdošanos. Situācijās, kurās darījuma puses ir nonākušas līdz strīda risināšanai tiesvedības ceļā, lielākās neskaidrības un jautājumi, kas rodas prasības pieteicējam ir ne tikai par nepieciešamajiem dokumentiem, bet arī par to, kā norit pats strīda risināšanas process tiesā.
Tiesvedības
06:00, 31. Mai. 2023
Prasības nodrošinājums un pagaidu aizsardzība nav jauni tiesību institūti, parasti tie tiek apskatīti prasītāja interešu kontekstā, pieņemot, ka prasītājs ir upuris, bet atbildētājs – agresors. Tomēr civilprocesā ir divas puses ar pretējām interesēm, un atbilstoši civilprocesa principiem abu pušu tiesībām un likumīgajām interesēm ir jābūt līdzsvarotām. Tādēļ šoreiz paraudzīsimies uz pagaidu aizsardzības līdzekļu un prasības nodrošinājuma piemērošanu no iespējamā atbildētāja, pret kuru prasība vēl nav celta, perspektīvas.
Tiesvedības
06:00, 24. Mai. 2023
Inflācijas straujais pieaugums pēdējā gada laikā aktualizēts presē gan Krievijas kara Ukrainā kontekstā, gan saistībā ar Covid-19 pandēmijas radīto krīzi. Inflācijas jautājums tieši jurisprudences aspektā nesen analizēts arī kādā tieslietā, kur darbinieks papildus darba devēja radītajiem zaudējumiem prettiesiskas atbrīvošanas dēļ, pieprasīja atlīdzināt arī inflācijas procentus.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 17. Mai. 2023
Līgums par Eiropas Savienības (ES) funkcionēšanu nosaka, ka Eiropas Revīzijas palātai ir jāveic ES budžeta un nozaru politikas revīzija, kas nosedz ES izdevumu finanšu, atbilstības un lietderības aspektus. Galvenais mērķis ir sniegt ES nodokļu maksātajiem informāciju par to, vai ES un nacionālās iestādes, kā arī finansējuma gala saņēmēji novirza investīcijas tiem mērķiem un tādā apjomā, kā to paredzējuši likumdevēji ES un nacionālajā līmenī. Šī pārskatatbildība ir īpaši svarīga kopš Covid-19 pandēmijas, kad ES rīcībā ir ne tikai lielāki tradicionālie budžeta līdzekļi, bet arī finanšu tirgos aizņemtais finansējums.
Tiesvedības
06:00, 12. Mai. 2023
Jebkurās attiecībās, vai tās ir darījuma attiecības, vai ikdienas komunikācija ar apkārtējiem, puses cer izvairīties no strīdu rašanās un nepieciešamības tos risināt. Tomēr situācijas ir dažādas un dažkārt nav iespējams izvairīties no strīdu gadījumiem.
Tiesvedības
06:00, 10. Mai. 2023
Vienlīdzīgu tiesību principa pārkāpumi visā pasaulē, tostarp Latvijā, šobrīd ir aktuāla problēma, tomēr tiesu prakse mobinga un bosinga jautājumos vēl tikai veidojas un nostiprinās. Izskatīsim vienu no jaunākajiem Senāta spriedumiem, kurā tiesa analizēja vienlīdzības principu darba tiesiskajās attiecībās.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 8. Mai. 2023
Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) Lielā palāta 2023.gada 14.februārī pasludināja nozīmīgu spriedumu lietā “Halets pret Luksemburgu”, konstatējot Rafaēla Haleta (Raphaël Halet) - viena no trauksmes cēlējiem, kurš atmaskoja starptautisku uzņēmumu un Luksemburgas nodokļu iestāžu nodokļu praksi, pārkāpumu tiesībās uz vārda brīvību. Plašāk sabiedrībā šī lieta zināma kā Luxleaks jeb Luxembourg leaks skandāls.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 3. Mai. 2023
2022.gada 28.decembrī Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2022 par negodīgas konkurences aizlieguma pārkāpuma rezultātā radītu zaudējumu piedziņu. Prasītāja lietā uzskatīja, ka tās darbinieks organizēja tirgus cenai neatbilstošu pakalpojumu sniegšanu saistītai personai, tādējādi pārkāpjot negodīgas konkurences aizliegumu un nodarot prasītājai zaudējumus. Atbildētāji lietā bija prasītājas darbinieks un sabiedrība, kuras kapitāla daļu turētāja un valdes locekle bija prasītāja darbinieka māsa. Izskatām Senāta atziņas!
Tiesvedības
06:00, 19. Apr. 2023
Eiropas Savienības Tiesa šī gada 12.janvārī pasludināja spriedumu apvienotajās lietās C‑702/20 un C‑17/21, atbildot uz Senāta uzdotajiem jautājumiem sabiedrību "DOBELES HES" un "GM" strīdā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju.
Tiesvedības
06:00, 12. Apr. 2023
Senāts 2023.gada 25.janvāra spriedumā lietā SKC-46/2023 izskatīja kasācijas sūdzību par pirkuma maksas samazināšanu patērētāja iegādātai lietotai automašīnai slēptu defektu dēļ, kas raksturojami kā preces neatbilstība līgumam.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 10. Apr. 2023