Kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) 2004.gadā un līdz ar pārrobežu ģimeņu skaita pieaugumu aktuālāki kļūst arī strīdi par bērna apgādības tiesībām ar pārrobežu dimensiju. Kad attiecībām vai laulībai pienāk beigas, to sevišķi izjūt bērns, kas pēkšņi atrodas situācijā, kad abi vecāki vēlas saņemt aizbildniecību un noteikt bērna dzīvesvietu pie sevis. Vēl sarežģītāka situācija ir tad, ja vecākiem ir dažādas nacionalitātes un viņi dzīvo dažādās ES vai trešajās valstīs.
Tiesvedības
09:25, 14. Jūl. 2017
Kriminālprocess ir dažādu procesuāli pilnvaroto personu darbību kopums, kas nereti aizskar citu personu tiesības un intereses, tostarp arī Latvijas Republikas Satversmes 105.pantā paredzētās ikvienas personas tiesības uz īpašumu. Tiesības uz īpašumu kriminālprocesā var tikt aizskartas gan personai, kurai ir tiesības uz aizstāvību, gan citām personām, kam nav statusa kriminālprocesā.
Tiesvedības
08:00, 30. Jūn. 2017
Latvijas Republikas Augstākās tiesas pagājušā gada nogales judikatūra cita starpā ietver arī nozīmīgus Civillietu departamenta spriedumus apdrošināšanas jomā.
Tiesvedības
08:29, 22. Jūn. 2017
Kā zināms, darba tiesiskās attiecības var būt sarežģītas ne vien dažādu juridisko jautājumu dēļ, bet arī tādēļ, ka to ietvaros veidojas savstarpējās personiskās attiecības – gan starp darbiniekiem, gan arī starp darbiniekiem un darba devēju. Līdz ar to ir saprotams, ka arī darba vietā tiek ievēroti un atzīmēti darbinieku dzīvē nozīmīgi personiska rakstura notikumi, piemēram, dzimšanas dienas.
Tiesvedības
08:00, 14. Jūn. 2017
Mūsdienās vērojamā straujā attīstība informācijas tehnoloģiju sfērā būtiski ietekmē daudzas cilvēka dzīves sfēras. Izņēmums nav arī kriminālprocesa norises kārtība. Informācijas saņemšana, nodošana un saglabāšana, kā arī cilvēku saziņa ar tehniskajiem līdzekļiem ir kļuvusi daudz ātrāka un vienkāršāka, un tas ļauj būtiski ekonomēt laika, cilvēku un citus resursus.
Tiesvedības
08:00, 9. Jūn. 2017
Pagājuši nedaudz vairāk nekā 3 gadi, kopš stājās spēkā grozījumi Civilprocesa likumā (CPL) un Notariāta likumā (NL), paredzot, ka tiesas spriedumu izpildei var nodot noteiktus notariālā akta formā taisītus līgumus. Tas ir efektīvs veids, kā aizstāvēt un īstenot savas tiesības bez smagiem tiesas procesiem. Pieaugot iedzīvotāju informētībai un izpratnei par šo tiesību instrumentu, palielinās arī darījumu skaits, kuros noslēgti šādi pie notāra sagatavoti līgumi.
Tiesvedības
08:00, 31. Mai. 2017
Mūsdienu tehnoloģijas būtiski ietekmē juristu un tiesu darbu, un šī ietekme attīstās ne tikai gadu, bet pat dažu mēnešu ietvaros. Rakstā aplūkoti atsevišķi tehnoloģiju aspekti, salīdzinot pašreizējo situāciju ar agrāko dzīvi, kā arī tehnoloģiju ietekme uz juristu darbu un attiecībām ar tiesām un klientiem.
Tiesvedības
08:00, 30. Mai. 2017
Jau 2011.gada aprīlī Rīgā notika starptautiskā zinātniski praktiskā konference "Starptautisko un nacionālo tiesību attīstība mūsdienās", kurā dalībnieki diskuteja par jautājumiem, kas saistīti ar krimināllietas digitalizāciju. Arī šobrīd temats kriminālprocesuālās kārtības pilnveides kontekstā nenoliedzami vēl saglabā savu aktualitāti, tāpēc rakstā analizēta krimināllietu digitalizācijas procesa attīstība.
Tiesvedības
08:00, 26. Mai. 2017
Augstākās Tiesas (AT) Civillietu departaments ar 03.03.2017. spriedumu lietā Nr.SKC-81/2017 nepārprotami norādījis uz nemainīgu judikatūru saistībā ar galvinieka atbildību fiziskās personas maksātnespējas procesā.
Tiesvedības
08:00, 12. Mai. 2017
Kriminālprocesa likuma (KPL) 369.panta 1.daļā paredzēts, ka kriminālprocesa uzsākšanas iemesls ir tādu ziņu iesniegšana izmeklēšanas iestādei, prokuratūrai vai tiesai, kas norāda uz iespējama noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, vai šādu ziņu iegūšana par kriminālprocesa norisi atbildīgā iestādē.
Tiesvedības
08:00, 19. Apr. 2017
Medijos ik dienas tiek publicēts saturs, kas aizsargājams ar autortiesībām, tomēr izdevējiem un satura veidotājiem nav pieļaujama visatļautība. Vienlaikus arī autoru tiesības nav neierobežotas, un likumdevējs ir ieviesis mehānismus, kas nodrošina veselīgu proporcionalitāti.
Tiesvedības
09:00, 14. Apr. 2017
Lai gan jautājums par dažādo Eiropas Savienības (ES) tiesību aktu piemērošanas metodoloģiju ES tiesībās nav nekas jauns, šī raksta ietvaros aplūkošu direktīvu netiešo iedarbību situācijās, kad to noteikumi nav laicīgi un / vai pienācīgi ieviesti nacionālajās tiesībās.
Tiesvedības
21:15, 1. Apr. 2017
E-pasts jeb elektroniskais pasts ir teksta ziņojumu vai datu apmaiņa komunikāciju tīklā, piemēram, iekšējā tīklā vai internetā, parasti starp dažādiem datoriem vai ierīcēm. Mūsdienās tas ir viens no izplatītākajiem komunikācijas līdzekļiem, ko ikdienā personas izmanto savstarpējai saziņai, dažādu reklāmas pakalpojumu sniegšanai, līgumu slēgšanai, kā arī saziņai ar valsts iestādēm. Nereti e-pastā var būt iekļauta tāda informācija, kas var būt svarīga arī tiesā nonākušu strīdu risināšanā.
Tiesvedības
21:09, 1. Apr. 2017
Mediācija jau kādu laiku vairs nav uzskatāma par jaunu strīdu risināšanas veidu, tomēr mediācijas izmantošana komercstrīdos joprojām netiek atzīta par pietiekami nopietnu strīdu risināšanas mehānismu. Šajā rakstā aplūkots, kas komersantiem jāņem vērā, lai izvērtētu, vai strīdu ir iespējams atrisināt ar mediācijas palīdzību, nevēršoties tiesā, kā arī sniegti praktiski ieteikumi mediācijas procesa organizēšanai.
Tiesvedības
08:00, 9. Mar. 2017
Šķīrējtiesas pilnvaras lūgt tiesvedības izdevumu nodrošinājumu ir viens no jautājumiem, kas izraisījis vislielākos strīdus un nesaprašanās dažādās Eiropas Savienības valstu un citās jurisdikcijās. Aplūkosim, kādas ir atšķirības starp dažādu valstu šķīrējtiesu režīmiem un vadošo šķīrējtiesu institūciju reglamentiem un kādas sekas praksē var rasties šo atšķirību dēļ!
Tiesvedības
09:00, 5. Jan. 2017