Šī gada 1.jūnijā stājas spēkā grozījumi Komerclikumā (KL), kas paredz izmaiņas dividenžu sadales regulējumā komercsabiedrībām.
Komerctiesības
06:00, 8. Jūn. 2023
Drīzumā gaidāmi grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā un Civilprocesa likumā, kas radīs iespēju Latvijā patērētājiem apvienoties speciālā kolektīvā prasībā pret tirgotāju vai ražotāju, lai kopīgi aizsargātu savas tiesības. Šie grozījumi ir saistīti ar Eiropas Savienības (ES) direktīvas ieviešanu, kas radīta ar mērķi veicināt patērētāju aizsardzību vienādot kolektīvās aizsardzības mehānismus ES ietvaros.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 7. Jūn. 2023
Pēdējos pāris gados uzņēmējiem nācies pieņemt, ka ar nenoteiktību jārēķinās un tā ir daļa no standarta biznesa prakses un risku vadības. Daži no šādiem nenoteiktības faktoriem ir gan Eiropas zaļais kurss un tā tiesiskā regulējuma attīstība, gan arī pieaugošās uzraugu, investoru, klientu, darbinieku un citu sadarbības partneru prasības. Tāpēc vides, sociālie un pārvaldības jautājumi (environment, social, governance (ESG)) neizbēgami būs uzņēmumu dienas kārtības augšgalā. ESG ļauj uzņēmējam izprast ne tikai, kā uzņēmumā tiek reaģēts uz klimata pārmaiņām, bet arī,kā uzņēmumā tiek pārvaldīta un pārbaudīta tā darbība un piegādes ķēdes.
Komerctiesības
06:00, 28. Apr. 2023
Šobrīd uzņēmumos auto nomas pakalpojumu izmantošana ar aplikācijas starpniecību ir ierasta prakse – tas ir gan ērti, gan izdevīgi. Bet, ja ceļā rodas negadījums, – kurš sedz radušos zaudējumus? Uzņēmums kā nomnieks, darbinieks, iznomātājs vai apdrošinātājs? Izskatām lasītāja situāciju!
Komerctiesības
06:00, 14. Apr. 2023
Ir saprotama komersanta vēlme noteikt, ka visa ar tā komercdarbību saistītā informācija ir komercnoslēpumus, taču, kritiski vērtējot, diez vai viss komersanta rīcībā esošās informācijas kopums atbildīs Komercnoslēpuma aizsardzības likumā ietvertajai definīcijai. Kas ir un kas nav komercnoslēpums? Izskatām, ko šajā sakarā vērtējusi tiesa.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 10. Apr. 2023
Parasti situācijās, kad kāda no darījuma pusēm saskaras ar terminu “prasījuma tiesību pārņemšana”, tas tiek saistīts ar saistību nodošanu trešajām personām jeb saistību cesiju. Retāk tiesu praksē sastopams arī gadījums, kad parastās tiesvedības procesa vai šķīrējtiesas procesa gaitā, kā arī pēc sprieduma saņemšanas prasītājs no lietas izstājas, jo iestājusies kreditora nāve (fiziskās personas nāve).
Komerctiesības
06:00, 22. Mar. 2023
2023.gada 1.janvārī, spēkā stājoties jaunajam Pašvaldību likumam, pašvaldībām vairs nebūs pirmpirkuma tiesību gadījumos, kad to teritorijā atsavinās nekustamo īpašumu.
Komerctiesības
06:00, 22. Feb. 2023
2022.gada 16.novembrī daļēji stājās spēkā regula 2022/2065 par digitālo pakalpojumu vienoto tirgu (saukta arī par Digitālo pakalpojumu aktu). To var uzskatīt par Eiropas Komisijas centienu iegūt lielāku kontroli pār pakalpojumu sniegšanu tiešsaistes vidē, un tas lielākā vai mazākā mērā ietekmēs ikkatru personu, kas piedāvā vai pērk preces vai pakalpojumus internetā.
Komerctiesības
06:00, 17. Feb. 2023
Viens no aktuāliem jautājumiem, ar kuru atkal un atkal saskaras darījuma puses, ir prasījuma tiesību noilgums. Īpaši svarīgs šis termins ir kreditoram, jo, laikus neveicot darbības sava kapitāla atgūšanai no parādnieka, ir iespējams zaudēt prasījuma tiesības kopumā. Ko tas nozīmē?
Komerctiesības
08:00, 15. Feb. 2023
Kā pārliecināties, vai ārvalstī izsniegtam dokumentam ir juridiskais spēks arī Latvijā? Vai, gluži pretēji, kā rīkoties, ja ārvalstu partneris lūdz iesniegt Latvijā izsniegtu dokumentu, lai izmantotu to savā mītnes valstī, kas ir Hāgas konvencijas “Par ārvalstu publisku dokumentu legalizācijas prasības atcelšanu” dalībvalsts?
Komerctiesības
06:00, 10. Feb. 2023
Trauksmes celšanas jēdziens uzņēmējiem Latvijā nav svešs, tomēr līdz ar jaunā Trauksmes celšanas likuma pieņemšanu un stāšanos spēkā 2022.gada 4.februārī ir aktualizējies jautājums par iekšējās trauksmes celšanas sistēmas izveidi, kā arī radušās jaunas nianses, kuras uzņēmējiem būtu jāņem vērā. Apskatām, kāpēc iekšējās trauksmes sistēmas izveide uzņēmumiem ir būtiska un kas jāzina, to veidojot.
Komerctiesības
06:00, 3. Feb. 2023
Dalība dažādos pasākumos – semināros, konferencēs, kādās izstādēs, komandu saliedēšanas u.c. pasākumos – ir mūsu darba ikdienas sastāvdaļa. Šoreiz uz tiem palūkosimies no personas datu aizsardzības viedokļa – kādus datus par dalībniekiem drīkst ievākt un uzglabāt? Kas jāievēro, ja pasākuma laikā tiek fotografēts vai filmēts? Vai šādas fotogrāfijas drīkst izvietot sociālajos tīklos vai citos publicitātes materiālos bez dalībnieku piekrišanas?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 30. Jan. 2023
Slēdzot darījumus, neviena no pusēm neparedz, ka tas neizdosies vai radīsies strīds. Gluži pretēji, puses ir pārliecinātas par veiksmīgu sadarbību. Tomēr jebkurās darījuma attiecībās var notikt neparedzētais un šī iemesla dēļ ir ieteicams līgumos paredzēt atbildību un sankcijas, kas iestāsies, ja kāda no pusēm nepildīs savas pielīgtās saistības.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 25. Jan. 2023
2022.gada 1.oktobrī stājās spēkā pilnie grozījumi Vekseļa likumā. Izmaiņas tika veicinātas un pieņemtas, lai mazinātu krāpnieciskus darījumus ar tiem. Izskatām, kādas izmaiņas ir plānotas, un atgādinām būtiskāko par vekseļiem.
Komerctiesības
06:00, 18. Jan. 2023
Ja uzņēmums vai fiziska persona pieļauj kļūdu, tai ir jāmaksā sods. Bet reizēm kļūdās arī valsts institūcija, kā rezultātā uzņēmumam vai arī fiziskai personai tiek radīti materiāli zaudējumi. Vai valstij ir pienākums atlīdzināt zaudējumus?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 11. Jan. 2023