Ja komersants nolemj izveidot kādu informatīvu materiālu par sava uzņēmuma darbību, parasti viņš vēlas to papildināt ar vizuālo materiālu – fotogrāfijām vai zīmējumiem. Tomēr jāņem vērā, ka saskaņā ar Autortiesību likuma (AL) 4. pantu visi vizuālie materiāli ir autordarbi, ko aizsargā autortiesības, un nevienam nav tiesību tos izmantot bez autoru atļaujas.
Intelektuālais īpašums
07:00, 1. Apr. 2020
"Atvainojiet, šis saturs nav pieejams jūsu valstī" – kurš gan datora ekrānā nav redzējis šādu paziņojumu! Noskaidrosim, kā ar ģeogrāfiskās bloķēšanas palīdzību tiek ierobežota piekļuve audiovizuālajam saturam, kā, izmantojot virtuālo privāto tīklu, saturam var piekļūt un cik tiesiski tas ir no autortiesību aspekta.
Intelektuālais īpašums
07:00, 13. Nov. 2019
Kopš 2012.gada, kad sodu par neatļautu mūzikas atskaņošanu piemēroja mazam puķu veikaliņam, teju visi uzņēmēji jau iegaumējuši, ka par mūzikas atskaņošanu ir jāmaksā. Cik tas maksā, un kur jāveic maksājums? Kas ir publiska vieta, un kāpēc šādas atļaujas nepieciešamas? Noskaidrojam!
Intelektuālais īpašums
07:00, 21. Aug. 2019
Turpinot tēmu par autordarbu izmantošanu uzņēmējdarbībā, aplūkosim dažus praktiskus padomus par autortiesību nodošanu ar līgumu jeb autortiesību pāreju no autora uzņēmējam. Lai iegūtu darba izmantošanas tiesības, darba izmantotājiem ir jāsaņem autortiesību subjekta atļauja. Aizliegts izmantot darbus, ja nav saņemta atļauja, noteikts Autortiesību likuma (AL) 40.pantā.
Intelektuālais īpašums
07:00, 22. Apr. 2019
Aktīva sociālo tīklu, uzņēmumu mājas lapu un elektroniskās vides attīstība rada likumdevēja satraukumu, liekot arvien vairāk domāt par autortiesību aizsardzību. Lai to risinātu, sagatavota jauna direktīva, kas, šķiet, Eiropas Parlamentā izpelnījusies līdz šim plašāko ievērību no visām direktīvām.
Intelektuālais īpašums
07:00, 29. Mar. 2019
Ik dienu pasaulē vairāk nekā miljons cilvēku kļūst par kibernoziegumu upuriem. Kibernoziedzinieku darbības lauks ir plašs, sākot ar kredītkaršu informācijas un identitātes zādzībām un bērnu seksuālu izmantošanu un beidzot ar masveida uzbrukumiem iestādēm un infrastruktūrām.
Intelektuālais īpašums
07:00, 25. Mar. 2019
Ja īpašnieks sava uzņēmuma vajadzībām vēlas noslēgt līgumu ar kādu personu, kura nav darbinieks, rodas jautājums, kādu līgumu būtu izdevīgāk noslēgt – uzņēmuma līgumu vai autorlīgumu. Lai uz šo jautājumu atbildētu, vispirms jāsaprot, kāds būs šī personas uzdevums.
Intelektuālais īpašums
07:00, 2. Jan. 2019
Lielākā daļa no mums ir "Youtube" lietotāji, un ikviens kaut reizi ir ieraudzījis šādu paziņojumu: "Šis videoklips jūsu valstī nav pieejams". Tas īpaši rada neizpratni, ja Latvijā video ir brīvi pieejams, taču, dodoties ceļojumā uz Lielbritāniju vai Japānu, pieeja videoklipam ir liegta. Kāpēc tā? Kas ir tiesīgs ieviest šādus ierobežojumus? Atbildes uz šiem jautājumiem meklējamas ne tik daudz informācijas tehnoloģiju pasaulē, cik autortiesību regulējumā.
Intelektuālais īpašums
10:49, 22. Jan. 2018
Viens no būtiskākajiem zīmola elementiem ir preču zīme, kas ir apzīmējums, kuru lieto, lai kāda uzņēmuma preces un pakalpojumus atšķirtu no citu uzņēmumu precēm un pakalpojumiem. Tieši preču zīmi izmanto kā instrumentu, lai piesaistītu patērētāju uzmanību, tāpēc tās noformējumam un aizsardzībai tiek veltītas īpašas rūpes.
Intelektuālais īpašums
08:00, 1. Nov. 2017
14.06.2017. stājās spēkā Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likums (Likums), kura mērķis ir radīt tiesiskos priekšnoteikumus autortiesību un blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma efektīvai veikšanai.
Intelektuālais īpašums
08:00, 22. Jūn. 2017
Mūsdienās digitālā fotogrāfija ir kļuvusi par pašsaprotamu un neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Attēls, īpaši, ja tajā redzams cilvēks, ir komplekss veidojums, kas skar dažādus tiesību aspektus, tostarp autortiesības un attēlotās personas privātumu, tādēļ attēla izmantošana, ignorējot šos būtiskos tiesību aspektus, var radīt tiesību aizskārumus. Tā kā fotogrāfijas bieži tiek izmantotas uzņēmuma tēla popularizēšanai, šis jautājums ir aktuāls arī komercdarbības kontekstā.
Intelektuālais īpašums
08:00, 6. Jūn. 2017
Preču un pakalpojumu aprakstu, attēlu un dažādu audiovizuālu darbu aprite, izmantojot elektroniskos sakaru līdzekļus, kā arī šo materiālu ievietošana komersanta mājaslapā var būt saistīta ar risku, ka trešā persona centīsies tos izmantot bez atļaujas.
Intelektuālais īpašums
08:00, 29. Mar. 2017
Vai birojā drīkst klausīties mūziku, nesaņemot licenci? Kādos gadījumos licence ir jāsaņem obligāti? Vai birojā, kurā nav paredzēts atrasties apmeklētājiem, ir atļauts klausīties mūziku vai radio? Kādi ir nosacījumi šajā ziņā?
Intelektuālais īpašums
08:00, 20. Okt. 2016
Mūsdienu Krievijā intelektuālā īpašuma tiesību regulējums balstīts uz daudzpusējo starptautisko līgumu noteikumiem autortiesību, blakustiesību, patentu tiesību u.c. ar intelektuālo īpašumu saistītajās jomās un pilnībā atbilst visā pasaulē pieņemtajiem tiesiskās aizsardzības nodrošināšanas un intelektuālā īpašuma objektu tiesību aizsardzības standartiem.
Intelektuālais īpašums
08:00, 9. Aug. 2016
Privātās preču zīmes jeb private labelling ir mazumtirgotāja preču zīmes, ar ko tiek marķētas preces, kuras pēc mazumtirgotāja pasūtījuma ražojusi cita persona. Šis ir mūsdienīgs risinājums, kas konceptuāli ir izdevīgs abām pusēm – gan preču zīmju turētājam, gan produkcijas ražotājam.
Intelektuālais īpašums
08:00, 21. Jūl. 2016