Pienācis Autortiesību direktīvas ieviešanas termiņš
2021-07-02
Anna Marta Nordmane, ZAB “Ellex Kļaviņš”, jaunākā juriste
Līdz šī gada 7. jūnijam, kas bija noteiktais ieviešanas termiņš, Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm savos tiesību aktos bija jātransponē direktīva par autortiesībām un blakustiesībām. Tomēr mūsu valsts nacionālie likumi kavējas…
Direktīva 2019/790 par autortiesībām un blakustiesībām digitālajā vienotajā tirgū, par ko 2019. gada aprīlī balsoja Eiropas Parlaments, bija jātransponē dalībvalstu tiesību aktos līdz 2021. gada 7. jūnijam. Atzīstot autoru vājo stāvokli līgumattiecībās, ES noteica minimālos standartus, lai autori iegūtu taisnīgākus nosacījumus kompensācijai par viņu darbu izmantošanu. Lai gan dalībvalstīm bija vairāk nekā divi gadi, lai pabeigtu direktīvas ieviešanu, līdz šim to izdevies paveikt tikai trim valstīm. Aplūkosim, kāda ir direktīvas ieviešanas pieredze citās valstīs un kā ar šo mājasdarbu veicies Latvijai!
Direktīvā ir 32 panti, no kuriem vairāki tās izstrādes un pieņemšanas brīdī radīja lielu ažiotāžu, piemēram, normas par preses izdevumu aizsardzību pret to digitālu izmantošanu. Tomēr pretrunīgākais direktīvas elements, kas kavē tās ieviešanu nacionālajos tiesību aktos, joprojām ir tiešsaistes kopīgošanas pakalpojumu sniedzēju jeb platformu atbildības regulējuma izmaiņas. Direktīvas 17. pantā noteikts, ka tiešsaistes satura kopīgošanas pakalpojumu sniedzēji turpmāk atbildīgi par neatļautu ar autortiesībām aizsargātu darbu un blakustiesību objektu publiskošanu, tostarp par to padarīšanu pieejamiem sabiedrībai, ja vien nespēj pierādīt kādu no pantā noteiktajiem atbildības izņēmumiem.
Uzņēmumam radusies jauna produkta ideja, ko nespēj uzreiz realizēt. Kā uzņēmumam aizsargāt ideju, ko vēlas realizēt vēlāk? Vai uz ideju var reģistrēt autortiesības? Vai ideju ir iespējams likumīgi nosargāt?
Intelektuālais īpašums
06:00, 26. Aug. 2024
Kā zināms, dažādu ikdienas darbu veikšanai uzņēmumos arvien vairāk izmanto mākslīgā intelekta (MI) sistēmas. Tāpat aizvien biežāk tiek ierosinātas lietas par autortiesību aizskārumu attiecībā uz MI radīto saturu. Apskatām, kādas ir attiecības starp oriģinālā satura autoru, MI sistēmu un tās lietotāju.
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 14. Jūn. 2024
Būvprojektu izstrāde un realizācija ir sarežģīts process, kurā iesaistīti dažādi dalībnieki ar atšķirīgām interesēm. Viens no svarīgākajiem jautājumiem šajā kontekstā ir autortiesību pārvaldīšana un aizsardzība. Apskatām pasūtītāju un būvprojekta autora (projektētāja) intereses būvprojektos no autortiesību regulējuma aspekta.
Intelektuālais īpašums
06:00, 20. Mar. 2024
Ņemot vērā mākslīgā intelekta (MI) rīku popularitātes pieaugumu un MI radītā satura pieejamību sabiedrībai, arvien biežāk MI satura radītāji un izmantotāji saskaras ar jautājumu, vai šie objekti uzskatāmi par autortiesību objektiem autortiesību regulējuma izpratnē un vai uz tiem attiecas autortiesības. Ja atbildes uz šiem jautājumiem ir “jā”, tad kam pieder tiesības uz MI radītu objektu?
Intelektuālais īpašums
06:00, 2. Okt. 2023
2021.gada maijā Eiropas Komisija (EK) nāca klajā ar inovatīvu priekšlikumu regulai, kas nodrošinātu saskaņotu pieeju mākslīgā intelekta regulēšanā, vienlaikus veicinot tā izaugsmi un drošumu. Priekšlikums bija daļa no plašākas EK iniciatīvu paketes, kuras mērķis ir padarīt Eiropas Savienību (ES) par līderi droša un ētiska mākslīgā intelekta inovāciju attīstībā un pielietošanā.
Intelektuālais īpašums
06:00, 25. Aug. 2023
Izpildītājmākslinieks (mūziķis) ir uzaicināts uzstāties mūsu uzņēmuma organizētā pasākumā, kuru apmeklēs gan uzņēmuma darbinieki, gan sadarbības partneri. Viena repertuāra daļa ir šī mākslinieka oriģināldziesmas, bet otra – citu autoru dziesmu. Mākslinieks par šo darbu saņem honorāru. Jautājums rodas par autortiesībām – vai un par ko tieši ir jāmaksā AKKA/LAA šādā situācijā? Vai ir jāsaņem atļauja, ja mēs maksājam māksliniekam honorāru? No kā ir atkarīgs šāda veida maksājums AKKA/LAA – izpildītajiem darbiem, stundām, pasākuma dalībnieku skaita, ieejas maksas?
Intelektuālais īpašums
06:00, 29. Jūn. 2023
Atbilstoši Eiropas Savienības tiesību aktiem dalībvalstīm ir noteikts pienākums nodrošināt, ka autoriem un izpildītājiem, kas ir licencējuši vai nodevuši savas ekskluzīvās tiesības uz savu darbu vai blakustiesību objektu izmantošanu citai personai, ir tiesības saņemt pienācīgu un samērīgu atlīdzību. Kas ir “taisnīga atlīdzība”?
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 26. Jūn. 2023
Senāts 2022.gada 19.decembrī pieņēmis spriedumu lietā SKC-[K]/2022, atceļot Rīgas apgabaltiesas spriedumu strīdā starp akciju sabiedrību “Air Baltic Corporation” un sabiedrību ar ierobežotu atbildību “Baltic Taxi”, ar kuru apelācijas instances tiesa bija apmierinājusi aviokompānijas prasību par “Baltic Taxi” veikto preču zīmju reģistrācijas atzīšanu par spēkā neesošu.
Intelektuālais īpašums
06:00, 5. Apr. 2023
Preču zīme ir viens no pazīstamākajiem intelektuālā īpašuma objektiem: tas ir apzīmējums, kas atšķir vienas personas preci vai pakalpojumu no citas personas precēm vai pakalpojumiem. Intelektuālā īpašuma tiesību ietvarā preču zīme pieder pie tā sauktā rūpnieciskā īpašuma, līdzīgi kā patenti un dizainparaugi.
Intelektuālais īpašums
06:00, 6. Mar. 2023
2023.gada 12. janvārī Saeima konceptuāli atbalstīja grozījumus Autortiesību likumā. Paredzētas būtiskas izmaiņas autortiesību regulējumā, ietekmējot gan autorus un izpildītājus, gan darbu izmantotājus. Apkoposim, mūsuprāt, svarīgākās no tām.
Intelektuālais īpašums
06:00, 31. Jan. 2023
Cik gan daudz un dažādu preču un pakalpojumu piedāvā mūsdienu biznesa vide – sākot no, piemēram, papīra lapu izgatavošanas un tirdzniecības, līdz pat īpaši sarežģītām ar 3D printeru palīdzību radītām specifiskām lidmašīnu detaļām! Katrā šādā procesā var būt iesaistīts arī komercnoslēpums. Kā to aizsargāt no darbinieku negodprātības? Ielūkosimies vairākos pasaules tiesu prakses piemēros.
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 16. Nov. 2022
Vairumam, dzirdot vārdus “preču zīme”, tie asociējas ar tādiem jēdzieniem kā nosaukums vai logo, bet tikai retais nodomā, ka runa ir par mantu, kam var būt nozīmīga loma biznesa attīstībā. Piemērs, kas apliecina, ka preču zīme ir biznesam svarīgs aktīvs, ir Latvijas, iespējams, slavenākās preču zīmes “Dzintars” gadījums. Ko no tā varam secināt?
Klausies
Intelektuālais īpašums
06:00, 16. Mai. 2022
Domēna vārdu virtuālajā vidē iespējams pielīdzināt mājas adresei vai pastkastītei reālajā pasaulē. Domēna vārda mērķis ir aizvest lietotāju uz mājaslapu internetā. Lai nepieļautu negodīgu konkurenci un patērētāju maldināšanu, radīti noteikumi, kas un kā var reģistrēt un lietot domēna vārdus.
Intelektuālais īpašums
07:00, 6. Sep. 2021
Aprīlī stājās spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos, paredzot, ka turpmāk nedaudz mainās veids, no kurienes autori saņem atlīdzību par saviem darbiem, proti, daļu atlīdzības ietur no datu nesēja pārdošanas cenas.
Intelektuālais īpašums
07:00, 26. Mai. 2021