Darbinieka neuzmanības dēļ ir sabojāta iekārta darbā. Tā tiek sūtīta uz remontu, kas ilgs vismaz vienu mēnesi. Darbinieks šajā laikā atradīsies dīkstāvē. Vai darba devējam šī dīkstāve jāapmaksā, ņemot vērā, ka iekārtas bojājums notika paša darbinieka vainas dēļ?
Darba tiesības
07:00, 22. Jūn. 2020
Ar darbinieku tika noslēgts līgums uz laiku – trīs mēnešiem. Darba attiecības beidzas. Taču pēc īsa laika tapis skaidrs, ka darbinieks nepieciešams vēl uz trīs mēnešiem. Cik bieži secīgi drīkst slēgt līgumus uz noteiktu laiku?
Darba tiesības
07:00, 22. Jūn. 2020
Darbinieks ir izdarījis pārkāpumu, par ko darba devējs plāno viņam piemērot disciplinārsodu. Taču dažādu apstākļu dēļ šobrīd iepazīstināšana ar to rakstveidā nav iespējama. Vai iespējams rājienu izteikt mutiski – pa telefonu? Vai un kā to vēlāk varēs pierādīt?
Darba tiesības
07:00, 4. Jūn. 2020
Darbinieks pēc pāris gadiem vienā darbavietā tiek paaugstināts – viņam ir jauns amats. Vai jaunajā amatā var piemērot pārbaudes laiku?
Darba tiesības
07:00, 2. Jūn. 2020
Radusies neskaidrība par dienas naudas izmaksas apmēru gadījumā, ja darbinieks tiek norīkots komandējumā Latvijas teritorijā uz vienu dienu, bet komandējums ilgt no agra rīta līdz pat vēlam vakaram (darbinieks dodas uz semināru, piemēram, no Daugavpils uz Rīgu). Vai dienas naudu var maksāt pilnā apmērā? Vai tikai daļēji? Ir dzirdēti komentāri no Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem, ka ja atgriežas no komandējuma šīs pašas dienas vakarā (neskatoties uz vēlo laiku), dienas nauda nepienākas. Ja tomēr darba devējs izmaksā 8 eiro, tad tie ir jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.
Darba tiesības
07:00, 28. Mai. 2020
Vai krīzes skartajam uzņēmumam, pieprasot dīkstāves pabalstu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS), jānoformē kādi dokumenti grāmatvedībā un personāldaļā (iesniegumi, rīkojumi utt.)? Vai dīkstāves periods un pabalsts jāatspoguļo grāmatvedībā? Vai un kā tas turpmāk ietekmēs vidējās izpeļņas aprēķinu?
Darba tiesības
07:00, 21. Mai. 2020
Darbinieks strādā divās darbavietās, no kurām vienā ir regulāra saskare ar cilvēkiem (lielveikals), bet otrā –kontakts tikai ar diviem kolēģiem. Vai ārkārtējās situācijas laikā darba devējs drīkst aizliegt darbiniekam ierasties darbā, ja paralēli viņš iet arī uz otru darbavietu un tādējādi var apdraudēt kolēģu veselību?
Darba tiesības
07:00, 19. Mai. 2020
Cik ilgā laikā darbiniekam jāsniedz paskaidrojums par darba kārtības neievērošanu? Vai darbinieks var lūgt pagarināt paskaidrojuma sniegšanas termiņu, pamatojot, ka paskaidrojuma sniegšanai jākonsultējas ar juristu?
Darba tiesības
07:00, 14. Mai. 2020
Darbiniece ir bērna kopšanas atvaļinājumā, iesniegumā norādot, ka izmantos to pusotru gadu. Tomēr pēc gada un diviem mēnešiem darbiniece izlemj, ka vēlas atgriezties darbā. Konkrētās darbinieces vietā jau ir pieņemts cits darbinieks uz noteiktu laiku – pusotru gadu. Kā rīkoties darba devējam, ja viņš nav ieinteresēts atlaist darbinieci, kas atgriežas no bērna kopšanas atvaļinājuma?
Darba tiesības
07:00, 12. Mai. 2020
Darbinieks pusdienu pārtraukumā dodas savās darīšanās, bet pēc pusdienām, atgriežoties darbā, notiek negadījums – darbinieks paklūp uz trepēm un salauž kājas potīti. Tas notiek biroju ēkā, tomēr ne pašā birojā un arī ne darba laikā. Vai tas ir negadījums darbā, par ko būtu jāziņo Valsts darba inspekcijai (VDI)? Vai darba devējs ir atbildīgs par šādu negadījumu pusdienu pārtraukumā ārpus darba vietas? Vai arī atbildīgs ir mājas apsaimniekotājs vai pats darbinieks? Kuram ir pienākums segt ārstēšanās izdevumus?
Darba tiesības
07:00, 7. Mai. 2020
Vai uzņēmums var pats maksāt darbiniekiem par dīkstāvi? Ja jā, tad ar kādiem nodokļiem apliekamas šīs summas?
Darba tiesības
07:00, 4. Mai. 2020
Darbiniece pēc bērna kopšanas atvaļinājuma atgriežas darbā. Darbinieces prombūtnes laikā viņas pienākumus veica cita darbiniece. Tagad darbiniecei, kura aizvietoja grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā esošo darbinieci, jāatgriežas iepriekšējā darbavietā, kurā ir mazāka darba alga. Vai darba devējam ir pienākums konkrētajai darbiniecei vienu mēnesi vēl maksāt iepriekšējo darba algu? Darba līgums noslēgts uz noteiktu laiku. Abu amatu nosaukumi ir vienādi – kluba vadītāja.
Darba tiesības
07:00, 30. Apr. 2020
Kā rīkoties, ja vairāki darbinieki uzņēmumā izmantojuši atvaļinājumu par ilgāku laiku uz priekšu, piemēram, par vienu vai pusotru konkrētā darbinieka darba gadu uz priekšu? Šādā gadījumā, ja darbinieks beidz darba attiecības uzreiz pēc atvaļinājuma, viņš uzņēmumam ir parādā lielu naudas summu. Vai iespējams atteikt atvaļinājuma piešķiršanu?
Darba tiesības
07:00, 13. Apr. 2020
Darbinieks tiek nosūtīts komandējumā no Liepājas uz Rīgu, lai apmeklētu klientu. Lai paspētu novadīt prezentāciju, no Liepājas viņš izbrauc plkst. 6.00, bet atpakaļ atgriežas plkst. 21.00. Darbinieka standarta darba laiks ir no 8.00 līdz 17.00. Vai par šīm ceļā pavadītajām papildu stundām jāmaksā kā par virsstundām? Vai ceļš šajā gadījumā skaitās darbalaiks?
Darba tiesības
07:00, 2. Apr. 2020
Uzņēmums vēlas veikt darbinieku skaita samazināšanu. Vai ir pietiekami ar vadītāja rīkojumu, lai to darītu? Ja veikta darbinieku skaita samazināšana, pēc cik ilga laika atkal var pieņemt darbā darbiniekus (piemēram, uzņēmumam vasarā atkal nepieciešams vairāk darbinieku)? Cik bieži uzņēmumā drīkst samazināt darbinieku skaitu?
Darba tiesības
07:00, 31. Mar. 2020