Izbeidzot darba attiecības ar darbinieku, darba devējiem ir pienākums ievērot noteiktu procedūru, kā arī šis process darba devējam rada arī noteiktus izdevumus. Kad darba devējam rodas pienākums maksāt atlaišanas pabalstu? Kādā apmērā? Un vai darba devējam ir tiesības šādu atlaišanas pabalstu nemaksāt?
Klausies
Darba tiesības
07:00, 29. Dec. 2020
Interesē skaidrojums par atbalstu nodarbināto algu subsīdijai. No medijos sniegtās informācijas par Ministru kabineta noteikumiem Nr. 675 “Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai ārkārtējās situācijas apstākļos” saprotu, ka subsīdijas būs tiem uzņēmumiem, kuriem ir 20% apgrozījuma kritums, tomēr uzņēmuma darbība nav pilnīgi bloķēta. Noteikumu projektā noteikts, ka atbalstu piešķir nepilnu darba laiku strādājošo darbinieku darba algu subsīdijai. Kas slēpjas zem šī definējuma "nepilnu darba laiku strādājošajiem" – darba līguma nosacījumi, iepriekš deklarētās stundas?
Darba tiesības
07:00, 28. Dec. 2020
Tuvojas 2020. gada Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienas, kurās daļa darbinieku izmanto savu ikgadējo atvaļinājumu. Piemēram, darbinieks vēlas no 2020. gada 21. decembra doties atvaļinājumā uz 1 nedēļu – kurā datumā viņam ir jāatgriežas darbā un par cik dienām jāaprēķina atvaļinājuma nauda? Izskatīsim dažādus variantus!
Darba tiesības
07:00, 15. Dec. 2020
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību vienīgais valdes loceklis, kurš ir arī īpašnieks un uzņēmuma vadītājs, strādā uz darba līguma pamata kā valdes loceklis ar normālo darba laiku. Uzņēmuma struktūrvienībā (veikalā), kas atrodas citā Latvijas pilsētā, kamēr nav darbinieka, pats valdes loceklis strādā arī kā pārdevējs. Attiecīgi palielinās darba laiks, par ko tiek aprēķināta piemaksa par virsstundām. Vai valdes loceklim drīkst apmaksāt viesnīcas izdevumus, ja viņš paliek šajā pilsētā arī nakšņot, neatgriežoties savā pamatdarba vietā / dzīvesvietā? Kā klasificēt šos izdevumus? Kādi dokumenti (rīkojums) noformējami?
Darba tiesības
07:00, 10. Dec. 2020
Uzņēmuma darbinieki 2020. gada 28. novembrī atgriežas Latvijā no komandējuma ārzemēs, plkst. 9:00 šķērsojot Latvijas robežu. No kura datuma līdz kuram viņiem ir jāievēro pašizolācija? Kā precīzi noteikt pašizolācijas laiku? Ko darbinieki drīkst un ko nedrīkst darīt pašizolācijas laikā? Vai par šo laiku tiek izsniegta darbnespējas lapa?
Darba tiesības
07:00, 8. Dec. 2020
Darbinieks informējis darba devēju, ka viņš ir inficējies ar Covid-19. Kādi būtu tālākie uzņēmuma pareizas rīcības soļi, informējot un nosakot saslimušā darbinieka kontaktpersonas?
Darba tiesības
07:00, 3. Dec. 2020
Vai ir kādi ierobežojumi, kas jāņem vērā, nosakot darbiniekam pienākumu lietot darba apģērbu? Un vai darbinieks drīkst atteikties to valkāt? Piemēram, mūsu veikalā noteikts, ka svētkos pie apģērba jāliek Latvijas karodziņš. Vai darbinieks drīkst atteikties? Vai šis darba devējam būtu jānoformē ar rīkojumu?
Darba tiesības
07:00, 1. Dec. 2020
Darba likuma (DL) 91. pantā noteikts, ka darbiniekam ir tiesības slēgt līgumu ar vairākiem darba devējiem, ja vien darba līgumā vai koplīgumā nav noteikts citādi. Savukārt DL 65.pantā pieminēts papildu darbs. Ar ko šie jēdzieni atšķiras?
Darba tiesības
07:00, 24. Nov. 2020
Sieviete, kura ir atgriezusies no bērna kopšanas atvaļinājuma, turpina barot bērnu pati, pieprasa darba devējam nepilnu darba laiku, ko saskaņā ar likumu darbinieks drīkst pieprasīt. Taču darba devējam nav iespēju šādu darba laiku nodrošināt, jo darbiniekam ir nemitīgi jābūt uz vietas visas 8 stundas darba laika. Kā rīkoties? Vai šādu darbinieces pieprasījumu drīkst noraidīt?
Darba tiesības
07:00, 19. Nov. 2020
Vai attālinātajā darbā strādājošajiem var noteikt, ka darba laika uzskaiti veic darbinieks pats vai arī vispār neuzskaitīt darba laiku? Darba likumā (DL) noteikts, ka darba devējs veic darba laika uzskaiti, bet attālinātā darba gadījumā tas nav iespējams. Kā DL noteikto darba laika uzskaites kārtību piemērot attālinātā darba gadījumā?
Darba tiesības
07:00, 12. Nov. 2020
Viens no obligātajiem priekšnosacījumiem ir darba algas norādīšana darba līgumā. Bet kā to labāk norādīt – neto vai bruto? Kāpēc? Kāda tam nozīme?
Darba tiesības
07:00, 3. Nov. 2020
Darba devējs sūta darbinieku komandējumā uz ārvalstīm. Vai darbinieks drīkst atteikties no komandējuma, jo satraucas par Covid-19? Vai šādā gadījumā darba devējam jāsaglabā darba vieta un alga, ja darbinieks faktiski ir atteicies pildīt darba pienākumus?
Darba tiesības
07:00, 22. Okt. 2020
Darbiniekam ir noteikts normālais darba laiks un stundas tarifa likme. Ir mēneši, kad darbinieki nenostrādā pilnu normālo darba laiku. Vai šajā gadījumā obligāti jānosaka un jāpiemēro summētais darba laiks? Kā pareizi noformēt darba līgumu, ja nav jāpiemēro summētais darba laiks? Vai līgumā jānorāda darba laiks – pilns vai nepilns?
Darba tiesības
07:00, 15. Okt. 2020
Kuru adresi norādīt darbinieka darba līgumā – faktisko vai deklarēto? Daži juristi labāk pat iesaka norādīt faktisko, bet kāpēc? Ja darbinieks bieži maina dzīvesvietu, kā viņu tādā gadījumā varēs sasniegt?
Darba tiesības
07:00, 6. Okt. 2020
Valsts iestādes darbinieks bijis ilgstošā prombūtnē, viņam piešķirta slimības lapa uz vairāk nekā 12 mēnešiem. No 2020. gada 1. septembra darba līgumā veikti grozījumi, un darbinieks turpina darbu. Saskaņā ar Darba likuma (DL) 134. panta 1. un 2. daļu darbiniekam piešķirts nepilns darba laiks – 30 stundas nedēļā – un samazināta darba samaksa. Kā pareizi piemērot DL 98. panta 2. daļu, lai izmaksātu darba algu par septembri?
Darba tiesības
07:00, 28. Sep. 2020