Zemnieku saimniecības īpašnieks, kas ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājs, nodarbina sešus darbiniekus un vēlas mainīt statusu – kļūt par darba ņēmēju savā saimniecībā. Kā pareizi noformēt darba attiecības? Vai zemnieku saimniecības īpašnieks sevi pieņem par zemnieku saimniecības pārvaldnieku vai uzņēmuma vadītāju? Kādā amatā viņš jānoformē atbilstoši profesiju klasifikatoram?
Darba tiesības
07:00, 19. Aug. 2021
Lai iegūtu A1 sertifikātu citās valstīs, parasti nepieciešams mēnesis laika, taču mūsdienu apstākļos (vismaz informācijas tehnoloģiju jomā) nevienam nav laika gaidīt mēnesi. Tādējādi sertifikāta iegūšana principā apstādina darbības. Vai iespējams A1 sertifikātu iesniegt vēlāk, bet sākumā sniegt tikai A1 pieteikumu? Pašlaik šī prasība šķiet nesamērojama ar mūsdienu darba ritmu.
Darba tiesības
07:00, 5. Aug. 2021
Darbinieks nosūtīts komandējumā uz Eiropas Savienības dalībvalsti. Darba devējs nodrošina komandējuma lidojuma izmaksas. Darbinieks informē darba devēju, ka vēlās komandējumā doties ar personīgo auto, pats sedzot transporta izdevumus, lai nokļūtu komandējuma galamērķī un atpakaļ uz Latviju. Vai darbinieks drīkst doties komandējumā ar personīgo auto, nepieprasot darba devējam kompensēt transporta izdevumus? Kāds komandējuma rīkojums jāsagatavo darba devējam?
Darba tiesības
07:00, 3. Aug. 2021
Darbinieks kavē darba izpildes termiņu. Arī pēc vairākkārtējiem atgādinājumiem darbs nav paveikts. Vai darba devējs šādā situācijā drīkst sodīt darbinieku? Kā to labāk darīt? Kādos gadījumos darba devējs var sodīt darbinieku?
Darba tiesības
07:00, 27. Jūl. 2021
Kā aprēķināt algu darbiniekam, kas nosūtīts komandējumā uz Norvēģiju? Darbinieks veic būvniecības darbus. Dzīvesvieta ir nodrošināta. Vai alga jānosaka atbilstoši Norvēģijas minimālajām prasībām? Piemēram, Norvēģijas koplīgumos tiek norādīts, ka kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas.
Darba tiesības
07:00, 22. Jūl. 2021
Vai, pieņemot darbā jaunu darbinieku, obligāti jāizveido amata apraksts? Vai noteikumi valsts pārvaldes iestādēs un uzņēmumos ir atšķirīgi? Vai uzņēmumā drīkst šādu dokumentu neveidot?
Darba tiesības
07:00, 20. Jūl. 2021
Darba līgumā pieļauta kļūda darba samaksas apmērā, ar cipariem nosakot vienu darba algas apmēru, bet ar vārdiem iekavās paredzēta cita summa. Kādai informācijai ir priekšroka, ja rodas domstarpības starp darba devēju un darbinieku? Vai prasība rakstīt ciparus ar vārdiem noteikta kādā likumā vai Ministru kabineta noteikumos?
Darba tiesības
07:00, 13. Jūl. 2021
Ja darba uzskaites periods ir kalendārais gads un šajā gadā bērnam paliek 15 gadi, saprotams, ka papildatvaļinājums jāizmanto līdz gada beigām. Bet kā rīkoties, ja uzskaites periods ir darba gads? Vai papildatvaļinājumu pieļaujams izmantot līdz bērnam paliek 15 gadi vai līdz papildatvaļinājuma perioda beigām, kurā bērnam aprit 15 gadi? Piemēram, ja papildatvaļinājuma periods ir no 2020. gada 1. aprīļa līdz 2021. gada 31. martam un bērnam paliek 15 gadi 2021. gada 15. janvārī. Līdz kuram datumam šādā gadījumā var izmantot papildatvaļinājumu - līdz 2021. gada 31. martam vai līdz 2021. gada 15. janvārim?
Darba tiesības
07:00, 1. Jūl. 2021
Aizvien biežāk darbinieki lūdz savu darba algu pārskaitīt uz kādas citas personas bankas kontu. Iemeslus min dažādus – nav saņēmis bankas karti, tāpēc nevar izņemt naudu, bankas konta nav vispār u. tml. Pēc pieredzes pieļauju, ka patiesais iemesls ir tas, ka tiesu izpildītājs ir uzlicis limitu bankas kontam un atvelk visus ieņēmumus, kas to pārsniedz. Vai grāmatvedis drīkst skaitīt darba algu uz citas personas konta numura, ja saņēmis no darbinieka iesniegumu? Vai tādējādi netiek pārkāpti kādi likumi? Kādas sekas var būt darba devējam, un kādas – darbiniekam?
Darba tiesības
07:00, 29. Jūn. 2021
Darbiniekam darba līgumā noteikts nepilnais darba laiks – divas stundas dienā, piecas darba dienas nedēļā, un darba alga 300 eiro. 2021. gada jūnijā ir 20 darba dienas, tātad darbinieks nostrādās 40 stundas un par to saņem 300 eiro. Bet, ja darbiniekam būs jāstrādā vairāk, piemēram, 45 stundas, vai šīs piecas stundas ir virsstundas, kas jāapmaksā dubultā? Valsts darba inspekcijas eksperti uzskata, ka tās neesot virsstundas, un atsaucas uz Darba likuma (DL) 136. panta 1. daļu, bet darba tiesību jurists uzskata, ka tās ir virsstundas. Kā tad īsti ir?
Klausies
Darba tiesības
07:00, 15. Jūn. 2021
Darba līgumā norāda darbinieka vārdu, uzvārdu, personas kodu un deklarēto dzīvesvietas adresi. Vārdu, uzvārdu un personas kodu iespējams pārbaudīt pasē vai identifikācijas kartē. Kā, slēdzot līgumu, darba devējam pārbaudīt, vai darbinieka norādītā deklarētā adrese ir patiesa? Vai, mainoties deklarētajai dzīvesvietas adresei, darbiniekam tas jāpaziņo darba devējam?
Darba tiesības
07:00, 10. Jūn. 2021
Vai taisnība, ka tad, ja darba līgums noslēgts kā papīra dokuments, tad, lai turpmākos tā pielikumus varētu parakstīt elektroniski, nepieciešama vienošanās papīra dokumenta formātā, apliecinot, ka turpmāk darba līguma pielikumus puses piekrīt parakstīt elektroniski? Vai tiešām nepieciešams papīra dokuments, lai vienotos par elektroniskiem dokumentiem?
Darba tiesības
07:00, 8. Jūn. 2021
Vai darbinieks var atteikties izmantot papildatvaļinājuma dienas, kas viņam pienākas atbilstoši Darba likumam (DL)? Vai tās uzkrājas? Vai darbinieks var atteikties izmantot papildatvaļinājuma dienas, kas viņam piešķiramas saskaņā ar koplīgumu? Vai koplīgumā nepieciešama īpaša piebilde, ka darbiniekam ir tiesības atteikties no papildatvaļinājuma?
Darba tiesības
07:00, 1. Jūn. 2021
Attālinātais darbs šodien ir jau daudzu uzņēmumu ikdiena. Bet ko darīt, ja kāds darbinieks ir jāatlaiž? Vai uzreikumu drīkst nosūtīt e-pastā? Un kā ar citu būtisku dokumentu apriti?
Darba tiesības
07:00, 27. Mai. 2021
Darbinieku paredzēts norīkot darbam citā valstī. Kā tam sagatavoties, un kādas darbības jāveic? Kāda informācija jānorāda rīkojumā? Par ko jāinformē darbinieks?
Darba tiesības
07:00, 13. Mai. 2021