Darbinieks 2021. gada 9. septembrī pēc paša vēlēšanās uzteicis darba līgumu, norādot, ka vēlas pārtraukt darba attiecības no 2021. gada 9. oktobra. No 2021. gada 10. septembra Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā reģistrēta darbnespējas lapa A, savukārt no 2021. gada 20. septembra turpinās darbnespējas lapa B. Pašlaik slimības lapas statuss ir atvērts. Vai darba devējs tiesīgs pārtraukt darba attiecības no 2021. gada 9. oktobra (kā minēts darbinieka atlūgumā), lai gan darbnespējas lapa B nav noslēgta?
Darba tiesības
06:00, 23. Nov. 2021
Par darbinieka aizvietošanu parasti sagatavo atsevišķu vienošanos. Kā noteikt beigu termiņu saslimuša darbinieka aizvietotājam, ja nevar zināt, kad aizvietojamais darbinieks būs vesels un atsāks strādāt?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Nov. 2021
Šobrīd spēkā esošie noteikumi paredz, ka atsevišķos gadījumos darbinieku, kurš nav vakcinējies līdz noteiktam termiņam, var atstādināt. Cits risinājums ir darbinieka izraisīta dīkstāve. Kuru no šiem variantiem izvēlēties, kurš ir izdevīgāks darba devējam? Ar ko tie atšķiras?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Nov. 2021
Vai ir pieļaujams atlaist darbinieku par to, ka viņš vienu reizi neierodas darbā, jo konkrētajā dienā bija īpaši būtiski, lai tiktu paveikti darba pienākumi? Ja darbinieks neierodas dienā, kad paredzēta tikšanās ar klientu, darbinieka neierašanās dēļ darba devējs cieš zaudējumus un arī zaudē klientu.
Darba tiesības
07:00, 14. Okt. 2021
Kā pierādīt, ka ir bijis pārkāpums, ja aizrādījums izteikts mutvārdos, bet informācija par pārkāpumu nav dokumentēta rakstveidā? Kā pareizi fiksēt mutvārdu aizrādījumu?
Darba tiesības
07:00, 12. Okt. 2021
Ko darīt, ja uzņēmumā neizdodas vienoties par izmaksu kompensēšanu attālinātā darba laikā, bet saskaņā ar valdības rīkojumu jānodrošina darbs attālināti? Ja darbinieks ar darba devēju nav vienojies par attālinātā darba izdevumiem, ko darīt, ja darbinieks vēlas saņemt kompensāciju, bet darba devējs piedāvā atgriezties birojā?
Darba tiesības
07:00, 5. Okt. 2021
Vai sadarbības partneri savā starpā noslēgtā līgumā var paredzēt līgumsodu par cilvēkresursu pārvilināšanu? Kādā apmērā iespējams noteikt šādu sodu?
Darba tiesības
07:00, 30. Sep. 2021
Uzņēmums plāno paplašināt darbību, piedāvājot arī darbiekārtošanas pakalpojumus. Vai tam jāsaņem kāda specifiska atļauja vai licence? Kā tas notiek?
Darba tiesības
07:00, 23. Sep. 2021
Kāda ir robeža starp papildu darbu un prombūtnē esoša darbinieka aizvietošanu? Kādos gadījumos ir jāpiemaksā par šādu darbu? Vai par kolēģa aizvietošanu viņa atvaļinājuma laikā ir jāpiemaksā?
Darba tiesības
07:00, 21. Sep. 2021
Covid-19 dēļ daudzi darbinieki un valdes locekļi darbu veic no mājām. Vai valdes locekļa vai darbinieka dzīvesvietu var uzskatīt par maršruta sākumpunktu, norādot automašīnas nobrauktos kilometrus maršruta lapās, ja darbs saistīts ar pārvietošanos un no dzīves vietas tiek braukts uz objektu, kas saistīts ar saimnieciskos darbību? Vai arī darbiniekiem speciāli jādodas uz darbavietu (biroju), lai dotos uz objektu no turienes?
Darba tiesības
07:00, 16. Sep. 2021
Strādājot klātienē, darbinieka nostrādātās stundas iespējams samērā precīzi, taču kā rīkoties, ja darbinieks strādā attālināti? Vai saskaņā ar datu aizsardzības pamatprincipiem darba devējs vispār drīkst kontrolēt darbinieka darba laiku, izmantojot mūsdienu tehnoloģiskās ierīces?
Darba tiesības
07:00, 14. Sep. 2021
Darbiniece ir grūtniece, kura strādā jomā, kurā, visticamāk, tiks noteikta obligāta vakcinācija. Vakcinēties viņa atsakās, tātad rudenī konkrēto darbinieci saskaņā ar jaunajiem noteikumiem varēs atlaist no darba. Bet vienlaikus Darba likumā (DL) noteikts, ka grūtnieci nevar atbrīvot no darba. Kā rīkoties? Kurš no likumiem šādā situācijā būs spēcīgāks?
Darba tiesības
07:00, 2. Sep. 2021
Darbinieks uz 10 mēnešiem nosūtīts uz vienu būvobjektu, savukārt pēc tam uz deviņiem mēnešiem nosūtīts uz citu būvobjektu tajā pašā valstī, bet cita pakalpojuma līguma ietveros. Vai šādā gadījumā laiku abos projektos nesummē kopā, bet ņem vērā katru nosūtījumu atsevišķi, tādējādi rezultātā darbiniekam neveidojas ilgtermiņa nosūtīšana (virs 12 mēnešiem)?
Darba tiesības
07:00, 31. Aug. 2021
Kādā mūsu uzņēmuma nodaļā strādā vairākas pensionāres, kuras, diemžēl, nav gatavas apgūt mūsdienu tehnoloģijas, tomēr konkrētajā jomā bez speciālo programmu izmantošanas strādāt paliek arvien grūtāk. Cilvēcīgi – negribas aizvietot pensionāres, kas uzņēmumā nostrādājušas jau ilgu laiku. Kā juridiski pareizi šādā situācijā atbrīvot no darba pensionāres?
Darba tiesības
07:00, 26. Aug. 2021
Darbiniekam Latvijā noteiktā darba alga ir 900 eiro (bruto) mēnesī. Darbinieks uz četriem mēnešiem nosūtīts komandējumā uz Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Vai uz šo laika periodu darba līgumā noteikto darba algu maina uz algu, kāda ir salīdzināmam darbiniekam attiecīgajā ES dalībvalstī? Vai jāslēdz jauns darba līgums?
Darba tiesības
07:00, 24. Aug. 2021