Darbinieku apmācības, līdzīgi kā daudzi citi notikumi organizācijās, saistītas ar noteiktiem veicamajiem lietvedības darbiem. Kā veidot apmācību grafiku? Kā plānot mācības? Kā tās organizēt? Palūkosimies uz darbinieku apmācību tēmu no lietvedības skatpunkta!
Lietvedība
07:00, 25. Aug. 2021
Periodiski saņemu jautājumu, kā pareizi labot kļūdas dokumentos. Būtībā dokumentos kļūda pati par sevi jau ir kaut kas nepareizs, tādēļ izlabot to pareizi nevar. Ne velti Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 558 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība" paredzēts, ka dokumentā nedrīkst būt dzēsumi, aizkrāsojumi, neatrunāti labojumi, svītrojumi vai papildinājumi. Tātad esam uzmanīgi ar labojumiem, jo dokumentos tiem nevajadzētu būt!
Lietvedība
07:00, 18. Aug. 2021
Jo vienkāršāka vai īslaicīgāka saistība, jo vienkāršākas formas līgums jāslēdz. Līguma formu ietekmē arī attiecības starp līdzējiem. Ģimenes ietvaros neviens, visticamāk, neiedomāsies parakstīt patapinājuma līgumu laika periodam, kamēr kāds ar sev nepiederošu auto aizbrauc līdz tuvējam veikalam. Savukārt, izmantojot kādu no koplietošanas automašīnām, ikreiz, veicot darbības aplikācijā, parakstām nomas līgumu.
Lietvedība
07:00, 6. Aug. 2021
Mūsdienu dzīves ritmā distances tirdzniecības nozīme turpina palielināties, savukārt Covid-19 pandēmijas krīzes apstākļos tās lomu nevar pārvērtēt. Nav šaubu, ka patērētājiem un pārdevējiem, pēkšņi esot spiestiem slēgt darījumus attālināti, bija liels izaicinājums saprast no distances līguma izrietošās tiesības un pienākumus.
Klausies
Lietvedība
07:00, 30. Jūl. 2021
Ikvienam, slēdzot līgumu, jāzina, ka saskaņā ar Civillikuma 1587. pantu un t.s. pacta sunt servanda (līgumi ir jāpilda) principu katrs tiesisks darījums tā līdzējiem rada pienākumu izpildīt apsolīto. Tomēr jāņem vērā, ka prasījuma tiesību izdarīt apsolīto neizmantošanas gadījumā tās ar laiku zūd.
Lietvedība
07:00, 21. Jūl. 2021
Izstrādes un apspriešanas procesā šobrīd ir Civillikuma Mantojuma tiesību daļas grozījumi, kas izstrādāti kopā ar Civilprocesa likuma un Notariāta likuma grozījumiem, paredzot vairākas nozīmīgas mantojuma tiesību regulējuma izmaiņas, tostarp par mantojuma pieņemšanas kārtību, kreditoru prasījumu pieteikšanu, mantinieku atbildību, kā arī citiem jautājumiem.
Lietvedība
07:00, 14. Jūl. 2021
Esam jau pieraduši izmantot gan elektroniskos, gan papīra dokumentus, taču dažkārt saskaramies ar lietām, kurās dokumenti ir gan papīra, gan elektroniskā formātā, jeb t.s. hibrīdlietām. Kas jāņem vērā, strādājot ar hibrīddokumentiem?
Lietvedība
07:00, 25. Jūn. 2021
Protokols ir viens no piņķerīgākajiem dokumentiem, kas ikdienā jāraksta, īpaši situācijās, kad šo pienākumu uzdod veikt cilvēkam, kas iepriekš to nav darījis, un nav izstrādāta protokola sagatave vai forma. Lūk, daži pamata ieteikumi, kas jāņem vērā protokolētājiem!
Lietvedība
07:00, 21. Jūn. 2021
Dāvanas un kukuļi – šie vārdi sabiedrībā ir samērā plaši zināmi. Kad runājam par katru no vārdiem atsevišķi, tiem var būt plaša un dažāda nozīme, piemēram, dzimšanas dienas dāvana, dabas dāvana, likteņa dāvana u.tml. vai maizes kukulis, ciemakukulis, Jānis Kukulis utt. Tomēr šo vārdu nozīme sašaurinās un kļūst konkrētāka, kad runājam par privātpersonas attiecībām ar amatpersonām un šo attiecību ietvaros pieņemtiem labvēlīgiem lēmumiem un risinājumiem.
Lietvedība
07:00, 9. Jūn. 2021
Lai gan lielākā daļa iedzīvotāju joprojām pieraduši notāru biroju apmeklēt klātienē, apkopotie dati par 2020. gadu liecina, ka notāru sniegto tiešsaistes pakalpojumu skaits Covid-19 laikā palielinājies vairāk nekā 100 reižu. Ienākt notāra virtuālajā kabinetā vai ieaicināt notāra virtuālo biroju savās mājās ir gan vienkārši, gan ērti un ātri, turklāt attālinātos pakalpojumus iespējams saņemt no jebkuras vietas pasaulē.
Lietvedība
07:00, 4. Jūn. 2021
Veicot darījumus ar nekustamo īpašumu, ir daudz aspektu, par ko jāpārliecinās, lai darījums notiktu bez kavēkļiem darījuma noslēgšanas un izpildes gaitā, pēcāk neveidotos tiesiski strīdi starp darījuma pusēm, kā arī nesaņemtu pretenzijas no trešajām personām. Kļūdas var pieļaut ikviens, jo ir daudz juridisku un tehnisku aspektu, kas jāņem vērā un jāpārbauda.
Lietvedība
07:00, 21. Mai. 2021
Ja darījums notiek starp divām juridiskām personām, vai pakalpojumu sniedzējs var atteikties veikt grozījumus līgumā pēc potenciālā pircēja aicinājuma?
Lietvedība
07:00, 14. Mai. 2021
Jebkurā organizācijā jādomā par lietu nomenklatūras jeb dokumentu sistēmas izveidi. Kā to labāk darīt? Kādos gadījumos nomenklatūra jāveido obligāti? Kādas pamatlietas jāņem vērā?
Lietvedība
07:00, 5. Mai. 2021
Līguma slēgšana nereti ir ilgs process, kura laikā abām pusēm jāvienojas par būtiskiem sadarbības priekšnosacījumiem. Kādi apsvērumi jāņem vērā, izvēloties līguma formu? Kādi nosacījumi jāietver līgumā? Kā līgumu slēgšana notiek praksē, un vai otra puse var atteikties grozīt standartizētu līgumu? Kādu elektronisko parakstu ieteicams izvēlēties līgumam elektroniskā formā?
Lietvedība
07:00, 12. Apr. 2021
Līdz šim likumdošana noteica, ka personas darba gaitas dokumentus ir jāglabā 75 gadus, taču 2021. gada 4. martā stājās spēkā izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr. 690 “Noteikumi par personas darba vai dienesta gaitu un izglītību apliecinošiem dokumentiem, kuriem ir arhīviska vērtība, un to glabāšanas termiņiem”, kas paredz samazināt šo glabāšanas laiku. Kas mainās?
Lietvedība
07:00, 15. Mar. 2021