Teju ikvienam uzņēmumam ir bijis nepieciešams slēgt līgumus ar informācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniedzējiem. Dažkārt sadarbības laikā informācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniedzēji neievēro būtiskus termiņus, palielina cenas projekta ietvaros vai sniedz neatbilstošas kvalitātes pakalpojumu. Aplūkosim, kādi nosacījumi jāiekļauj līgumā ar informācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniedzēju, lai mazinātu pasūtītāja riskus.
Klausies
Lietvedība
06:00, 28. Jan. 2022
Datu ievākšana statistikas veidošanai nepieciešama gan uzņēmumam iekšējās darba kvalitātes, apjoma un daudzveidības pārskatāmībai un kontrolei, gan arī valsts mērogā, lai sabiedrība kopumā būtu informēta par ekonomiskajiem, sociālajiem un demogrāfiskajiem rādītajiem valstī, ko var izmantot gan pētniecībā, gan darbā.
Lietvedība
06:00, 1. Dec. 2021
Pretenzija – nepatīkams pārsteigums komersantam vai viens no rīkiem, ar ko aizsargāt savas tiesības? Jebkurš var nokļūt abās situācijās un kļūt gan par pretenzijas saņēmēju, gan iesniedzēju, līdz ar to noderīgi zināt, kā rīkoties, saņemot pretenziju, un kādos gadījumos savu interešu aizstāvēšanai var izmantot rakstisku pretenziju.
Klausies
Lietvedība
06:00, 26. Nov. 2021
Darbinieka pilnvarošana darba vai citu saistītu jautājumu risināšanai var būt uzticības izrādīšana darbiniekam konkrētu jautājumu risināšanai, kā arī pilnvaru darbiniekam var izdot kā dokumentu, kurā ietvertas darbību un kompetences robežas.
Klausies
Lietvedība
06:00, 12. Nov. 2021
Teju katram pilngadīgam cilvēkam un arī ne vienam vien nepilngadīgajam rodas situācijas, kad nepieciešams sagatavot iesniegumu vai vēstuli, lai risinātu kādu jautājumu. Piedāvājam ieskatu par vēstulēm, iesniegumiem un ar tiem saistīto regulējumu. Viss rakstā minētais attiecināms uz gadījumiem, kad iesniegumus un vēstules adresē valsts pārvaldes iestādēm.
Lietvedība
07:00, 11. Okt. 2021
Šovasar stājās spēkā administratīvi teritoriālā reforma, un pašvaldību vēlēšanās jau piedalījāmies atbilstoši jaunajam teritoriālajam dalījuma principam. Ko šī reforma mainījusi uzņēmēju ikdienā? Vai turpmāk kaut kas jādara citādi, nekā bija ierasts?
Lietvedība
07:00, 1. Okt. 2021
Iespējamas situācijas, kad uzņēmuma vai iestādes vadītājs devies komandējumā, atrodas atvaļinājumā vai citu iemeslu dēļ nav darbā. Kā rīkoties iestādei vai uzņēmumam laika periodā, kamēr vadītājs ir prom? Kas ir tiesīgs vadītāja vietā parakstīt dokumentāciju, tostarp rīkojumus? Vai šādām darbībām nepieciešama speciāla pilnvara, un vai persona ar komercpilnvaru ir tiesīga tās īstenot?
Klausies
Lietvedība
07:00, 13. Sep. 2021
Darbinieku apmācības, līdzīgi kā daudzi citi notikumi organizācijās, saistītas ar noteiktiem veicamajiem lietvedības darbiem. Kā veidot apmācību grafiku? Kā plānot mācības? Kā tās organizēt? Palūkosimies uz darbinieku apmācību tēmu no lietvedības skatpunkta!
Lietvedība
07:00, 25. Aug. 2021
Periodiski saņemu jautājumu, kā pareizi labot kļūdas dokumentos. Būtībā dokumentos kļūda pati par sevi jau ir kaut kas nepareizs, tādēļ izlabot to pareizi nevar. Ne velti Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr. 558 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība" paredzēts, ka dokumentā nedrīkst būt dzēsumi, aizkrāsojumi, neatrunāti labojumi, svītrojumi vai papildinājumi. Tātad esam uzmanīgi ar labojumiem, jo dokumentos tiem nevajadzētu būt!
Lietvedība
07:00, 18. Aug. 2021
Jo vienkāršāka vai īslaicīgāka saistība, jo vienkāršākas formas līgums jāslēdz. Līguma formu ietekmē arī attiecības starp līdzējiem. Ģimenes ietvaros neviens, visticamāk, neiedomāsies parakstīt patapinājuma līgumu laika periodam, kamēr kāds ar sev nepiederošu auto aizbrauc līdz tuvējam veikalam. Savukārt, izmantojot kādu no koplietošanas automašīnām, ikreiz, veicot darbības aplikācijā, parakstām nomas līgumu.
Lietvedība
07:00, 6. Aug. 2021
Mūsdienu dzīves ritmā distances tirdzniecības nozīme turpina palielināties, savukārt Covid-19 pandēmijas krīzes apstākļos tās lomu nevar pārvērtēt. Nav šaubu, ka patērētājiem un pārdevējiem, pēkšņi esot spiestiem slēgt darījumus attālināti, bija liels izaicinājums saprast no distances līguma izrietošās tiesības un pienākumus.
Klausies
Lietvedība
07:00, 30. Jūl. 2021
Ikvienam, slēdzot līgumu, jāzina, ka saskaņā ar Civillikuma 1587. pantu un t.s. pacta sunt servanda (līgumi ir jāpilda) principu katrs tiesisks darījums tā līdzējiem rada pienākumu izpildīt apsolīto. Tomēr jāņem vērā, ka prasījuma tiesību izdarīt apsolīto neizmantošanas gadījumā tās ar laiku zūd.
Lietvedība
07:00, 21. Jūl. 2021
Izstrādes un apspriešanas procesā šobrīd ir Civillikuma Mantojuma tiesību daļas grozījumi, kas izstrādāti kopā ar Civilprocesa likuma un Notariāta likuma grozījumiem, paredzot vairākas nozīmīgas mantojuma tiesību regulējuma izmaiņas, tostarp par mantojuma pieņemšanas kārtību, kreditoru prasījumu pieteikšanu, mantinieku atbildību, kā arī citiem jautājumiem.
Lietvedība
07:00, 14. Jūl. 2021
Esam jau pieraduši izmantot gan elektroniskos, gan papīra dokumentus, taču dažkārt saskaramies ar lietām, kurās dokumenti ir gan papīra, gan elektroniskā formātā, jeb t.s. hibrīdlietām. Kas jāņem vērā, strādājot ar hibrīddokumentiem?
Lietvedība
07:00, 25. Jūn. 2021
Protokols ir viens no piņķerīgākajiem dokumentiem, kas ikdienā jāraksta, īpaši situācijās, kad šo pienākumu uzdod veikt cilvēkam, kas iepriekš to nav darījis, un nav izstrādāta protokola sagatave vai forma. Lūk, daži pamata ieteikumi, kas jāņem vērā protokolētājiem!
Lietvedība
07:00, 21. Jūn. 2021