Nav organizāciju, kas varētu veiksmīgi strādāt, darbojoties ar tikai tās iekšienē tapušiem dokumentiem. Agrāk vai vēlāk pienāk brīdis, kad arī pilnībā iekšēji elektronizētas organizācijas no citām organizācijām vai privātpersonām kādu dokumentu saņem papīra formā. Kā rīkoties šādā situācijā?
Lietvedība
06:00, 7. Okt. 2022
Veicot uzņēmējdarbību, juridiskas un fiziskas personas meklē iespējas, kā risināt ieilgušas debitoru parādsaistības un palīdzēt savam biznesam strādāt produktīvi, tāpēc nereti izmanto tādu iespēju kā cesija, tādējādi atrisinot situāciju ar parādnieku un atgūstot finanses. Kā slēgt cesijas līgumu? Kādos gadījumos to izmanto, un kādas nianses jāņem vērā?
Klausies
Lietvedība
06:00, 30. Sep. 2022
Turpinot veidot uzņēmuma elektronizācijas "instrukciju", šoreiz aplūkosim trešo soli jeb pāreju uz iekšējo elektronisko apriti.
Lietvedība
06:02, 16. Sep. 2022
Kad un kādus līgumus var atcelt pārmērīga zaudējuma dēļ? Lai labāk izprastu šo jēdzienu un tā pielietošanu reālās situācijās, ielūkosimies piemēros no tiesu prakses!
Paplašinot uzņēmējdarbību, nereti juridiskām personām nepieciešams iegādāties lielākas telpas ražošanai vai lielāku biroju vai iegādāties ēku, lai atvērtu filiāli ārvalstīs. Ņemot vērā ekonomisko situāciju un pieaugošās nomas maksas, kā arī izvērtējot ieguvumus nākotnē, juridiskas personas biežāk izvēlas īpašumus iegādāties, nevis nomāt.
Klausies
Lietvedība
06:00, 24. Aug. 2022
Otrais elektronizācijas solis ir inventarizācija. Tas darbību skaita ziņā ir visapjomīgākais, un tā laikā jāveic trīs dažādi apakšsoļi. Katrā apakšsolī jāveic vairāki unikāli ar to saistīti uzdevumi, arī jāapkopo pieredze un izaicinājumi, jāpieņem daudzi lēmumi. Taču šos daudzos darbus var pilnīgi vai daļēji darīt paralēli, ja ir atbilstoši resursi, kas būtiski paātrina procesu.
Lietvedība
06:00, 12. Aug. 2022
Slēdzot dažādus darījumus, īpaši ar ārvalstu partneriem, nereti juridiskām vai fiziskām personām rodas nepieciešamība dokumentus apliecināt ar apostille. Šādos gadījumos rodas daudz neskaidrību, gan ko tas vispār nozīmē, gan kur to iegūt un kad tas jālieto obligāti. Noskaidrosim!
Lietvedība
06:00, 5. Aug. 2022
Iepriekšējā šīs rakstu sērijas publikācijā sapratām, ka elektronizāciju jeb papīra dokumentu aizstāšanu ar elektroniskiem jeb e-dokumentiem un to aprites procesiem iespējams īstenot vairākos posmos. Šoreiz pievērsīsimies pirmajam solim – lēmumam par pāreju!
Lietvedība
06:00, 15. Jūl. 2022
Nekustamie īpašumi, tostarp telpu noma un īre, ir aktuāli vienmēr, tādēļ, slēdzot šādus darījumus, svarīgi pārliecināties, vai līgumos iekļautie punkti pasargā nekustamā īpašuma īpašnieku no negodprātīgas rīcības un zaudējumiem. Kā izvairīties no problēmām, slēdzot īres vai nomas līgumu? Un kā šie darījumi vispār atšķiras?
Klausies
Lietvedība
06:00, 14. Jūl. 2022
Kā var reģistrēt un vai vispār vajag reģistrēt elektroniskos jeb e-dokumentus? Kas jāņem vērā, veidojot reģistrācijas numuru, izstrādājot mapju struktūru, pārdēvējot failu nosaukumus? Apkoposim ieteikumus veiksmīgai e-dokumentu saglabāšanai!
Lietvedība
06:00, 8. Jūl. 2022
Kā gadu desmitiem ierastos papīra dokumentus efektīvi aizstāt ar daudz ērtākiem un drošākiem elektroniskiem dokumentu un informācijas aprites procesiem, kā arī ar darbībām koplietošanas elektroniskajā vidē? Šos procesus apvienoti sauc par elektronizāciju – ar ko to sākt?
Lietvedība
06:00, 1. Jūl. 2022
Mūsdienās nereti sadarbība vai komunikācija notiek tikai attālināti, tādēļ puses arī papīra formātā parakstītus dokumentus mēdz aizvietot ar dokumentu skanētām kopijām. Šāds risinājums ne vienmēr ir juridiski pareizs, tādēļ pāreja uz elektroniski parakstītiem dokumentiem ir labs risinājums, lai aizsargātu abas darījuma puses.
Lietvedība
06:00, 22. Jūn. 2022
Sagatavojot, parakstot un saglabājot saņemtos e-dokumentus, jāizveido un jāievēro kārtība organizācijā, lai noritētu veiksmīga dokumentu aprite. Kā pareizi sūtīt, saņemt un saglabāt e-dokumentus mapēs?
Lietvedība
06:00, 20. Jūn. 2022
Praksē joprojām ir situācijas, kad līgumsodu piemēro neatbilstoši. Kā noteikt bāzi, no kuras aprēķināms likumā noteiktais 10% ierobežojums, un vai līgumsodu, kas veido 10% no pamatparāda, vienmēr var uzskatīt par taisnīgu un samērīgu?
Lietvedība
06:00, 8. Jūn. 2022
Kā sagatavot un parakstīt elektronisko jeb e-dokumentu? Kā koplietot šādu dokumentu, un kā to var parakstīt vairākas personas, tostarp ārvalstīs?
Lietvedība
06:00, 19. Mai. 2022