Dāvanas un kukuļi – šie vārdi sabiedrībā ir samērā plaši zināmi. Kad runājam par katru no vārdiem atsevišķi, tiem var būt plaša un dažāda nozīme, piemēram, dzimšanas dienas dāvana, dabas dāvana, likteņa dāvana u.tml. vai maizes kukulis, ciemakukulis, Jānis Kukulis utt. Tomēr šo vārdu nozīme sašaurinās un kļūst konkrētāka, kad runājam par privātpersonas attiecībām ar amatpersonām un šo attiecību ietvaros pieņemtiem labvēlīgiem lēmumiem un risinājumiem.
Lietvedība
07:00, 9. Jūn. 2021
Lai gan lielākā daļa iedzīvotāju joprojām pieraduši notāru biroju apmeklēt klātienē, apkopotie dati par 2020. gadu liecina, ka notāru sniegto tiešsaistes pakalpojumu skaits Covid-19 laikā palielinājies vairāk nekā 100 reižu. Ienākt notāra virtuālajā kabinetā vai ieaicināt notāra virtuālo biroju savās mājās ir gan vienkārši, gan ērti un ātri, turklāt attālinātos pakalpojumus iespējams saņemt no jebkuras vietas pasaulē.
Lietvedība
07:00, 4. Jūn. 2021
Veicot darījumus ar nekustamo īpašumu, ir daudz aspektu, par ko jāpārliecinās, lai darījums notiktu bez kavēkļiem darījuma noslēgšanas un izpildes gaitā, pēcāk neveidotos tiesiski strīdi starp darījuma pusēm, kā arī nesaņemtu pretenzijas no trešajām personām. Kļūdas var pieļaut ikviens, jo ir daudz juridisku un tehnisku aspektu, kas jāņem vērā un jāpārbauda.
Lietvedība
07:00, 21. Mai. 2021
Ja darījums notiek starp divām juridiskām personām, vai pakalpojumu sniedzējs var atteikties veikt grozījumus līgumā pēc potenciālā pircēja aicinājuma?
Lietvedība
07:00, 14. Mai. 2021
Jebkurā organizācijā jādomā par lietu nomenklatūras jeb dokumentu sistēmas izveidi. Kā to labāk darīt? Kādos gadījumos nomenklatūra jāveido obligāti? Kādas pamatlietas jāņem vērā?
Lietvedība
07:00, 5. Mai. 2021
Līguma slēgšana nereti ir ilgs process, kura laikā abām pusēm jāvienojas par būtiskiem sadarbības priekšnosacījumiem. Kādi apsvērumi jāņem vērā, izvēloties līguma formu? Kādi nosacījumi jāietver līgumā? Kā līgumu slēgšana notiek praksē, un vai otra puse var atteikties grozīt standartizētu līgumu? Kādu elektronisko parakstu ieteicams izvēlēties līgumam elektroniskā formā?
Lietvedība
07:00, 12. Apr. 2021
Līdz šim likumdošana noteica, ka personas darba gaitas dokumentus ir jāglabā 75 gadus, taču 2021. gada 4. martā stājās spēkā izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr. 690 “Noteikumi par personas darba vai dienesta gaitu un izglītību apliecinošiem dokumentiem, kuriem ir arhīviska vērtība, un to glabāšanas termiņiem”, kas paredz samazināt šo glabāšanas laiku. Kas mainās?
Lietvedība
07:00, 15. Mar. 2021
Saņēmām lasītāja jautājumu, cik ilgi ir spēkā elektroniski parakstīts dokuments un vai pienāk brīdis, kad tas zaudē juridisko spēku? Atbildam!
Klausies
Lietvedība
07:00, 12. Mar. 2021
Šobrīd visus vai teju visus personāla vadības procesus iespējams nodrošināt elektroniskajā vidē, ja vien pieejamas trīs lietas – griba, rīki un prasmes. No darba devēja gribas atkarīgs, vai un kādu programmu, t.i., rīkus, izmantot dokumentu radīšanai, uzskaitei, apritei, parakstīšanai un saglabāšanai. Piedāvājumu un iespēju ir pietiekami daudz, līdz ar to tikai no gribas un prasmēm atkarīgs, ko no tā visa izmantosim un kā strādāsim.
Šis ir turpinājums rakstam, kurā aplūkojām varu, Saeimu un Ministru kabinetu (MK). Iepriekš veltīju uzmanību varas dalīšanai un valsts varai, kas piešķirta Saeimai. Savukārt šoreiz – vispārīgi par izpildu varu, ko īsteno MM, kā arī MK un Saeimas savstarpējo mijiedarbību.
Lietvedība
07:00, 26. Feb. 2021
Pilnvarojuma būtība klasiskā situācijā, visticamāk, ir skaidra ikvienam – kāda persona uztic citai personai veikt konkrētus pienākumus vai pārstāvēt intereses. Taču kura no pusēm uzņemas atbildību, ja pilnvaras darbības laikā kaut kas noiet greizi? Kurš būs atbildīgs tiesas priekšā?
Lietvedība
07:00, 29. Jan. 2021
Visi zina, ka valdes sēdes jāprotokolē, taču cik daudzi to godīgi un katru reizi tiešām dara? Dažkārt tieši valdes sēžu protokoli var būtiski ietekmēt valdes locekļu atbildību, tādēļ atgādināšu, kā un kāpēc tie jāsagatavo.
Klausies
Lietvedība
07:00, 11. Jan. 2021
Ziedojums atbilstoši definīcijai parasti ir materiālas vērtības, nauda, ko atdod kāda labā, noteikta mērķa dēļ. Ziedojums Latvijas vispārējā privāttiesību regulējumā, t.i., Civillikumā, nav definēts. Tomēr pēc civiltiesiskajām sekām tas pilnībā pielīdzināms dāvinājumam, kas regulēts minētajā likumā. Šajā normatīvajā aktā dāvinājums definēts kā tiesisks darījums, ar ko kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību.
Lietvedība
07:00, 14. Dec. 2020
Jebkurās darba attiecībās vismaz reizi gadā, kad pienācis ikgadējā atvaļinājuma laiks, darbiniekam jāraksta iesniegums vadībai. Kādam jābūt pareizi uzrakstītam iesniegumam? Vai tas obligāti jāsagatavo papīra formā? Un vai vadītājam vienmēr jāreaģē uz iesniegumu?
Lietvedība
07:00, 16. Nov. 2020
Darbinieka kvalifikācija ir būtiska ne vien darba devējam, bet arī pašam darbiniekam, tādēļ likumdevējs Darba likuma 96. pantā centies sabalansēt darbinieka intereses un tiesības ar darba devēja pamatoto interesi sagaidīt, ka darbinieks, kuram apmaksātas papildu profesionālās apmācības, vismaz noteiktu laika periodu savas jauniegūtās zināšanas un prasmes izmantos esošā darba devēja labā, nevis uzreiz vai pēc neilga laika aizies strādāt pie konkurentiem vai dibinās savu uzņēmumu.
Lietvedība
07:00, 12. Okt. 2020