Saņēmām lasītāja jautājumu, cik ilgi ir spēkā elektroniski parakstīts dokuments un vai pienāk brīdis, kad tas zaudē juridisko spēku? Atbildam!
Klausies
Lietvedība
07:00, 12. Mar. 2021
Šobrīd visus vai teju visus personāla vadības procesus iespējams nodrošināt elektroniskajā vidē, ja vien pieejamas trīs lietas – griba, rīki un prasmes. No darba devēja gribas atkarīgs, vai un kādu programmu, t.i., rīkus, izmantot dokumentu radīšanai, uzskaitei, apritei, parakstīšanai un saglabāšanai. Piedāvājumu un iespēju ir pietiekami daudz, līdz ar to tikai no gribas un prasmēm atkarīgs, ko no tā visa izmantosim un kā strādāsim.
Šis ir turpinājums rakstam, kurā aplūkojām varu, Saeimu un Ministru kabinetu (MK). Iepriekš veltīju uzmanību varas dalīšanai un valsts varai, kas piešķirta Saeimai. Savukārt šoreiz – vispārīgi par izpildu varu, ko īsteno MM, kā arī MK un Saeimas savstarpējo mijiedarbību.
Lietvedība
07:00, 26. Feb. 2021
Pilnvarojuma būtība klasiskā situācijā, visticamāk, ir skaidra ikvienam – kāda persona uztic citai personai veikt konkrētus pienākumus vai pārstāvēt intereses. Taču kura no pusēm uzņemas atbildību, ja pilnvaras darbības laikā kaut kas noiet greizi? Kurš būs atbildīgs tiesas priekšā?
Lietvedība
07:00, 29. Jan. 2021
Visi zina, ka valdes sēdes jāprotokolē, taču cik daudzi to godīgi un katru reizi tiešām dara? Dažkārt tieši valdes sēžu protokoli var būtiski ietekmēt valdes locekļu atbildību, tādēļ atgādināšu, kā un kāpēc tie jāsagatavo.
Klausies
Lietvedība
07:00, 11. Jan. 2021
Ziedojums atbilstoši definīcijai parasti ir materiālas vērtības, nauda, ko atdod kāda labā, noteikta mērķa dēļ. Ziedojums Latvijas vispārējā privāttiesību regulējumā, t.i., Civillikumā, nav definēts. Tomēr pēc civiltiesiskajām sekām tas pilnībā pielīdzināms dāvinājumam, kas regulēts minētajā likumā. Šajā normatīvajā aktā dāvinājums definēts kā tiesisks darījums, ar ko kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību.
Lietvedība
07:00, 14. Dec. 2020
Jebkurās darba attiecībās vismaz reizi gadā, kad pienācis ikgadējā atvaļinājuma laiks, darbiniekam jāraksta iesniegums vadībai. Kādam jābūt pareizi uzrakstītam iesniegumam? Vai tas obligāti jāsagatavo papīra formā? Un vai vadītājam vienmēr jāreaģē uz iesniegumu?
Lietvedība
07:00, 16. Nov. 2020
Darbinieka kvalifikācija ir būtiska ne vien darba devējam, bet arī pašam darbiniekam, tādēļ likumdevējs Darba likuma 96. pantā centies sabalansēt darbinieka intereses un tiesības ar darba devēja pamatoto interesi sagaidīt, ka darbinieks, kuram apmaksātas papildu profesionālās apmācības, vismaz noteiktu laika periodu savas jauniegūtās zināšanas un prasmes izmantos esošā darba devēja labā, nevis uzreiz vai pēc neilga laika aizies strādāt pie konkurentiem vai dibinās savu uzņēmumu.
Lietvedība
07:00, 12. Okt. 2020
Gan organizācijām, gan privātpersonām aizvien biežāk nākas kārtot dažādas dokumentu lietas starptautiski, līdz ar to rodas daudz neskaidrību, ko tādos gadījumos var un ko nevar kārtot elektroniski, kādam jābūt elektroniskajam dokumentam un elektroniskajam parakstam utt.
Nereti jaundibinātos uzņēmumos uzņēmuma īpašnieks un valdes loceklis ir viena un tā pati persona. Kamēr uzņēmums nav sācis nest peļņu, valdes loceklis bieži vien nesaņem atlīdzību, turklāt bez atlīdzības veic arī citus pienākumus. Vai šādos gadījumos obligāti slēdzams darba vai kāds cits civiltiesisks līgums? Vai šis līgums obligāti slēdzams rakstveidā? Kurā brīdī iestājas pienākums maksāt nodokļus?
Lietvedība
07:00, 23. Sep. 2020
Pateicoties faktam, ka droši elektroniskie paraksti jau kopš 2019. gada 1. janvāra ikvienam ir pieejami bez maksas un skaita ierobežojuma, un Covid-19 ietekmē izplatoties attālinātajam darbam, strauji pieaugusi elektroniski parakstītu elektronisko dokumentu apgrozība.
Lietvedība
07:00, 14. Sep. 2020
Aizvien paplašinoties elektronisko dokumentu izmantošanai, ir tikai dabiski, ka rodas arī virkne jautājumu par dažādām elektronisko dokumentu noformēšanas, kā arī droša elektroniskā paraksta izmantošanas un noformēšanas niansēm. Šajā un turpmākajos “iTiesību” rakstos saliksim visu pa plauktiņiem!
Lietvedība
07:00, 31. Aug. 2020
Šī gada sākumā tika publiskotas jaunās “Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas vadlīnijas”. Šoreiz ieskats to vispārīgajos ieteikumos un jaunajos, mainītajos vai konkretizētajos ieteikumos papīra dokumentiem. Nākamajos žurnāla numuros – par elektronisko dokumentu aktualitātēm.
Lietvedība
07:00, 29. Jūl. 2020
Laiki, kad reglamentējums dokumentēšanā visiem un visās jomās bija vienāds, aizgājuši uz neatgriešanos. Vienlaikus parādās patīkama tendence – samazinās obligātais valstiskais reglamentējums, vairāk rīcības brīvības un izvēles piešķirot dokumentu autoriem.
Lietvedība
07:00, 10. Jūl. 2020
Laba likumdošana nav iespējama bez rūpīgas priekšizpētes. Savukārt rūpīga priekšizpēte nav iespējama bez tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes novērtējuma. Šī novērtējuma secinājumi ietverami īpašā dokumentā – anotācijā, kurai ir nozīme ne vien likumdošanas procesā, bet arī jau pēc tiesību akta spēkā stāšanās.
Lietvedība
07:00, 29. Jūn. 2020