Līdz ar neatkarības atgūšanu un īpašuma tiesību atjaunošanu Latvijā var būt gadījumi, kad zeme pieder vienam cilvēkam, bet būve uz tās – citam. Tas saskaņā ar Civillikuma (CL) noteikumiem ir uzskatāms par dalīto īpašumu, un šādā gadījumā veidosies piespiedu nomas attiecības.
Lietvedība
11:06, 29. Dec. 2017
Kādas ir svarīgākās juridiskās nianses, kas jāņem vērā, noslēdzot aizdevuma līgumu un izsniedzot aizdevumu darbiniekam? Analizēsim attiecīgā aizdevuma veida regulējumu, piemērojamos nodokļus un citus būtiskākos jautājumus.
Lietvedība
08:00, 27. Okt. 2017
Cesija ir prasījumu nodošana no agrākā kreditora uz jaunu kreditoru. Saskaņā ar Civillikuma (CL) regulējumu šāda prasījumu nodošana var notikt saskaņā ar likumu, spriedumu un tiesisko darījumu.
Lietvedība
08:00, 13. Sep. 2017
Internetā lejupielādēti līgumu paraugi, kas nav pielāgoti konkrētai situācijai, zināšanu un izpratnes trūkums par juridiskiem jautājumiem, neiepazīšanās ar līguma saturu un sev nesaprotamu terminu nenoskaidrošana, paļaušanās uz draugu vai radu pieredzi, vēlme ietaupīt uz profesionāļu konsultāciju vai nodokļu samaksas rēķina – šīs ir būtiskākās kļūdas, ko pieļauj iedzīvotāji, slēdzot darījumus.
Lietvedība
08:00, 7. Jūl. 2017
Nereti apdrošinājuma ņēmēji neizprot apdrošināšanas būtību, uzskata, ka tā ir kā labdarības iestāde, kurai ir pienākums maksāt atlīdzību vien tāpēc, ka ir noslēgts līgums un samaksāta apdrošināšanas prēmija. Lai labāk izprastu šī pakalpojuma būtību, der iepazīties ar apdrošināšanas līgumu būtību.
Lietvedība
08:31, 27. Jūn. 2017
Kā likumdošanā regulēta dzīvokļa iegāde, ja to pērk SIA? Kādi nodokļi tiek piemēroti (piemēram, kā šāds pirkums ietekmē uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN))? Kā noformēt uzņēmuma dzīvokli izīrēšanai privātpersonām?
Lietvedība
08:00, 22. Jūn. 2017
Nomas līgums ir līgums, ar kuru saskaras gandrīz katrs uzņēmējs. Nomas līgumu slēdz par uzņēmējdarbībai nepieciešamo telpu vai zemes nomu, transportlīdzekļu vai citu uzņēmējdarbībai nepieciešamu lietu nomu. Tāpat ir arī uzņēmēji, kuru saimnieciskā darbība ir nekustamo īpašumu vai citu lietu iznomāšana.
Lietvedība
09:00, 13. Jūn. 2017
Preču vai pakalpojumu loterijas ir ērts veids, kā komersantiem veicināt preču vai pakalpojumu noietu. Atšķirībā no citām "laimes spēlēm", preču vai pakalpojumu loterijās patērētāji piedalās, iegādājoties konkrētu preci vai pakalpojumu, nevis pērkot atsevišķu loterijas biļeti.
Lietvedība
09:00, 27. Mai. 2017
Slēdzot līgumu par programmēšanas pakalpojumiem, svarīgākais ir precīzi noteikt, ko tieši izpildītājam (programmētājam) ir jāpiegādā (kāds darbs jāizpilda), kādos termiņos jāiekļaujas, kā arī vienoties par atlīdzības apmēru.
Lietvedība
08:00, 27. Mai. 2017
Slēdzot līgumus, to dalībnieki, īpaši kreditors, kura mantiskās intereses salīdzinājumā ar otru saistības dalībnieku – parādnieku – tiek pakļautas lielākam aizskāruma riskam, ir ieinteresēts nodrošināties pret mantisko interešu aizskāruma risku. Nodibinot mantiska rakstura saistību, kreditoram vienmēr jāatceras, ka pastāv risks, vai parādniekam būs manta, ar ko nokārtot savas saistības, un griba to izdarīt.
Lietvedība
08:00, 15. Mai. 2017
Ideālā situācijā katram pašam būtu un vajadzētu kārtot savus darījumus, nepieciešamības gadījumā pieaicinot uzticamu padomdevēju, piemēram, zvērinātu notāru. Taču nereti dzīvē gadās apstākļi, kad nākas šo darījumu kārtošanu un sevis pārstāvēšanu uzticēt kādai citai personai. Šādos gadījumos noder pilnvaras, un, kā liecina Latvijas Zvērinātu notāru padomes dati, pēdējā desmitgadē Latvijā vidēji tiek izsniegtas gandrīz 40 000 pilnvaras gadā.
Lietvedība
08:00, 25. Apr. 2017
Saistības un tiesiskie darījumi mūsdienu ekonomiski aktīvajā sabiedrībā tiek noslēgti ik uz soļa. Tas ir mūsu ekonomikas pamats. Nav šaubu, ka cilvēki ir pieraduši ikdienā noslēgt ārkārtīgi daudz un dažādus tiesiskos darījumus, kā arī nodibināt dažādas saistības. Bet kā rīkoties, ja ir noslēgts pirkuma līgums, izmantojot elektronisko pastu, taču esat aizmirsuši vienoties par cenu?
Lietvedība
09:00, 21. Apr. 2017
Uzņēmuma līgumu un autora līgumu izmanto nodarbinātības vai pakalpojumu sniegšanas attiecībās, lai noformētu pušu vienošanos par veicamo uzdevumu un atlīdzību par to. Šajā publikācijā aplūkošu būtiskākās atšķirības starp uzņēmuma līgumu un autora līgumu, kā arī gadījumus, kad katrs no tiem būtu jāizmanto.
Lietvedība
22:07, 29. Mar. 2017
Uzņēmumus pārvalda un attiecībās ar trešajām personām parasti pārstāv valde, bet dažkārt valdes locekļi nevar vai nevēlas ikdienā pārstāvēt sabiedrību. Viens no risinājumiem ir iecelt prokūristu. No juridiskā viedokļa to var izdarīt uz dažādu tiesisko attiecību pamata, tāpēc gan uzņēmuma vadītājam, gan grāmatvedim jāzina, kādas ir iespējas, būtiskākās to atšķirības un kā līguma veids ietekmē pienākumu informēt Valsts ieņēmumu dienestu (VID).
Lietvedība
22:15, 5. Jan. 2017
01.01.2017. stāsies spēkā grozījumi Būvniecības likumā (BL), ar kuriem paredzēts deleģējums Ministru kabinetam (MK) noteikt publisko būvdarbu līgumā un publisko pakalpojumu līgumā par projektēšanu, projekta ekspertīzi un būvuzraudzības veikšanu obligāti ietveramos nosacījumus un to saturu.
Lietvedība
08:00, 22. Dec. 2016