Ir vairāki kritēriji, kas piemērojami, lai apstākļus, kas padarījuši līguma izpildi neiespējamu vai neiespējamu nolīgtajā termiņā, atzītu par nepārvaramas varas apstākļiem. Kritērijus nereti izmanto arī līgumos, lai noteiktu, kas konkrētās saistības gadījumā tiks uzskatīts par nepārvaramu varu. Līdz ar to labāka šo apstākļu izpratne nodrošinās lielāku tiesisko drošību un noderēs līdzēju interešu aizsardzībai, noslēdzot līgumu.
Lietvedība
07:00, 20. Sep. 2019
Jau ierasts līgumos iekļaut punktus par nepārvaramu varu, tās iestāšanās gadījumā paredzot iespēju atbrīvoties no atbildības. Ko īsti nozīmē nepārvarama vara, kas ar to saprotams, un kādas atziņas par šo tēmu atrodamas tiesu praksē?
Lietvedība
07:00, 13. Sep. 2019
Dokumentu legalizācija jeb dokumentu īstuma apliecināšana ir publisko dokumentu autentiskuma nodrošināšanas process. Tas nepieciešams, lai vienā valstī izdots publisks dokuments iegūtu juridisku spēku citā valstī, kur dokumentu izmantos. Šajā rakstā aplūkosim dokumentu legalizāciju, kas attiecināma uz Hāgas konvencijas par ārvalstu publisko dokumentu legalizācijas prasības atcelšanu (Konvencija) dalībvalstīm.
Lietvedība
07:00, 19. Aug. 2019
Aplūkosim, kā noteikt piemērojamo likumu un kurai tiesai ir jurisdikcija skatīt strīdu par preču pirkumu līgumiem, ja puses nav vienojušās par piemērojamajiem tiesību aktiem un tiesas jurisdikciju lietās, kurās ir ārvalstu elements!
Lietvedība
07:00, 15. Jūl. 2019
2019.gada 2.maijā Saeima trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā "Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību”. Ņemot vērā, ka kādreizējā Civillikuma (CL) redakcija saistībā ar privātajiem testamentiem radīja virkni situāciju, kad regulējumu izmantoja ļaunprātīgi, piemēram, īpaši izplatīti bija gadījumi, kad zvērinātiem notāriem iesniegts viltots privāts testaments un prettiesiski iegūts matojuma atstājēja īpašums, likumdevējs ar šiem grozījumiem beidzis ieviest izmaiņas privāto testamentu regulējumā, kas būtiski palielina ieinteresēto personu aizsardzības līmeni.
Lietvedība
07:00, 21. Jūn. 2019
Būtisks maiņas jeb bartera darījumu aspekts ir nodokļu un nodevu jautājumi. Tie ir svarīgi, lai izvēlētos, vai konkrētajā situācijā izmantojams maiņas darījums, kā arī jāņem vērā, sagatavojot maiņas līgumu un, piemēram, norādot tajā maiņas priekšmeta vērtību vai aprēķinot pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lietvedība
07:00, 3. Jūn. 2019
Barters ir senākais darījumu veids. Lai gan naudas darījumiem mūsdienās ir galvenā loma, bartera darījumu forma joprojām veido būtisku daļu darījumu pasaulē, turklāt pēdējā laikā novērojama tā popularitātes pieauguma tendence.
Lietvedība
07:00, 17. Mai. 2019
Paraksts ir būtiska dokumenta sastāvdaļa – tas ir viens no dokumenta juridiskā spēka priekšnoteikumiem. Atbilstoši Dokumentu juridiskā spēka likuma 4.panta 1.daļai, lai dokumentam būtu juridisks spēks, tajā jābūt trīs rekvizītiem, t.i., dokumenta autoru nosaukumam, dokumenta datumam un parakstam.
Lietvedība
07:00, 10. Mai. 2019
Laikā, kad ne vien privātajās organizācijās brīvprātīgi, bet arī valsts institūcijās obligāti aizvien vairāk tiek izmantota informācijas sniegšana, vākšana un apkopošana elektroniskā formā, ir savādi saņemt “pagājušā gadsimta” domu gājienam raksturīgu reglamentējumu dokumentu glabāšanai, taču diemžēl tas ir obligāts visām organizācijām un tātad – jāievēro.
Lietvedība
07:00, 8. Apr. 2019
Viens no svarīgākajiem un komerciālajā apgrozībā izplatītākajiem darījumu veidiem, kas regulēts Komerclikumā (KL), ir komerciālais pirkums. Lai gan komercdarījumus regulējošas normas likumā iekļautas jau vairāk nekā deviņus gadus, tās joprojām uzskatāmas par "zelta" normām katram komersantam – ar regulējumu vienkāršota un paātrināta darījumu noslēgšana un izpilde, novēršot šķēršļus. Tomēr arī pašam komersantam jābūt rūpīgam, ātram un izlēmīgam, kā arī labi jāpārzina savas tiesības un pienākumi.
Lietvedība
07:00, 25. Mar. 2019
Pirkuma līguma mērķis vienai no līgumslēdzējpusēm vienmēr ir iegūt kādu preci, tomēr ar tā efektīvu sasniegšanu saistīti arī pienākumi, piemēram, pircējam pēc preces saņemšanas tā jāpārbauda. Lai gan šis pienākums šķiet pašsaprotams, tomēr, ja abas darījuma puses ir komersanti, no laikus un rūpīgi veiktas preces pārbaudes tieši atkarīgs pircēja tiesību daudzums.
Lietvedība
07:00, 18. Mar. 2019
Līgums ir viens no būtiskākajiem un biežāk izmantotajiem dokumentiem, taču par tā noformēšanu jau tradicionāli ir virkne neskaidrību, jo tikai tieši līgumiem nav veltīts neviens normatīvais akts. Šajā rakstā līgumi nav vērtēti no juridiskā viedokļa (saistību rašanās, atbildība, satura nianses u.tml.), bet gan no dokumentu noformēšanas un rekvizītu viedokļa.
Lietvedība
07:00, 6. Feb. 2019
Persona var gūt ienākumus dažādos veidos, līdz ar to arī piemērojamie nodokļu maksāšanas režīmi var būt atšķirīgi – ne vienmēr fiziskā persona pakļauta tikai vienai nodokļu samaksas formai. Viens no variantiem – persona, kas veic patentmaksas maksājumus, izvēlas slēgt autora līgumu.
Lietvedība
07:00, 14. Jan. 2019
Pašlaik Latvijā apdrošināšanas un pārapdrošināšanas starpnieku darbība regulēta Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas starpnieku darbības likumā (APSD likums), taču ar Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas izplatīšanas likuma (Likums), kura projekts 1.lasījumā Saeimā pieņemts 2018.gada 1.novembrī, spēkā stāšanos, tas savu spēku zaudēs un būs piemērojamas tikai Likuma prasības.
Lietvedība
07:00, 7. Jan. 2019
Gan uzņēmējdarbībā, gan katram savā privātajā dzīvē pienāk brīdis, kad jāsāk domāt par mantojuma sadali un jāplāno savas "bagāžas" tālākais liktenis. Kā to labāk darīt, un kādi ir būtiskākie kritēriji, kas jāņem vērā?
Lietvedība
07:00, 16. Nov. 2018