Darba likuma (DL) 102.pantā noteikts, ka, uzteicot darba līgumu, darba devējam ir pienākums rakstveidā paziņot darbiniekam par apstākļiem, kas ir darba līguma uzteikuma pamatā. Darbinieki, apstrīdot darba devēja darba līguma uzteikumu tiesā, nereti norāda, ka darba devējs ir pārkāpis DL 102.panta prasības, jo darba līguma izbeigšanas apstākļus norādījis pārāk vispārīgi un no tiem nav pietiekami detalizēti saprotams, kā tie ietekmē darba attiecību izbeigšanu ar darbinieku.
Darba tiesības
08:00, 9. Jūn. 2017
Mācību prakses ir neatņemama izglītības sistēmas sastāvdaļa, īpaši profesionālās izglītības jomā. Latvijā arvien populārāka kļūst arī skolu audzēkņu un studentu mācību prakses veikšana dažādos uzņēmumos, iestādēs un institūcijās.
Darba tiesības
21:36, 27. Mai. 2017
Jautājums, kāda veida līgumu - uzņēmuma vai darba līgumu – slēgt, var būt aktuāls darba attiecībās, kurās vismaz viena puse ir fiziskā persona, jo, kā zināms, tikai fiziskā persona var būt darbinieks.
Darba tiesības
08:00, 27. Mai. 2017
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts strādāt.
Darba tiesības
08:00, 16. Mai. 2017
Viens no gadījumiem, kad darba devējs ir tiesīgs vienpusēji izbeigt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, ir darbinieku skaita samazināšana. Tā var notikt tikai situācijā, kad darba devējs uzņēmumā veic neatliekamus saimnieciskus, organizatoriskus, tehnoloģiskus vai līdzīga rakstura pasākumus, ar kuriem tas var pietiekami pamatot nepieciešamību veikt darbinieku skaita samazināšanu. Jāievēro, ka darbinieku skaita samazināšana nav pamats izbeigt darba tiesiskās attiecības, ja pēc būtības darba devējs nav apmierināts ar darbinieka uzvedību vai spējām.
Darba tiesības
08:00, 11. Mai. 2017
Normatīvajos aktos, tostarp Darba likumā (DL), paredzēti tikai vispārīgi noteikumi, kas piemērojami darba tiesiskajās attiecībās. Arī darba līgumā vai darba koplīgumā visbiežāk nav iespējams ietvert visus darba kārtību regulējošos jautājumus. Tāpēc darba kārtības noteikumi ir viens no galvenajiem dokumentiem, kas nosaka darba kārtību uzņēmumā.
Darba tiesības
09:00, 9. Mai. 2017
Arodbiedrības pilda ļoti svarīgu uzdevumu, pārstāvot un aizstāvot strādājošo darba, ekonomiskās, sociālās un profesionālās tiesības un intereses. Tāpat arodbiedrības un to savienības ir nopietni "spēlētāji" arī valstiskā līmenī, jo atbildīgās ministrijas nereti pieaicina arodbiedrību pārstāvjus izteikt viedokli, piemēram, pirms likumprojektu izstrādes. Līdz ar to arī darba devējiem likumā noteiktos gadījumos ir jāņem vērā arodbiedrību tiesības un jāiesaista to pārstāvji.
Darba tiesības
09:00, 5. Mai. 2017
Šī gada 23.februārī Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Darba likuma (DL) grozījumu likumprojekts. Tas vēl jāsaskaņo ar ministrijām, jāapstiprina valdībā un jāpieņem Saeimā. Tomēr jau šobrīd ir vērts ielūkoties plānotajos grozījumos, lai darba devēji varētu laikus reaģēt uz izmaiņām.
Darba tiesības
09:00, 14. Apr. 2017
Šīs publikācijas mērķis ir apkopot svarīgāko informāciju par ārzemnieku nodarbināšanu Latvijas Republikā, tādējādi palīdzot darba devējam neapjukt pieejamās informācijas daudzumā un izvērtēt sava uzņēmuma iespējas piesaistīt ārvalstu darbaspēku, kā arī aplūkot iespējamos riskus. Publikācijā analizētas tikai ārvalstu darbaspēka (no trešajām valstīm) regulējuma aktualitātes.
Darba tiesības
09:00, 12. Apr. 2017
Latvijas Republikas Satversmes 106.pantā noteiktas ikvienas personas tiesības izvēlēties savu nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savai kvalifikācijai un spējām, tādējādi nodrošinot juridisku pamatu citiem darba tiesiskās attiecības regulējošajiem normatīvajiem aktiem un būtībā arī darba līgumam kā tādam. Atgādināšu svarīgāko, kas jāievēro, slēdzot darba līgumu.
Darba tiesības
08:00, 31. Mar. 2017
Lai gan morālā kaitējuma atlīdzināšana darba tiesisko attiecību ietvaros netiek aktualizēta bieži, tomēr gan darbiniekiem, gan darba devējiem ir jāņem vērā, ka morālā kaitējuma nodarīšana darba tiesisko attiecību ietvaros ir iespējama un nodarītais morālais kaitējums ir atlīdzināms, piedzenot no tā nodarītāja atbilstošu atlīdzību. To apliecina arī tiesu prakse.
Darba tiesības
22:25, 1. Feb. 2017
Augstākās tiesas Civillietu departaments 09.06.2016. pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-1817/2016, kurā ir vērtēti darba devējiem 2 būtiski jautājumi. Pirmkārt, tiek analizēts darba devēja pienākums pamatot darbinieku skaita samazināšanu. Otrkārt, Civillietu departaments, nosūtot lietu atkārtotai izskatīšanai apelācijas instances tiesai, vērš uzmanību arī uz uzņēmuma pārejas tiesiskā regulējuma iespējamo piemērojamību konkrētajā situācijā. Tā kā par uzņēmuma pārejas jēdzienu un ar to saistītajām darbinieku tiesībām Latvijā faktiski nav tiesu prakses, šis spriedums ir īpaši nozīmīgs.
Darba tiesības
22:27, 11. Okt. 2016
Darba tiesiskās attiecības Krievijas Federācijā regulē Darba kodekss, tomēr papildus tam jāievēro arī citi likumi un noteikumi, kas ir spēkā un veido Krievijas darba tiesību regulējumu. Krievijas darba tiesību regulējums ir attiecināms uz visām personām, kas īsteno saimniecisko darbību Krievijas teritorijā. Turklāt tas piemērojams ne tikai ārvalstu investoru dibinātām juridiskajām personām, bet arī to filiālēm, pārstāvniecībām un struktūrvienībām.
Darba tiesības
08:00, 29. Sep. 2016
Uzņēmuma darbiniekam maksā minimālo mēneša darba algu. Darbinieks uz 2 mēnešiem tiek nosūtīts komandējumā uz citu Eiropas Savienības (ES) valsti. Darbiniekam pienākas aprēķinātā katra mēneša darba alga, kā arī dienas nauda, dzīvošanas un ceļa izmaksas. Valsts, uz kuru darbinieku nosūta, likumdošanā nav paredzēts maksāt dienas naudu minimālās darba algas daļā. Vai šādā gadījumā par darbinieku maksājamos nodokļus jāturpina rēķināt tikai no darba algas? Kā darba devējs var uzzināt likumdošanas noteikumus minimālās darba algas aprēķināšanai katrā no ES dalībvalstīm (saskaņā ar DL 14.2panta prasībām), ja darbinieki jānosūta uz dažādām valstīm?
Darba tiesības
08:00, 21. Sep. 2016
Lai gan Darba likums (DL) uzliek darba devējam pienākumu nodrošināt darbiniekiem labvēlīgus - taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus - darba apstākļus, šis pienākums diemžēl ne vienmēr tiek iedzīvināts visu uzņēmumu ikdienā. Darbiniekiem visdažādākajās jomās un amata līmeņos var nākties saskarties ar neētisku un diskriminējošu, bet smagākos gadījumos - pat pazemojošu un vardarbīgu - attieksmi no vadības vai kolēģu puses.
Darba tiesības
08:00, 21. Jūn. 2016