Vai, pieņemot darbā jaunu darbinieku, obligāti jāizveido amata apraksts? Vai noteikumi valsts pārvaldes iestādēs un uzņēmumos ir atšķirīgi? Vai uzņēmumā drīkst šādu dokumentu neveidot?
Darba tiesības
07:00, 20. Jūl. 2021
Uzņēmumam iesniegts lietvedībā glabājams dokuments citā valodā. Kā rīkoties? Vai uzņēmuma darbinieki to var iztulkot un saglabāt? Vai tomēr nepieciešams arī notariāls apstiprinājums?
Lietvedība
07:00, 19. Jūl. 2021
Darba līgumā pieļauta kļūda darba samaksas apmērā, ar cipariem nosakot vienu darba algas apmēru, bet ar vārdiem iekavās paredzēta cita summa. Kādai informācijai ir priekšroka, ja rodas domstarpības starp darba devēju un darbinieku? Vai prasība rakstīt ciparus ar vārdiem noteikta kādā likumā vai Ministru kabineta noteikumos?
Darba tiesības
07:00, 13. Jūl. 2021
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja un darbojas vispārējā nodokļu režīmā, ir viens kreditors, proti, uzņēmuma vienīgais īpašnieks, kas aizdevis tam naudu. Bilances aktīvs ir nulle. Īpašnieks vēlas likvidēt uzņēmumu. Vai viņš var atteikties no sava aizdevuma? Vai tas nerada PVN un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sekas? Vai jāpiesaka uzņēmuma maksātnespēja?
Komercdarbība
07:00, 8. Jūl. 2021
Autors ir fiziska persona, bet nav reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs. Vai pēc 2021. gada 1. jūlija, kad stājas spēkā autoratlīdzību izmaksas regulējuma izmaiņas, autoratlīdzības izmaksātājam jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai 10% apmērā no autoratlīdzības summas?
Nodokļi
07:00, 6. Jūl. 2021
Ja darba uzskaites periods ir kalendārais gads un šajā gadā bērnam paliek 15 gadi, saprotams, ka papildatvaļinājums jāizmanto līdz gada beigām. Bet kā rīkoties, ja uzskaites periods ir darba gads? Vai papildatvaļinājumu pieļaujams izmantot līdz bērnam paliek 15 gadi vai līdz papildatvaļinājuma perioda beigām, kurā bērnam aprit 15 gadi? Piemēram, ja papildatvaļinājuma periods ir no 2020. gada 1. aprīļa līdz 2021. gada 31. martam un bērnam paliek 15 gadi 2021. gada 15. janvārī. Līdz kuram datumam šādā gadījumā var izmantot papildatvaļinājumu - līdz 2021. gada 31. martam vai līdz 2021. gada 15. janvārim?
Darba tiesības
07:00, 1. Jūl. 2021
Aizvien biežāk darbinieki lūdz savu darba algu pārskaitīt uz kādas citas personas bankas kontu. Iemeslus min dažādus – nav saņēmis bankas karti, tāpēc nevar izņemt naudu, bankas konta nav vispār u. tml. Pēc pieredzes pieļauju, ka patiesais iemesls ir tas, ka tiesu izpildītājs ir uzlicis limitu bankas kontam un atvelk visus ieņēmumus, kas to pārsniedz. Vai grāmatvedis drīkst skaitīt darba algu uz citas personas konta numura, ja saņēmis no darbinieka iesniegumu? Vai tādējādi netiek pārkāpti kādi likumi? Kādas sekas var būt darba devējam, un kādas – darbiniekam?
Darba tiesības
07:00, 29. Jūn. 2021
Publikācijā "E-pasta sarakste var būt pierādījums tiesā" (iTiesības, 11.11.2020.) teikts, ka e-pasta sarakste var kalpot kā pierādījums tiesā. Normatīvajos aktos minētas vēstules, termiņi utt. par e-pasta saraksti starp valsts iestādēm. Vai ir kāds normatīvais akts, kurā noteikts pienākums izlasīt e-pastā saņemtu vēstuli un atbildēt uz to, ja sarakste notiek starp juridisku un fizisku personu? Piemēram, juridiska persona sūta fiziskai personai e-pasta vēstuli par parāda atmaksu, bet fiziskā persona šādu e-pastu nevēlas lasīt un nelasa. Ja šāda normatīvā akta nav, tad kā e-pasts varbūt pierādījums tiesvedībā? Kā šādos gadījumos rīkoties?
Tiesvedības
07:00, 22. Jūn. 2021
Kā jāslēdz pakalpojumu līgums iepirkuma ietvaros starp virsuzņēmēju un apakšuzņēmēju? Vai virsuzņēmējs ir tiesīgs prasīt no apakšuzņēmēja nodrošināt garantijas saistības pasūtītājam? Kāds ir apakšuzņēmēja atbildības apmērs?
Komercdarbība
07:00, 21. Jūn. 2021
Darbiniekam darba līgumā noteikts nepilnais darba laiks – divas stundas dienā, piecas darba dienas nedēļā, un darba alga 300 eiro. 2021. gada jūnijā ir 20 darba dienas, tātad darbinieks nostrādās 40 stundas un par to saņem 300 eiro. Bet, ja darbiniekam būs jāstrādā vairāk, piemēram, 45 stundas, vai šīs piecas stundas ir virsstundas, kas jāapmaksā dubultā? Valsts darba inspekcijas eksperti uzskata, ka tās neesot virsstundas, un atsaucas uz Darba likuma (DL) 136. panta 1. daļu, bet darba tiesību jurists uzskata, ka tās ir virsstundas. Kā tad īsti ir?
Klausies
Darba tiesības
07:00, 15. Jūn. 2021
Darba līgumā norāda darbinieka vārdu, uzvārdu, personas kodu un deklarēto dzīvesvietas adresi. Vārdu, uzvārdu un personas kodu iespējams pārbaudīt pasē vai identifikācijas kartē. Kā, slēdzot līgumu, darba devējam pārbaudīt, vai darbinieka norādītā deklarētā adrese ir patiesa? Vai, mainoties deklarētajai dzīvesvietas adresei, darbiniekam tas jāpaziņo darba devējam?
Darba tiesības
07:00, 10. Jūn. 2021
Vai taisnība, ka tad, ja darba līgums noslēgts kā papīra dokuments, tad, lai turpmākos tā pielikumus varētu parakstīt elektroniski, nepieciešama vienošanās papīra dokumenta formātā, apliecinot, ka turpmāk darba līguma pielikumus puses piekrīt parakstīt elektroniski? Vai tiešām nepieciešams papīra dokuments, lai vienotos par elektroniskiem dokumentiem?
Darba tiesības
07:00, 8. Jūn. 2021
Kā praktiski organizēt dokumentu glabāšanu? Kā zināt, kurā brīdī dokumenti jāarhivē?
Lietvedība
07:00, 3. Jūn. 2021
Vai darbinieks var atteikties izmantot papildatvaļinājuma dienas, kas viņam pienākas atbilstoši Darba likumam (DL)? Vai tās uzkrājas? Vai darbinieks var atteikties izmantot papildatvaļinājuma dienas, kas viņam piešķiramas saskaņā ar koplīgumu? Vai koplīgumā nepieciešama īpaša piebilde, ka darbiniekam ir tiesības atteikties no papildatvaļinājuma?
Darba tiesības
07:00, 1. Jūn. 2021
Attālinātais darbs šodien ir jau daudzu uzņēmumu ikdiena. Bet ko darīt, ja kāds darbinieks ir jāatlaiž? Vai uzreikumu drīkst nosūtīt e-pastā? Un kā ar citu būtisku dokumentu apriti?
Darba tiesības
07:00, 27. Mai. 2021