Daļa nodarbināto, kuri nevēlas vakcinēties, šobrīd ir atstādināti vai nosūtīti dīkstāvē. Tikmēr darba devēju ikdienas darbi turpinās un, iespējams, pietrūkst darbaspēka. Cik ilgi darba devējam gaidīt un cerēt, ka darbinieki tomēr izlems vakcinēties un atgriezties darbā?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 17. Feb. 2022
Kura ir pēdējā darba diena darbiniekam, kurš strādā maiņās un uzteicis darbu pārbaudes laikā? Uzņēmumā noteikts summētais darba laiks ar maiņu grafiku. Darbinieks uzteicis darba līgumu pārbaudes laikā 2022. gada 10. janvārī. Atbilstoši grafikam plānotās darba dienas ir 10., 11. un 13. janvāris. Kura ir pēdējā darba diena - 12. vai 13. janvāris? Vai tad, ja darbinieks uzteic darba attiecības un nestrādā termiņā noteiktās trīs dienas, darba devējam ir pienākums tās kompensēt? Ja darba devējs darba ņēmējam uzteicis darbu pārbaudes laikā, vai jākompensē atbilstoši grafikam plānotās darba dienas, ja darbinieks nestrādā?
Darba tiesības
06:00, 15. Feb. 2022
Darbinieks pieņem lēmumu pārtraukt darba tiesiskās attiecības, taču uzteikumā nenorāda, ka vēlas pārtraukt darba attiecības pēc paša vēlēšanās konkrētā datumā atbilstoši Darba likumam (DL), nostrādājot vienu mēnesi, bet norāda, ka vēlas pārtraukt darba attiecības uz vienošanās pamata. Vai šo uzteikuma iesniegšanas datumu var uzskatīt par pirmo dienu, no kuras darba devējs rēķina viena mēneša termiņu, pēc kura darba attiecības pārtrauc, pamatojoties uz darbinieka uzteikumu, situācijā, kad nav panākta abpusēja vienošanās?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 10. Feb. 2022
Darba likuma (DL) 151. pantā noteikts, ka darbiniekam var piešķirt ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu, piemēram, trīs darba dienas. Ja darbinieki strādā summēto darba laiku (darbs iespējams jebkurā nedēļas dienā vai arī maiņās pa 24 stundām), kas ir šīs trīs darba dienas – kalendārās darba dienas vai jebkura nedēļas diena?
Darba tiesības
06:00, 8. Feb. 2022
Kādiem dokumentiem jābūt noformētiem privātā uzņēmumā (ja, piemēram, darbinieki darbu veic birojā), ņemot vērā ārkārtējo situāciju valstī Covid-19 dēļ? Zināms, ka nepieciešams rīkojums par attālināto darbu, bet kas vēl?
Lietvedība
06:00, 3. Feb. 2022
Darba attiecības ar konkrēto darbinieku izbeigtas jau vairāk nekā pirms gada, taču darbinieks šobrīd ir darba devējam iesniedzis iebildumus par noslēguma aprēķiniem, apstrīd samaksas aprēķinus. Cik ilgā laikā iestājas noilgums pēc darba attiecību izbeigšanas? Cik ilgi darbiniekam tomēr vēl ir tiesības iesniegt pretenzijas?
Darba tiesības
06:00, 1. Feb. 2022
Vai par periodu, kad darbinieks atstādināts no darba, uzkrājas atvaļinājuma dienas? Vai atstādināšanas termiņu paildzina darbinieka slimošana atstādināšanas laikā?
Darba tiesības
07:00, 27. Jan. 2022
Bieži vien praksē nepieciešams ātri noslēgt līgumu, bet līgumslēdzēji atrodas dažādās valstīs un vienai no pusēm nav elektroniskā jeb e-paraksta. Vai iespējams līgumus (tostarp darba līgumu) vienai pusei parakstīt ar e-parakstu, bet otrai pusei - ar parastu parakstu? Vai šādi parakstītam dokumentam ir juridisks spēks? Kā jāsagatavo šādi dokumenti? Vai iespējams šādā veidā parakstīt dokumentus, ko izmanto valsts pārvaldē?
Lietvedība
06:00, 25. Jan. 2022
Kā uzskaitīt darbinieka prombūtni, ja tā ilgst vienu vai divas dienas? Piemēram, darbinieks personisku apstākļu dēļ lūdz darba devējam piešķirt viņam vienu brīvdienu. Kā dokumentēt šādus gadījumus, un vai informācija par darbiniekam piešķirto neapmaksāto brīvdienu jāiesniedz valsts iestādēm? Vai darba devējam jāapmaksā šāda darbinieka prombūtne, ja darba devējs pats atļāva darbiniekam izmantot brīvu dienu, piemēram, ārsta apmeklējumam?
Darba tiesības
06:00, 20. Jan. 2022
Nomnieks īrē telpas no iznomātāja. Jumta defekta dēļ, caur kuru telpā tek ūdens, sabojāta nomnieka datortehnika. Vai nomniekam ir tiesības prasīt iznomātājam atlīdzināt zaudējumus, kas radušies, nomājot telpas? Līgumā, kurš noslēgts starp nomnieku un iznomātāju, par zaudējumu atlīdzību nekas nav minēts. Uz kādu normatīvo aktu pamata nomniekam ir tiesības prasīt zaudējumu atlīdzināšanu, un kādā apmērā?
Civiltiesības
06:00, 18. Jan. 2022
Praksē redzams, ka ārsti variē ar darbnespējas lapām Covid-19 kontaktpersonām, dažiem tās nepiešķirot vispār, bet citiem izsniedzot A lapas. Tomēr likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" (Likums) noteikts, ka līdz 2021. gada 31. decembrim kontaktpersonām slimības pabalstu piešķir un maksā no pirmās darbnespējas dienas, izsniedzot B lapu. Kā rīkoties darba devējam, ja ārsts izsniedz darbnespējas lapu A, nevis darbnespējas lapu B, kā paredzēts likumā? Vai par šādu lapu drīkst nemaksāt slimības naudu?
Darba tiesības
06:00, 13. Jan. 2022
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks, paredzot trīs mēnešu pārbaudes laiku. Darba devējs uzteic darba tiesiskās attiecības pārbaudes laikā, uzteikumu izsniedzot 2021. gada 9. decembrī, līdz ar to trīs kalendārās dienas beidzas 2021. gada 11. decembrī, kas ir sestdiena (maiņa šajā datumā nav paredzēta). Vai darba devējam no uzteikuma brīža ir pienākums kompensēt trīs kalendārās dienas neatkarīgi no tā, vai darba tiesiskās attiecības beidzas sestdienā, kurā darbiniekam nav paredzētas maiņas? Vai darba devējam ir pienākums kompensēt šīs dienas neatkarīgi no darba grafika?
Darba tiesības
06:00, 11. Jan. 2022
Uzņēmumā nolemts katru rītu veikt darbinieku Covid-19 testēšanu, lai pasargātu kolektīvu no iespējamās infekcijas. Vai, testējot darbiniekus darba vietā, par to jāsagatavo rīkojums? Vai testu rezultāti jāfiksē uzņēmuma dokumentācijā?
Lietvedība
06:00, 6. Jan. 2022
Starp darba devēju un darbinieku noslēgta vienošanās par darba attiecību pārtraukšanu atbilstoši Darba likuma (DL) 114. pantam konkrētā datumā, piemēram, 2021. gada 30. decembrī. Darbinieks 28. decembrī saslimst (var būt A lapa, bet var arī B – ja darbinieks saslimis ar Covid-19). Kurā datumā šādā gadījumā beidzas darba tiesiskās attiecības, t.i., 30. decembrī, kā norādīts vienošanās dokumentā, vai arī datumā, kad darbinieks atgriežas no slimības? Ja piemērojams otrais variants, vai jāsagatavo grozījumi vienošanās saturā, norādot citu datumu?
Darba tiesības
06:00, 4. Jan. 2022
Darbinieks lūdz atvaļinājumu janvāra sākumā, taču informē par to darba devēju tikai pāris nedēļu iepriekš, kad jau ir grūti saplānot darbu un atrast aizvietotāju. Kas jāņem vērā, saskaņojot atvaļinājumu laiku, lai tas notiktu abām pusēm ērti un izdevīgi?
Darba tiesības
06:00, 30. Dec. 2021