Uzņēmumā izveidota jauna amata vieta - programmētājs. Kad jāveic darba vides risku novērtējums šim amatam konkrētajā uzņēmumā, t.i., pirms darbinieks sāk strādāt vai pēc tam, kad jau veic darbu? Vai darbinieku var nosūtīt uz obligāto veselības pārbaudi pirms amata risku novērtējuma? Norīkojuma veidlapā jānorāda konkrētie darbinieka riski – vai uzņēmuma vadītājs tos var norādīt pats, vai tomēr jāsagaida darba drošības speciālista novērtējums un tikai tad jānosūta darbinieki uz pārbaudi (darba aizsardzības speciālists ir ārpakalpojumā)?
Darba tiesības
06:00, 20. Apr. 2022
Darbinieks ārkārtējās situācijas laikā atteicās vakcinēties, tādēļ uzņēmums uzteica darba līgumu, pamatojoties uz Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 7.3 panta 4. daļu. Šobrīd vakcinācijas sertifikāti vairs nav nepieciešami, un bijušais darbinieks norādījis, ka vēlas atkal strādāt savā darbavietā. Vai darbinieks var tiesiski vērsties pret uzņēmumu ar prasību par atjaunošanu darbā, jo vairs nav piemērojama atlaišanu pamatojošā norma? Ja uzņēmums nolemj atkal algot darbinieku, vai jāslēdz jauns līgums un jānosaka pārbaudes laiks?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Apr. 2022
Darba devējs organizē komandu saliedēšanas pasākumu saviem darbiniekiem. Divu dienu pasākums risinās viesu namā, un tajā aktivitātes (sporta spēles) saplānot un organizēt uzaicināts ārpakalpojuma sniedzējs. Pasākuma laikā viens no darbiniekiem neveiksmīgi pakrīt un gūst traumu. Kuram jāuzņemas atbildība par šādu negadījumu – darba devējam, aktivitāšu organizatoram vai viesu namam?
Klausies
Civiltiesības
06:00, 12. Apr. 2022
Uzņēmums maina biroju, pārceļoties uz telpām blakus ēkā. Vai šādā gadījumā jāizsauc darba aizsardzības speciālists un jāveic jauns darba vides risku novērtējums, pat ja darba aprīkojums, darba vietas (galdi) u.c. nianses pēc būtības nemainās (visu aprīkojumu – darba galdus, krēslus, datorus utt. – uzņēmums ņem līdzi un nemaina)? Vai no jauna jāveic darba drošības instruktāža darbiniekiem (arī tad, ja ikgadējā instruēšana bijusi pirms mēneša)?
Darba tiesības
07:00, 7. Apr. 2022
Darbinieks pieņemts darbā, nosakot trīs mēnešu pārbaudes laiku. Pēc mēneša darba devējs uzteic darba līgumu, vienojoties, ka darba attiecības beidzas pēc trīs dienām (atbilstoši likumam uzteikums izsniegts trīs dienas iepriekš). Darbinieks pēc uzteikuma nostrādā vienu dienu un nākamajā dienā nav darbā, jo ir saslimis. Kā jārīkojas šajā situācijā – jāgaida, kad darbinieks izveseļojas, un tad nostrādā atlikušās dienas? Vai slimības laiks skaitās šajās trīs dienās? Vai darba attiecības iespējams izbeigt uzteikumā norādītajā datumā?
Darba tiesības
06:00, 31. Mar. 2022
Uzņēmumā samazina darbinieku skaitu, izmaksājot atlaišanas kompensācijas. Uzņēmumā ir darbiniece, kuras līgums ir spēkā no 2010. gada, tātad 12 gadus, bet četrus no tiem viņa ir bijusi bērnu kopšanas atvaļinājumā (divas reizes). Vai pabalsta aprēķinā jāņem vērā gads, no kura ir spēkā līgums, vai reāli nostrādātais laiks (pēc nostrādātā laika sanāk tikai astoņi, nevis 12 gadi, līdz ar to mainās maksājamās kompensācijas apmērs)? Ja skaita samazināšanas gadījumā jāizvēlas starp divām darbiniecēm – minētajai darbiniecei līgums ir spēkā 12 gadus, bet otrai – 11 gadus (viņa ir strādājusi bez ilgstošām prombūtnēm, arī viņai ir divi bērni), vai iespējams norādīt, ka uzņēmums izvēlas saglabāt darbā otro darbinieci, jo viņas reāli nostrādātais laiks ir ilgāks?
Darba tiesības
06:00, 29. Mar. 2022
Cik ilgi ir spēkā elektroniski parakstīts dokuments? Vai elektroniskais jeb e-dokuments zaudē spēku, ja to labo? Vai šādam dokumentam ir juridisks spēks arī tad, ja to izprintē?
Lietvedība
06:00, 22. Mar. 2022
Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" noteikts, ka kompensācijas izmaksas ir arī summas, ko darba devējs darbiniekam izmaksā saistībā ar darbiniekam piederoša personiskā transportlīdzekļa, ko atbilstoši darba līgumam izmanto darba vajadzībām, nolietošanos. Vai ar darbiniekam piederošu personisko transportlīdzekli saprotams tikai gadījums, kad darba līgumā darba ņēmēja vārds un uzvārds pilnībā sakrīt ar transportlīdzekļa tehniskajā pasē norādīto, un tikai šādā gadījumā iespējama kompensācijas izmaksa?
Civiltiesības
08:00, 17. Mar. 2022
Atbilstoši epidemioloģiskās drošības prasībām no 1. marta publiskās vietās jālieto medicīniskā maska vai respirators. Ko konkrēti nozīmē jēdziens "publiskās telpas"? Vai darba vieta rūpnīcā ir publiskā telpa? Vai privātā ražošanas uzņēmumā no 1. marta darbinieki drīkst strādāt bez maskām, ja vienā telpā ir vairāk par vienu cilvēku?
Komercdarbība
06:00, 15. Mar. 2022
Darba likuma (DL) 149. panta 2. daļā noteikts, ka, darbiniekam un darba devējam vienojoties, ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu kārtējā gadā var piešķirt pa daļām, taču viena no daļām nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām. Atvaļinājumu piešķir kalendārajās dienās, bet apmaksā darba dienas. Vai tad, ja darbinieks izmantojis divas nepārtrauktās nedēļas, bet pārējo atvaļinājumu izmanto pa daļām, piemēram, pa vienai dienai, kopā ir 24 apmaksājamās atvaļinājuma dienas? Ja nepārtraukto divu nedēļu periodā sestdienā vai svētdienā ir svētku dienas, vai apmaksājamo dienu ir vēl vairāk?
Darba tiesības
06:00, 10. Mar. 2022
Uzņēmums uz darba līguma pamata vēlas algot darbinieku (informācijas tehnoloģiju speciālistu – programmētāju) no Polijas (darbinieks jau ir atrasts) attālinātam darbam. Kā to pareizi darīt? Vai obligāti jāreģistrē vakance Nodarbinātības valsts aģentūrā? Kādi dokumenti jāsagatavo darba devējam? Kādi dokumenti jānoformē darbiniekam? Kādi nodokļi jāmaksā darba devējam, algojot darbinieku no ārvalstīm?
Darba tiesības
06:00, 8. Mar. 2022
2021. gada 15. novembrī darba devējs atstādināja no darba darbinieku, kam konkrētajā brīdī nebija derīga Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikāta vai ārstu konsīlija atzinuma par atlikto vakcināciju. Ir pagājuši divi mēneši, un darbinieks informē darba devēju, ka ir ieguvis Covid-19 vakcinācijas sertifikātu un līdz ar to ir gatavs atgriezties darbā. Kādu rīkojumu sagatavot par darbinieka atgriešanos darbā?
Darba tiesības
06:00, 3. Mar. 2022
Publisko iepirkumu likuma 5. panta 3. punktā noteikts, ka pasūtītājs nepiemēro šajā likumā noteiktās iepirkuma procedūras, ja iepirkuma līguma paredzamā līgumcena ir mazāka par iepirkuma līgumiem Ministru kabineta noteiktajām līgumcenu robežvērtībām un ja to slēdz par tādu muzejisko priekšmetu iepirkumu muzeju krājumu papildināšanai, kam ir mākslinieciska, kultūrvēsturiska, zinātniska vai memoriāla vērtība. Vai šis izņēmums attiecināms tikai uz publiskajiem muzejiem un akreditētiem privātiem muzejiem vai uz visām kapitālsabiedrībām un iestādēm, ja, piemēram, plānots iegādāties interjera priekšmetus, t.i., gleznas?
Komercdarbība
06:00, 1. Mar. 2022
Noslēgts darba līgums ar 3 mēnešu pārbaudes laiku. Pēc 2,5 mēnešiem darbinieks saslimis, slimības lapa vēl arvien atvērta. Darba devējs mutiski informē, ka darbinieks ir atlaists, nosuta ala aprēķinu. Vai var atlaist pārbaudes laikā, ja ir nenoslēgta slimības lapa? Un vai slimības laiks ietilpst atvaļinājuma kompensācijas aprēķinā?
Darba tiesības
06:00, 24. Feb. 2022
Valsts sociālās aprūpes centrā darbu nesen uzsākušai tiešajai darba vadītājai radies konflikts ar aprūpētāju, kura, kā uzskata vadītāja, nav pietiekami labi iztīrījusi izolatoru un medicīnas kabinetu telpas. Vadītāja par to sagatavoja pārkāpuma aktu, kurš aprūpētājai bija jāparaksta. Aprūpētāji ikdienā strādā saskaņā ar amata aprakstu un darba līgumu, kur norādīti amata pienākumi. Pienākumos neietilpst tīrības uzturēšana medicīnas personāla telpās. Vai darba devējam šādā gadījumā jāizdod rakstisks rīkojums par jauniem darba pienākumiem, iepazīstinot ar to darbinieku?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Feb. 2022