Vai uzņēmums var apmaksāt darbinieka tiesāšanās izdevumus?
2017-09-07
Laura Vilka, KPMG Zvērinātu advokātu birojs, zvērināta advokāte
Vai uzņēmums var segt darbinieka tiesāšanās izdevumus, ja viņš apsūdzēts par darbībām, kuras veica, pildot savus amata pienākumus uzņēmumā, un uzņēmuma labā? Piemēram, atbildētājs ir darbinieks Jānis Bērziņš, kas strādā SIA "JB", un SIA "JB" vēlas segt Jāņa Bērziņa tiesāšanās izdevumus, jo viņu tiesā par darbībām, ko viņš veica uzņēmuma vārdā. SIA "JB" vēlas apmaksāt advokāta pakalpojumus un nelabvēlīga sprieduma gadījumā segt arī materiālo kompensāciju. Vai šādi izdevumi būs uzskatāmi par SIA "JB" saimnieciskās darbības izdevumiem?
Atbildes līdzautore: Ivonna Balode, SIA "KPMG Baltics", nodokļu nodaļas projektu vadītāja.
Administratīvā pārkāpuma procesā ir stājies spēkā lēmums par soda piemērošanu. Pagājis aptuveni viens mēnesis no minētā lēmuma pieņemšanas dienas. Vai sodītai personai ir tiesības iepazīties ar lietas materiāliem, tos pieprasot? Šādas tiesības ir paredzētas pie administratīvās atbildības saucamai personai?
Klausies
Tiesvedības
06:00, 28. Sep. 2023
Komerclikuma 195.pantā norādītajos apstākļos tiesa var izslēgt dalībnieku no sabiedrības. Senāts ir atzinis, ka dalībnieka rīcība kā sabiedrības valdes loceklim arī var būt par pamatu izslēgšanai. Vai šis pants attiecināms arī uz situāciju, kad dalībnieks vienlaikus ir nevis valdes loceklis, bet darbinieks sabiedrībā?
Tiesvedības
06:00, 18. Jūl. 2023
Šķīrējtiesā iesniegta prasība un uzsākta tiesvedība, taču viena no pusēm sapratusi, ka radies pamats vienoties par izlīgumu. Vai šķīrējtiesa atbalsta šādu iespēju, un kā praktiski jārīkojas?
Tiesvedības
06:00, 14. Dec. 2021
Sadarbības partneris nepilda līguma nosacījumus un neveic apsolīto preču piegādi noteiktajā termiņā, tādēļ radies konflikts. Pamatoti ir sajūta, ka bez tiesas iesaistes to nebūs iespējams atrisināt. Ar ko sākt, sagatavojot prasības pieteikumu tiesai vai šķīrējtiesai?
Tiesvedības
07:00, 29. Sep. 2021
Latvijas uzņēmums sadarbojas ar citu Latvijas uzņēmumu, sadarbība ir šķietami saprotama un skaidra. Arī rīcība situācijās, kad kāda no pusēm nepilda saistības, notiek atbilstoši valsts likumdošanā noteiktajam. Taču kā rīkoties tad, ja sadarbības līgums noslēgts ar ārvalstu partneri, bet partneris to nepilda?
Tiesvedības
07:00, 9. Sep. 2021
Slēdzot jebkuru komerclīgumu, būtiski veltīt uzmanību soda sankciju veidiem un aprēķina kārtībai, kā arī maksājuma kavēšanai vai parāda dzēšanai pēc termiņa. Kuru soda sankciju veidu labāk izvēlēties? Kurš no tiem labāk aizsargās pušu tiesības – līgumsods, nokavējuma procenti vai likumiskie nokavējuma procenti?
Tiesvedības
07:00, 10. Aug. 2021
Publikācijā "E-pasta sarakste var būt pierādījums tiesā" (iTiesības, 11.11.2020.) teikts, ka e-pasta sarakste var kalpot kā pierādījums tiesā. Normatīvajos aktos minētas vēstules, termiņi utt. par e-pasta saraksti starp valsts iestādēm. Vai ir kāds normatīvais akts, kurā noteikts pienākums izlasīt e-pastā saņemtu vēstuli un atbildēt uz to, ja sarakste notiek starp juridisku un fizisku personu? Piemēram, juridiska persona sūta fiziskai personai e-pasta vēstuli par parāda atmaksu, bet fiziskā persona šādu e-pastu nevēlas lasīt un nelasa. Ja šāda normatīvā akta nav, tad kā e-pasts varbūt pierādījums tiesvedībā? Kā šādos gadījumos rīkoties?
Tiesvedības
07:00, 22. Jūn. 2021
Daļa lietā iesniedzamo materiālu nav latviešu valodā (paskaidrojumi ir krievu valodā). Vai iesniedzējam tie jātulko latviski? Kas notiek, ja vēlāk izrādās, ka iesniegtais tulkojums nav pareizs? Kurš uzņemas atbildību, ja tulkojumā ir kļūdas?
Tiesvedības
07:00, 18. Feb. 2020
Zināms, ka darbiniekam "uz rokas" pēc ieturējuma jāsaglabā 50% no minimālās algas, ja ieturējuma pamats ir uzturlīdzekļu piedziņa, vai 100% no minimālās algas, ja ieturējuma pamats ir izpildraksts (zvērināta tiesu izpildītāja rīkojums). Kā pareizi veikt ieturējumu, ja darbinieks pieņemts darbā mēneša vidū? Piemēram, darbinieks pieņemts darbā 2019. gada 25. novembrī. Ir jāveic ieturējumi no darba algas, pamatojoties uz izpildrakstu. Kāda summa šādā gadījumā darbiniekam jāsaņem "uz rokas" - pilna minimālā alga (430 eiro) vai summa proporcionāli nostrādātajam laikam?
Tiesvedības
07:00, 28. Jan. 2020
Ko darīt, ja nepieciešams sazināties ar personu (bijušo darbinieku), kura adrese kādu iemeslu dēļ nav zināma? Pārliecinājos, ka šis cilvēks neizmanto sociālos tīklus, tāpēc arī tur ar viņu sazināties nevaru.
Tiesvedības
07:00, 16. Jan. 2020
Arvien vairāk Latvijas uzņēmēju paplašina savu darbību un piedāvā preces un pakalpojumus ārvalstīs. Ideāli, ja partneri norēķinās laikus un viss norit tā, kā norunāts, taču ko darīt, ja tā nenotiek? Kā rīkoties, ja parādnieks (fiziskā vai juridiskā persona) ir reģistrēts citā valstī? Kā piedzīt parādus? Kādas valsts tiesā, ja nepieciešams, jāsniedz prasības pieteikums?
Tiesvedības
07:00, 20. Feb. 2019
Saņēmu pavēsti, kurā esmu aicināts kā liecinieks ierasties uz tiesas sēdi par uzņēmumu "X" (administratīvais process), tomēr man ar šo uzņēmumu nav nekādas saistības. Vai drīkstu neierasties uz tiesas sēdi? Vai drīkstu sniegt savu liecību rakstiski? Kādas būs sekas, ja ignorēšu uzaicinājumu uz tiesas sēdi? Kādi drīkst būt attaisnojumi neierasties, un kā tos pierādīt?
Tiesvedības
07:00, 6. Jūn. 2018
Vēlos celt prasību tiesā, taču iepriekš labprāt izmantotu mediācijas iespēju. Kā tas var ietekmēt iespējamo tiesvedību? Vai mediācija ietekmē prasības noilgumu?
Tiesvedības
08:00, 2. Feb. 2018
Vēlos piesaistīt mediju uzmanību tiesas sēdei, kurā tiek izskatīta mana lieta. Vai žurnālisti drīkst apmeklēt tiesas sēdes? Vai un kādas personas vēl var ierasties uz tiesas sēdi? Vai šīm personām jāņem līdzi dokumenti? Kādi ir ierobežojumi un nosacījumi?
Tiesvedības
09:00, 14. Apr. 2017