Kā rīkoties, ja darbinieks atteicas parakstīt atlūgumu / atlaišanas dokumentu?
Darba tiesības
09:13, 19. Sep. 2017
Uzņēmumā ir darbinieks, kas regulāri saslimst svarīgos brīžos. Piemēram, jānoslēdz svarīgs projekts, bet darbinieks apgalvo, ka ir slims, un, protams, iesniedz nepieciešamo slimības lapu. Vai darba devējam ir tiesības pieprasīt cita ārsta atzinumu vai kādu citu apliecinājumu, ka darbinieks tiešām ir slims?
Darba tiesības
08:00, 14. Sep. 2017
Uzņēmuma darbiniece nesen apprecējusies, nomainot uzvārdu. Kādas izmaiņas darba devējam jāveic dokumentos? Vai darba līgums jāslēdz no jauna? Kādas vēl izmaiņas darba devējam jāveic?
Darba tiesības
08:00, 5. Sep. 2017
Esmu būvkomersants Latvijā un vēlos pieņemt darbā ārzememnieku. Ja, piemēram, persona ir ieradusies Latvijā un tai nav vīzas (piemēram, tūrists), bet persona vēlas pieteikties darbam manā uzņēmumā, vai es šādu personu drīkstu pieņemt apmācību veikšanai? Ja persona atbilst uzņēmuma darba prasībām, var pielāgoties un esmu gatavs viņu pieņemt darbā, vai personai ir jāiet uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP) un, pamatojoties uz darba līguma projektu, jāreģistrējas kā darba ņēmējam Latvijā?
Darba tiesības
08:34, 10. Aug. 2017
Vai skolnieka vecākiem ir tiesības uz apmaksāto brīvdienu 1.septembrī? Ja viņiem ir šādas tiesības, kādā veidā tās var izmantot?
Darba tiesības
15:10, 8. Aug. 2017
Tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu rodas par katru nostrādāto dienu. Vai tad, ja darbinieks izmantojis šādu atvaļinājumu avansā, bet, atgriežoties no atvaļinājuma, tiek atlaists vai aiziet no darba, viņam ir jāatmaksā darba devējam avansā saņemtā atvaļinājuma nauda? Vai šo atvaļinājuma naudu darba devējs var ieturēt, piemēram, no izmaksājamās darba algas par pēdējo nostrādāto mēnesi? Savukārt, ja šādas algas nav vai tā jau ir izmaksāta, vai darbiniekam tiešām no sava konta jāpārskaita noteikta naudas summa darba devējam? Vai avansā izmaksāto atvaļinājuma naudu var ieturēt no atlaišanas pabalsta?
Darba tiesības
09:32, 8. Aug. 2017
Darbinieka bērns ir dzimis 01.06.2017. Darbinieks vēlas izmantot atvaļinājumu bērna tēvam (10 dienas) uzreiz pēc sava ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma, kas viņam piešķirts 2017.gada oktobrī, t.i., apmēram 5 mēnešus pēc bērna dzimšanas. Vai šajā gadījumā darba devējs atvaļinājumu bērna tēvam var piešķirt oktobrī?
Darba tiesības
10:37, 17. Jūl. 2017
Kādos gadījumos darba devējs drīkst darbiniekam nepiešķirt atvaļinājumu? Vai darba devējs drīkst atteikt darbiniekam iespēju izmantot atvaļinājumu, ja ir nepieciešams, lai darbinieks strādā noteiktā laikā, piemēram, svētkos? Ja valstī svētku dēļ ir pārcelta darba diena uz, piemēram, sestdienu, taču darba devējs šajā dienā nevēlas nodarbināt darbiniekus, vai viņš var lūgt to izņemt kā atvaļinājuma dienu?
Darba tiesības
08:00, 14. Jūl. 2017
Ar darbinieku ir noslēgts līgums uz noteiktu laiku. Nedēļu pirms termiņa beigām darbinieks saslimst. Vai darba līgums "automātiski" tiek pārtraukts dienā, kas norādīta līgumā? Vai arī līgums beidzas tad, kad darbinieks atgriežas no slimošanas? Kā tas būtu jānoformē?
Darba tiesības
08:00, 6. Jūl. 2017
Kad drīkst izmantot brīvo dienu, ja donors nodod asinis? Vai darba devējs drīkst atteikt, ja viņam ir nepieciešams, lai darbinieks šajā laikā ir darbā?
Darba tiesības
08:00, 6. Jūl. 2017
Kāda ir kārtība, kad darbinieks sāk strādāt? Vai darbiniekam obligāti jāraksta iesniegums ar tekstu "Lūdzu pieņemt mani darbā" un darba devējam jāizdod rīkojums? Vai tomēr ir pietiekami ar noslēgto darba līgumu? Kā likumdošanā regulēta darba tiesisko attiecību uzsākšana?
Darba tiesības
09:00, 28. Jūn. 2017
Vai un kā drīkst dalīt tēvu atvaļinājumu? Vai darba devējs drīkst atteikt, ja tēvs grib dalīt šo atvaļinājumu 2 daļās - 5 dienas katrā?
Darba tiesības
08:00, 22. Jūn. 2017
Kad un kā izmantot papildu atvaļinājumu par bērniem līdz 14 gadu vecumam? Vai tas uzkrājas? Ja jā, no kura brīža?
Darba tiesības
08:00, 15. Jūn. 2017
Darbinieks strādā maiņās (pa dienām – vairākas dienas jāstrādā, vairākas brīvas) atbilstoši grafikam, tomēr nereti savu nākamo darba dienu vai brīvdienu darbinieks uzzina tikai iepriekšējā dienā. Piemēram, pirmdien pasaka, ka otrdiena ir brīva, bet trešdien jānāk uz darbu. Vai šāda situācija ir pieļaujama? Vai likumā ir noteiktas prasības darba grafika sagatavošanai un paredzēti noteikumi tam, cik dienas (nedēļas, mēnesi) uz priekšu jābūt saplānotam darba grafikam un darbiniekam jāzina savas darba dienas un brīvās dienas?
Darba tiesības
08:00, 8. Jūn. 2017
Darbinieks (precizitātei jānorāda, ka viņa pienākumos neietilpst auto vadīšana) 2.reizi darbavietā ir ieradies iereibis. Kā rīkoties ar šādu darbinieku? Vai un ar kādiem pamatojumiem viņu iespējams atbrīvot? Vai jāveic alkohola pārbaude?
Darba tiesības
08:00, 1. Jūn. 2017