Darbiniekam ir vīruss, tomēr viņš turpina ierasties darbā, tādējādi pastāv risks ar slimību inficēt arī citus kolēģus. Darba devējs rosina slimniekam nenākt uz darbu, bet viņš tam nepiekrīt, jo ir ar augstu atbildības sajūtu un nevēlas, lai iekrājas nepadarīti darbi. Kā šādā gadījumā rīkoties darba devējam?
Darba tiesības
07:00, 6. Mai. 2019
Zinātniskā institūcijā darbinieks strādā kā ekonomists. Saskaņā ar Zinātniskās darbības likumu viņu uz sešiem gadiem ievēl par pētnieku / vadošo pētnieku / zinātnisko asistentu, tādējādi darbiniekam darba līgumā iekļauti divi amati, tostarp viens (uz nenoteiktu laiku) amats ir pamatslodze, bet otrs kā vēlēts amats uz noteiktu laiku (papildslodze). Vai šādā gadījumā jāveico divi amata apraksti? Vai arī ir iespējams tos apvienot vienā amata aprakstā?
Darba tiesības
07:00, 23. Apr. 2019
Vai darbinieki drīkst apmeklēt ārstu darba laikā? Vai šie tad skaitās attaisnotie kavējumi, ja ārsta apmeklējums nav saistīts ar darba drošības vai citiem darba jautājumiem? Vai par šāda iemesla dēļ kavētu darba laiku būtu jāaprēķina darba samaksa?
Darba tiesības
07:00, 18. Apr. 2019
Pirms pusgada darbinieks aizgāja no darba. Tagad viņš atklājis, ka darba devējs nejauši nepareizi aprēķinājis darbinieka virsstundas laikā, kad viņš vēl strādāja uzņēmumā. Vai darba devējam ir pienākums veikt pārrēķinu un samaksāt kļūdas starpību? Darbinieks draud vērsties tiesā. Vai un kā darba devējam jālabo šāda vēsturiska kļūda?
Darba tiesības
07:00, 16. Apr. 2019
Darbinieks bieži un ilgstoši slimo. Vai darba devējs var vienpusēji atbrīvot darbinieku no darba?
Darba tiesības
07:00, 21. Mar. 2019
Šobrīd saskaņā ar Darba likumu (DL) darba sludinājumos jānorāda darba alga. Tāpat darba sludinājumos norādītas prasības pretendentam. Konkrētajā situācijā pretendents neatbilst visām izvirzītajām prasībām, tomēr puses vienojas, ka nepieciešamās iemaņas viņš varētu apgūt jau darba procesā. Vai šādā gadījumā darba devējam ir likumiskas tiesības darba līgumā noteikt mazāku darba algu? Vai arī tas būtu pretlikumīgi un maldinoši? Kādos gadījumos saskaņā ar grozījumiem drīkst noteikt mazāku algu, nekā norādīts sludinājumā?
Darba tiesības
07:00, 4. Mar. 2019
Uzņēmums nevēlas uzkrāt neizmantotos atvaļinājumus, tādēļ norīko darbiniekus tos izmantot. Kā rīkoties, ja darbinieks atvaļinājuma laikā ierodas darbā un atteicas to izmantot? Vai darba devējam ir pienākums atsaukt rīkojumu par atvaļinājumu un maksāt darba algu, jo darbinieks strādā?
Darba tiesības
07:00, 14. Feb. 2019
Kā pierādīt, ka darbinieks saņēmis darba devēja nosūtītu e-pastu, ja viņš apgalvo, ka nav to saņēmis? Vai pierādīšanas kārtība jāregulē darba devēja iekšējos noteikumos? Vai var izstrādāt kādus īpašus e-pastu lietošanas un pārbaudes kārtības noteikumus, ja vadībai ir būtiski, lai e-pasti tiek regulāri lasīti un izpildīti? Cik reižu darba dienā darbiniekam jāpārbauda savs e-pasts? Konkrētajā situācijā e-pastu sūtīja vadītājs. Tajā izteikto lūgumu darbinieks neizpildīja.
Darba tiesības
07:00, 6. Feb. 2019
Darbiniekam saistībā ar viņa slimību izsniegta darbnespējas lapa. Tomēr darba devējam ir aizdomas, ka darbinieks nav slims un šo laiku izmanto personīgiem mērķiem, piemēram, strādā pie cita darba devēja vai apmeklē publiskus pasākumus. Kādas šajā gadījumā ir darba devēja tiesības?
Darba tiesības
07:00, 5. Feb. 2019
Cik ilgi ziemas aukstumā darbinieks drīkst strādāt ārā?
Darba tiesības
07:00, 23. Jan. 2019
Darbinieks, kas realizē steidzamu projektu, pēkšņi saslimst. Viņam ir izsniegta darba nespējas lapa, nosakot ārstēšanās režīmu mājās. Darba devējs vēlas, lai darbinieks tomēr pabeidz neatliekamo darbu saistībā ar projektu. Vai darba devējs drīkst darbiniekam pieprasīt veikt darbu?
Darba tiesības
07:00, 22. Jan. 2019
Vai atvaļinājuma dienas pienākas arī par periodu, kad darbinieks slimo (vairāk nekā sešus mēnešus)? Darbinieks pieņemts darbā 2017.gada 19.maijā (summētais darba laiks) un slimo no 2017.gada 12.decembra.
Darba tiesības
07:00, 9. Jan. 2019
Darbiniekam noteikts pārbaudes laiks, kurā darba devējs secina, ka darbinieks nav piemērots veicamajam amatam. Kas jāievēro, ja darba līgumu vēlas uzteikt pārbaudes laikā? Kā to pareizi darīt?
Darba tiesības
07:00, 3. Jan. 2019
2018.gada 10.decembrī ar jaunu darbinieku noslēgts darba līgums, kurā ir noteikts, ka darbinieks uzsāk darbu ar šā gada 12.decembrī. Noteiktajā datumā darbinieks darbā neierodas. Darbinieks tika sazvanīts, un viņš informēja, ka ir pieņēmis citu darba piedāvājumu un nenāks strādāt mūsu uzņēmumā. Grāmatvede viņu atbrīvo ar 2018.gada 11.decembri kā personu, kura nav uzsākusi darbu. Kādi dokumenti ir jāsagatavo lietvedībai?
Darba tiesības
07:00, 2. Jan. 2019
Saskaņā ar noslēgto darba līgumu darbiniekam noteikts normālais darba laiks. Nereti gadās situācijas, kad darbinieks ir nepieciešams ārpus darba laika, tāpēc ir lūgts būt pieejamam 24 stundas diennaktī, arī svētkos, lai telefoniski vienmēr ir iespēja sazināties. Ja tas nav iespējams, darbiniekam lūdzam iepriekš par to ziņot. Vai šāda prasība ir saprātīga?
Darba tiesības
07:00, 18. Dec. 2018