Kā piemērot PVN elektroniski sniegtiem pakalpojumiem
2019-09-26
Sabīne Vuškāne, SIA "ZAB COBALT”, nodokļu konsultāciju vadītāja
Latvijas sabiedrība, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, elektroniski veic programmatūras izstrādāšanas pakalpojumus Apvienotās Karalistes sabiedrībai, kura nav reģistrēta PVN maksātāja. Vai šim pakalpojumam piemērot PVN 21%? Vai arī šajā darījumā PVN var piemērot apgrieztā kārtībā?
Vai pieņemot darbā darbinieku, otrās grupas invalīdu, uz nepilnu slodzi, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas obligāti jāaprēķina no minimālās algas? Ja uzņēmums apmaksā šim darbiniekam dienesta dzīvokli, vai tas ietekmē nodokļu aprēķinu?
Nodokļi
06:00, 16. Mai. 2023
Latvijas uzņēmums vēlas sākt iekārtot darbā jūrniekus uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Vai jūrnieku ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu 1,5 vai 2,5 mēnešalgu apmērā jāskaita proporcionāli kalendāra vai darba dienām? Vai jūrnieku virsstundas un nakts darbs netiks aplikts ar nodokļiem vispārējā kārtībā, un vai uzkrātais atvaļinājums tiek skaitīts no visas darba algas (gan apliekamās, gan neapliekamās) daļas?
Nodokļi
06:00, 21. Feb. 2023
Pensijas vecuma persona vēlas savā īpašumā esošu zemi nodot radiniecei. Vai līgums jānoformē kā dāvinājums vai pārdošanas līgums, ja samaksa par to netiks saņemta? Vai ir jāsamaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis par šo darījumu?
Nodokļi
06:00, 19. Jan. 2023
Vai 2023.gadā paliek spēkā nosacījums, ka attālinātā darba kompensācijai 30 eiro apmērā mēnesī nav jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis?
Nodokļi
06:00, 17. Jan. 2023
Vai redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) kompensācija tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)? Kuri normatīvie akti to regulē?
Nodokļi
06:00, 25. Okt. 2022
Uzņēmumā darbinieks plāno pārvākties uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti. Darbinieks savus darba pienākums var pildīt attālināti, tādēļ uzņēmums nevēlas lauzt darba līgumu. Viņš plāno pats maksāt visus nodokļus, lai būtu sociāli apdrošināts ES dalībvalstī, un lūdz mainīt līguma nosacījumus tā, lai uzņēmums darba algu pārskaitītu, neieturot nodokļus. Uz kādu dokumentu pamata uzņēmums var neieturēt nodokļus no darba algas un pārskaitīt visu summu darbiniekam?
Uzņēmums vēlas ziedot Ukrainas atbalstam, tādēļ rīko pasākumu, kurā citi uzņēmumi var piedalīties par ziedojumu. Pēc pasākuma visu saziedoto summu pārskaitīs Ziedot.lv Ukrainas atbalstam. Vai uzņēmumi var maksāt citam uzņēmumam (komerciestādei) ziedojumu? Uz kāda pamata? Vai uzņēmumam, kurš rīko šādu pasākumu, ir kādā veidā jāreģistrē savs labdarības pasākums? Kas vēl jāņem vērā no juridiskās puses, rīkojot šādu pasākumu un saņemot ziedojumus no citiem uzņēmumiem, bet pēc tam tālāk tos nododot labdarības organizācijai?
Nodokļi
06:00, 17. Mai. 2022
Uzņēmums noslēdzis konsultāciju līgumu ar Latvijas pilsoni, kurš ir nerezidents – dzīvo Šveicē. Šai personai ir īpašums arī Latvijā, taču tās deklarētā dzīvesvieta ir Šveicē. Uzņēmums vēlas noslēgt darba līgumu, lai piemērotu visas no tā izrietošās tiesības. Kā to darīt? Vai ir kādi ierobežojumi vai speciāli nosacījumi?
Autors ir fiziska persona, bet nav reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs. Vai pēc 2021. gada 1. jūlija, kad stājas spēkā autoratlīdzību izmaksas regulējuma izmaiņas, autoratlīdzības izmaksātājam jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai 10% apmērā no autoratlīdzības summas?
Nodokļi
07:00, 6. Jūl. 2021
Uzņēmuma darbības veids ir transportlīdzekļu vadītāju apmācība, uzņēmums ir reģistrēts Izglītības iestāžu reģistrā un saņēmis reģistrācijas apliecību. Vai, pamatojoties uz Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. panta 1. daļas 12. punktu, uzņēmums var nepiemērot pievienotās vērtības nodokli transportlīdzekļu vadītāju apmācības pakalpojumiem?
Nodokļi
07:00, 1. Okt. 2020
Daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji nodibinājuši biedrību un veic apsaimniekošanu tikai savai mājai. Biedrības kopsapulcē nolemts, ka par apsaimniekošanu iekasēs 0,45 eiro par kvadrātmetru, neizdalot atsevišķu summu dzīvojamās mājas nākotnes remontiem. Šo apsaimniekošanas maksu izmanto gan pārvaldnieka, grāmatveža un sētnieka algošanai, gan kārtējiem remontiem, gan citiem daudzdzīvokļu mājas uzturēšanas izdevumiem. Gada beigās neiztērētos apsaimniekošanas ieņēmumus novirza biedrības rezerves fondā un kārtējā biedru kopsapulcē lemj par to izlietojumu vai tālāku uzkrāšanu. Rezerves fondā uzkrātos ieņēmumus izmanto tikai biedrības interesēs. Rodas vairāki jautājumi par uzkrājumiem dzīvojamās mājas nākotnes remontiem.
Nodokļi
07:00, 10. Mar. 2020
Biedrība, kas atbalsta bērnu un jauniešu sportu, vēlas apmaksāt jaunā hokejista lidmašīnas biļeti lidojumam uz Amerikas Savienotajām Valstīm, kur viņš pilnveidos savas hokeja prasmes. Vai biedrība drīkst segt šādas izmaksas? Kādi dokumenti jāsagatavo, lai to pareizi atspoguļotu biedrības grāmatvedībā?
Nodokļi
07:00, 5. Mar. 2020
Esmu reģistrēts saimnieciskās darbības veicējs, kas sniedz lietvedības pakalpojumus. Dažreiz tikšanās ar klientiem notiek kafejnīcā. Ja samaksāju rēķinu arī par savu klientu, vai šos izdevumus drīkst pieskaitīt saimnieciskās darbības izdevumiem? Ja jā, tad kādā apmērā?
Nodokļi
07:00, 13. Feb. 2020
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieks ir fiziska persona. Dalībnieks aizdevis naudu savai sabiedrībai, un tas attiecīgi atspoguļots arī uzņēmuma bilancē. Vai dalībnieks aizdevumu savam uzņēmumam drīkst kapitalizēt, novirzot pamatkapitāla palielināšanai? Kādi dokumenti jāsagatavo, lai Uzņēmumu reģistram (UR) paziņotu par pamatkapitāla palielināšanu? Vai neveidojas ar nodokļiem (uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)) apliekama bāze?
Nodokļi
07:00, 21. Jan. 2020
Darbiniece atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un saņem bērna kopšanas pabalstu. Pēc 2020. gada 1. janvāra viņa vēlētos un viņai būtu iespēja (tēvs tajā laikā rūpētos par bērnu), savukārt mums būtu vajadzība, lai viņa vienu dienu nedēļā, t.i., astoņas stundas, strādā. Vai Latvijas likumdošana paredz iespēju darbiniecei šādi strādāt, nesamazinot bērna kopšanas pabalsta apmēru?
Nodokļi
07:00, 7. Jan. 2020