Cik dienu laikā no preču piegādes brīža var vērsties pie piegādātāja ar prasību par preču atgriešanu? Būvmateriālu veikals pieņēmis smagās automašīnas kravu ar preci, novietojis to noliktavā un pamazām izliek plauktos. Kādā brīdī, atverot kārtējo paleti, konstatē, ka tajā ir bojāta prece. Kā pierādīt, ka bojājums nav radies tirgotāja vainas dēļ?
Komercdarbība
07:00, 30. Apr. 2019
Zinātniskā institūcijā darbinieks strādā kā ekonomists. Saskaņā ar Zinātniskās darbības likumu viņu uz sešiem gadiem ievēl par pētnieku / vadošo pētnieku / zinātnisko asistentu, tādējādi darbiniekam darba līgumā iekļauti divi amati, tostarp viens (uz nenoteiktu laiku) amats ir pamatslodze, bet otrs kā vēlēts amats uz noteiktu laiku (papildslodze). Vai šādā gadījumā jāveico divi amata apraksti? Vai arī ir iespējams tos apvienot vienā amata aprakstā?
Darba tiesības
07:00, 23. Apr. 2019
Vai darbinieki drīkst apmeklēt ārstu darba laikā? Vai šie tad skaitās attaisnotie kavējumi, ja ārsta apmeklējums nav saistīts ar darba drošības vai citiem darba jautājumiem? Vai par šāda iemesla dēļ kavētu darba laiku būtu jāaprēķina darba samaksa?
Darba tiesības
07:00, 18. Apr. 2019
Fiziskai personai pieder vairāki nekustamā īpašuma objekti, kas iegādāti pirms 2019.gada. Nevienā no objektiem fiziskā persona nav deklarēta. 2019.gadā pārdoti divi objekti, darījumi deklarēti kā ienākums no kapitāla pieauguma, nodoklis samaksāts, ievērojot iegādes izmaksas. Tagad fiziskajai personai ir nodoms pārdot trešo īpašumu un rodas pienākums reģistrēt saimniecisko darbību. Vai 2019.gadā saimnieciskās darbības ietvaros drīkst pārdot trešo īpašumu un šā īpašuma iegādes izdevumus atzīt par saimnieciskās darbības izdevumiem?
Komercdarbība
07:00, 16. Apr. 2019
Pirms pusgada darbinieks aizgāja no darba. Tagad viņš atklājis, ka darba devējs nejauši nepareizi aprēķinājis darbinieka virsstundas laikā, kad viņš vēl strādāja uzņēmumā. Vai darba devējam ir pienākums veikt pārrēķinu un samaksāt kļūdas starpību? Darbinieks draud vērsties tiesā. Vai un kā darba devējam jālabo šāda vēsturiska kļūda?
Darba tiesības
07:00, 16. Apr. 2019
Uzņēmuma valdē ir trīs īpašnieki ar vienādām daļām. Viens no viņiem negatīvi ietekmē uzņēmuma tēlu un nerespektē citu viedokli. Vai iespējams viņu izslēgt no valdes vai kā citādi atsavināt viņa daļas?
Komercdarbība
07:00, 2. Apr. 2019
Fiziskajai personai kopš 2013.gada (tātad ilgāk nekā piecus gadus) pieder zemes gabals. 2018.gada rudenī uz tā uzbūvēti pamati, reģistrējot šajā īpašumā savu dzīvesvietu. Valsts zemes dienesta datu publicēšanas un e-pakalpojumu portālā Kadastrs.lv ir reģistrēts gan zemes gabals, gan būve, savukārt zemesgrāmatā pagaidām reģistrēts tikai zemes gabals. Kā zināms, ja personai izpildās īpašuma tiesības ir vismaz piecus gadus un deklarētā dzīvesvieta ir vismaz 12 mēnešus, tad ienākumi no pārdošanas netiek aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Vai konkrētajā gadījumā ir korekti skaitīt deklarētās adreses termiņu, ja dabā īpašums vēl nav pastāvējis brīdī, kad tika veikta deklarācija?
Nodokļi
07:00, 28. Mar. 2019
Vai Valsts ieņēmumu dienests (VID) domā par konkrētu nozaru ekspertu ieviešanu konsultācijām? Piemēram, būvniecības jomā jautājumi ir specifiski, tādēļ cilvēkam no malas ne vienmēr iespējams tos ātri izprast, un daudz efektīvāk būtu, ja VID pusē būtu iespējams konsultēties ar kādu speciālistu, kurš ir eksperts tieši būvniecības nodokļu jautājumos.
Nodokļi
07:00, 26. Mar. 2019
Zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks kā personīgo ieguldījumu vēlas ieguldīt saimniecībā zemi un traktortehniku (visi plānotie ieguldījumi ir reģistrēti uz īpašnieka kā fiziskās personas vārda). Vai personīgā ieguldījuma gadījumā zeme un traktortehnika jāpārreģistrē uz ZS vārda? Kādi grāmatojumi jāveic? Kas vēl jāzina, šādi rīkojoties?
Komercdarbība
07:00, 25. Mar. 2019
Darbinieks bieži un ilgstoši slimo. Vai darba devējs var vienpusēji atbrīvot darbinieku no darba?
Darba tiesības
07:00, 21. Mar. 2019
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (Likums) 8.panta 5.daļas 5.punktā noteikts, ka transporta līdzekļa degvielas izmaksas noteiktās normas robežās iekļaujamas saimnieciskās darbības izdevumos, ja par transportlīdzekli maksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN). Uzņēmums saimnieciskās darbības vajadzībām izmanto valdes locekļa automašīnu, pamatojoties uz patapinājuma līgumu. Automašīnu uzņēmuma vajadzībām lieto mazāk nekā 15 dienas kalendārajā mēnesī, līdz ar to UVTN nemaksā. Vai šādā gadījumā degvielas izmaksas atļauts iekļaut saimnieciskās darbības izmaksās?
Komercdarbība
07:00, 12. Mar. 2019
Kā zināt, ka līgumu paraksta uzņēmuma norīkota paraksttiesīga persona? Piemēram, valdes loceklim var arī nebūt tiesību slēgt visus līgumus, bet slēgt līgumus tikai par savas atbildības jomām. Kādas ir sekas, ja līgumu parakstījis kāds, kam nav paraksttiesību?
Lietvedība
07:00, 11. Mar. 2019
Uzņēmums, veicot kādas darbības Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD), uzzina, ka tam piemērots sods, taču uzņēmums par šādu sodu nav informēts. Vai CSDD nebūtu obligāti jāinformē par šādu sodu e-pastā vai pa pastu? Konkrētajā gadījumā paziņojums par vienu sodu bija atsūtīts pa pastu, par otru – pat nenojautām. Vai uzņēmumam šāds sods jāmaksā, ja nav notikusi informēšana?
Komercdarbība
07:00, 5. Mar. 2019
Šobrīd saskaņā ar Darba likumu (DL) darba sludinājumos jānorāda darba alga. Tāpat darba sludinājumos norādītas prasības pretendentam. Konkrētajā situācijā pretendents neatbilst visām izvirzītajām prasībām, tomēr puses vienojas, ka nepieciešamās iemaņas viņš varētu apgūt jau darba procesā. Vai šādā gadījumā darba devējam ir likumiskas tiesības darba līgumā noteikt mazāku darba algu? Vai arī tas būtu pretlikumīgi un maldinoši? Kādos gadījumos saskaņā ar grozījumiem drīkst noteikt mazāku algu, nekā norādīts sludinājumā?
Darba tiesības
07:00, 4. Mar. 2019
Uzņēmumiem A un B ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju statuss. Uzņēmumā A strādā divi darbinieki - Valērijs un Jeļena. Uzņēmumā B strādā identiski darbinieki - Valērijs un Jeļena. Tādējādi abi darbinieki strādā divos mikrouzņēmumos. No 2018.gada 15.decembra Valērijs izbeidza darba tiesiskās attiecības ar uzņēmumu A. Valērijs saņem algu tikai no uzņēmuma B (kas 2019.gadā vēl saglabā mikrouzņēmuma statusu). Jeļena 2019.gadā turpina saņemt algu gan uzņēmumā A, gan uzņēmumā B. Pēc tam 2020.gadā uzņēmums B zaudēs MUN maksātāja statusu, jo tajā strādā darbinieks, kas vienlaikus ir darbinieks vēl vienā mikrouzņēmumā (Jeļena). Savukārt uzņēmums A 2020.gadā saglabās mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu. Vai šīs darbības ir atbilstošas normatīvajiem aktiem?
Nodokļi
07:00, 28. Feb. 2019