Nekas nav nemainīgs, viss plūst un mainās! Arī darba tiesiskajās attiecībās notiek attīstība, kuras dēļ var būt nepieciešams veikt grozījumus darba līgumā vai izteikt to jaunā redakcijā. Kādās situācijās grozījumi darba līgumā būtu jāveic un kā to izdarīt pareizi? Ko darīt darba devējam, ja darbinieks izmaiņas atsakās parakstīt. Šie un citi jautājumi rakstā aplūkoti detalizētāk.
Darba tiesības 06:00, 27. Mar. 2025
Uzņēmums organizē saliedēšanas pasākumu. Lai tajā piedalītos, darbiniekam ir jāveic līdzmaksājums (piemēram, par ēdināšanu, naktsmītnes nodrošināšanu, pārsteigumu balvām). Vai darba devējs drīkst vaicāt šādus papildu maksājumus? Vai darbinieks var atteikties no dalības šādā pasākumā? Vai obligāti jāmaksā, lai gan darbinieks nepiedalīsies pasākumā? Kādas ir darba devēja iespēju robežas?
Darba tiesības 09:00, 17. Apr. 2025
Eiropas Savienības Tiesa pagājušā gada laikā izskatījusi vairākas lietas, kurās gūtās atziņas varētu interesēt lielu daļu uzņēmēju. Apskatām lietas par brīvas pārvietošanās ierobežojumu, neitrālas vides nodrošināšanu darbavietā un atvaļinājuma uzkrājumu, ja darbinieks ir ilgstoši slimojis.
Tiesvedības 06:00, 22. Apr. 2024
Darbiniekam ir izsniegts uzteikums. Darbinieks slimības dēļ ir paņēmis darbnespējas lapu, uz telefona zvaniem neatbild un ar darba devēju nekontaktējas. Atbrīvošanas no darba gadījumā viņam darbnespējas lapu neapmaksās, kā arī, iespējams, tas var būt iemesls sūdzībai Valsts darba inspekcijā.
Vai ir likumīgs pamats darbinieku no darba atbrīvot trešajā dienā, vai tomēr jāgaida, kad darbinieks atgriezīsies darbā un beigsies uzteikuma termiņš? Jāpiebilst, ka darbinieks nav iesniedzis rakstisku iesniegumu ar lūgumu uzteikuma termiņā neieskaitīt pārejošas darbnespējas laiku.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 2. Mar. 2023
Darba likuma (DL) 148.panta 1.daļā ir paredzēti gadījumi, kad, ievērojot attiecīgā darba vai nodarbošanās īpatnības, darba laika ilgums netiek mērīts vai iepriekš noteikts vai to var noteikt paši darbinieki. Šādos gadījumos nav jāveic darba laika uzskaite. Uz kuriem darbiniekiem un amatiem var attiecināt šo noteikumu? Kā organizēt darbu un aprēķināt algu šādiem darbiniekiem?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 9. Feb. 2023
Agrāk, sākot strādāt vai izbeidzot darba attiecības, visu informāciju un piezīmes reģistrēja darba grāmatiņā, kas darba devējam ļāva novērtēt, kādēļ darbinieks meklē jaunu darbu vai kāpēc atlaists no iepriekšējā. Vai šādu informāciju darba devējs var uzzināt arī šobrīd?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 12. Apr. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
Pensionārs strādā
Mūsdienās pensionāri arvien biežāk izvēlas turpināt strādāt arī pēc atbilstošā pensijas vecuma sasniegšanas, lai gūtu papildu ienākumus un uzturētu sevi formā. Tādēļ noskaidrojam būtiskāko, kas jāzina darba devējam, kurš nodarbina pensionāru.
Darba tiesības 07:00, 30. Aug. 2021
Darba likumā un citos darba tiesiskās attiecības regulējošos normatīvajos aktos paredzētas vairākas normas, kas nav grozāmas, darbiniekam un darba devējam vienojoties. Aplūkosim uz nepilngadīgu personu nodarbināšanu attiecināmus ierobežojumus, kas ir īpaši aktuāli vasaras mēnešos, kad nepieciešami darbinieki sezonas darbu veikšanai, savukārt nepilngadīgajiem skolēnu brīvdienās ir brīvais laiks un nereti aktuāls kļūst jautājums par vēlmi piepelnīties.
Darba tiesības 07:00, 31. Mai. 2021
Mūsdienu biznesa vidē nepieciešama stabilitāte un konsekvence lēmumu pieņemšanas procesā, veidojot nodokļu politiku, tiesisku un drošu uzņēmējdarbības vidi, kā arī atbalstot tiesu sistēmas efektivitāti ilgtermiņā. Covid-19 vīrusa izplatība pasaulē radījusi izaicinājumu pilnu un smagu ikdienu visai sabiedrībai kopumā.
Komerctiesības 09:56, 1. Mar. 2021
Sakarā ar Covid-19 pandēmijas izplatību ārkārtējā situācija tiek pagarināta līdz 7. februārim, iekļaujot papildu nosacījumu par “brīvdienu mājsēdi” un nosakot vairākus papildu ierobežojumus tirdzniecības vietām un sabiedriskās ēdināšanas un citu pakalpojumu sniedzējiem, nolemts Ministru kabineta (MK) un Krīzes vadības padomes kopsēdē.
Covid-19 15:30, 30. Dec. 2020
Vai darbiniekam ir tiesības neierasties darbā dienās, kurās viņam ir pienākums strādāt, ja vajadzības un saistības, kam paredzēti īpašie atvaļinājumi, radušās iknedēļas atpūtas vai apmaksāta atvaļinājuma laikā?
Tiesvedības 07:00, 4. Nov. 2020
Efektīva komunikācija ir atslēga jebkuriem panākumiem dzīvē. Šis apgalvojums ir patiess arī darba tiesisko attiecību kontekstā. Veiksmīgs komunikācijas modelis starp darbiniekiem un darba devēju veicina ne tikai biznesa attīstību, bet arī mazina darba strīdu rašanās iespējas. Savukārt darba strīda situācijās iepriekšēja komunikācija var kalpot kā pierādīšanas līdzeklis taisnīgai strīda atrisināšanai.
Darba tiesības 07:00, 22. Apr. 2020
Atkarībā no konkrētā darba veida vai nozares specifikas darbinieka veselību var ietekmēt fizikālie, psiholoģiskie, bioloģiskie, ķīmiskie u.c. faktori. Šādu apstākļu ietekmē pastāv risks, ka kādam no darbiniekiem var tikt noteikta arodslimība. Arodslimības ir nopietna problēma Latvijā, turklāt tās sekas rada kaitējumu ne tikai darbiniekiem, bet arī darba devējiem un valstij. Tāpēc darba aizsardzības kontekstā būtiski īstenot preventīvus pasākumus.
Darba tiesības 07:00, 29. Jan. 2020
Viena no izplatītākajām problēmām darba vidē, ar kuru sastopas lielākā daļa strādājošo, ir smēķēšana. Jautājums ir aktuāls kā smēķētājiem, kuri vismaz pāris reizes darba dienas laikā vēlas “izskriet uzpīpēt”, tā arī nesmēķētājiem, kuri negrib nonākt smacīgā cigaretes dūmu mākonī. Kādas ir smēķētāju un nesmēķētāju tiesības darbavietā, un kādi – darba devēja pienākumi?
Darba tiesības 07:00, 26. Okt. 2018
Vietējā kvalificētā darbaspēka trūkuma dēļ Latvijas darba devēji arvien biežāk sastopas ar nepieciešamību piesaistīt speciālistus no trešajām valstīm, kuras nav Eiropas Savienībā vai Eiropas Ekonomiskajā zonā. Taču gan darba devējam, gan ārvalsts darbiniekam ir jāizpilda virkne laikietilpīgu likuma prasību, pirms ārvalstniekam tiek dota zaļā gaisma ieceļot un likumīgi uzsākt darba gaitas Latvijā.
Darba tiesības 06:00, 18. Jūl. 2018
Kontekstā ar globālo tendenci, kas saistīta ar bažām par savu personas datu aizsardzību un aizvien pieaugošo cilvēku vēlmi pēc privātuma virsrakstā ietvertais jautājums šobrīd var likties īpaši aktuāls. Tā kā darbavietā pieaudzis cilvēks pavada lielāko daļu sava laika, pieņemams, ka tieši attiecībās ar darba devēju ir lielākais nododamo datu apjoms.
Datu aizsardzība 08:00, 7. Jūn. 2017
Latvijas Republikas Satversmes 106.pantā noteiktas ikvienas personas tiesības izvēlēties savu nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savai kvalifikācijai un spējām, tādējādi nodrošinot juridisku pamatu citiem darba tiesiskās attiecības regulējošajiem normatīvajiem aktiem un būtībā arī darba līgumam kā tādam. Atgādināšu svarīgāko, kas jāievēro, slēdzot darba līgumu.
Darba tiesības 08:00, 31. Mar. 2017
Ceturtdien, 02.02.2017., Saeimā galīgajā lasījumā atbalstīti grozījumi Imigrācijas likumā ar mērķi atvieglot ieceļošanas nosacījumus augsti kvalificētiem nodarbinātajiem, t. sk. jaunuzņēmumu (start-up) dibinātājiem, kā arī nodarbinātajiem profesijās ar būtisku darbaspēka trūkumu.
Likumdošana 11:44, 3. Feb. 2017
Kāda ir reālā situācija darba tirgū Latvijā? Cik daudz laika darbinieki pavada, patiešām strādājot, un cik daudz laika tiek veltīts privātām vajadzībām darba laikā? Cik būtisks darba ņēmējiem ir darba laiks, izvēloties savu darbavietu?
Uzņēmuma vadība 09:00, 21. Nov. 2016
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina parakstīties portālā "www.manabalss.lv" par minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) veikšanu no pilna laika slodzēm, kā arī par mikrouzņēmumu režīma saglabāšanu arī turpmāk, informēja LTRK.
BNS ziņas 12:55, 23. Nov. 2016
Latvijas Darba devēju konfederācijai (LDDK) ir bažas, ka iecerētais iesācējuzņēmumu jeb "start-up" darbības regulējums radīs tādus pašus konkurences kropļojumus kā savulaik mikrouzņēmumu nodoklis, atzina LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.
BNS ziņas 13:30, 24. Okt. 2016
Mandalu veidošana ir cēlusies jau pirms daudziem tūkstošiem gadu, un tās spēku ir izmantojušas daudzas kultūras. Vārds "mandala" tiek tulkots no sanskrita (indiešu valodas), un tas nozīmē apli vai centru. Ar apli tiek skaidrota pasaule mums apkārt, savukārt centrs tiek raksturots kā cilvēka iekšējā harmonija un labsajūta.
Iedvesma 13:30, 3. Okt. 2016
2015.gada decembrī Eiropas Parlaments, Padome un Eiropas Komisija panāca vienošanos par jauniem fizisko personu datu aizsardzības noteikumiem. Rezultātā 2016.gada aprīlī tika pieņemti 2 pamatdokumenti, kas veidos jaunu normatīvi tiesisko bāzi fizisko personu datu aizsardzības jomā, – Vispārīgā datu aizsardzības regula, kas pārsvarā attiecas uz privāto sektoru un Datu aizsardzības direktīva attiecībā uz policijas un krimināltiesību nozari.
Datu aizsardzība 21:54, 1. Sep. 2016
Kad tiekamies pirmo reizi, Elīna Egle man iedod 3 vizītkartes: vienā no tām viņa ir “definēta” kā Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas valdes priekšsēdētāja, otrā – SIA “FasTracKids Latvia” valdes locekle, trešajā – Latvijas Biznesa savienības padomes priekšsēdētāja un iniciatīvas “Atbalsti mazo biznesu” aktīviste. Un tas nav viss! Visam, ko viņa dara, nemaz nevar pagatavot vizītkartes. Bet vai zināt, kas vieno Elīnu un “iBiznesu”? Tā ir degsme par Latvijas mazo biznesu.
Pieredze 08:00, 29. Jūl. 2016
Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas prezidente Eva Selga runā pārdomāti. Viņa konstruktīvi atbild uz uzdotajiem jautājumiem, neaizrunājas par politiku vai laika apstākļiem. Iespējams, tas tāpēc, ka jautājumi un atbildes ir Evas ikdiena, tiekoties ar esošajiem un potenciālajiem bankas darbiniekiem – šajā jomā ik dienu notiek praktiskie treniņi. Viņa ir arī Baltic International Bank Personāla vadības un administratīvās pārvaldes vadītāja. Darbinieku atlasē jautājumu un atbilžu pingpongs ir īpaši nozīmīgs, ir jāprot izdarīt secinājumus pat no nepateiktā, jāprot uzķert cilvēku personības iezīmes un tādējādi savā ziņā pat jāizlemj viņu tālākie likteņi.
Pieredze 10:55, 30. Okt. 2015