Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina parakstīties portālā "www.manabalss.lv" par minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) veikšanu no pilna laika slodzēm, kā arī par mikrouzņēmumu režīma saglabāšanu arī turpmāk, informēja LTRK.

Patlaban politiķu pieņemtais likums paredz, ka par katru strādājošo no nākamā gada 1.janvāra būs jāmaksā VSAOI no Latvijā noteiktās minimālās algas trīs ceturtdaļu apmērā neatkarīgi no tā, vai darbinieks strādā pilnu slodzi vai vienu stundu mēnesī. Tas nozīmē, ka nodokļu slogs būtiski pieaugs, liekot darba devējiem izvēlēties - paturēt darbiniekus vai ne.

Aptaujājot biedrus, LTRK noskaidroja, ka nepilna laika darbs ir nepieciešams daudzos gadījumos. Pirmkārt, uzņēmējam tā saucamajās pīķa stundās. Otrkārt, uzņēmējam izbraukuma tirdzniecībā. Treškārt, uzņēmējam, ja biznesa specifikas vai reģiona dēļ pilna laika darbinieki vispār nav nepieciešami. Ceturtkārt, darbiniekam, kuram tā ir kā iespēja brīvajā laika piepelnīties blakus citiem darbiem. Piektkārt, darbiniekam, kuram tā ir kā iespēja brīvajā laikā piepelnīties, ja pamatā laiks ir aizņemts citādi, piemēram, audzinot bērnus.

LTRK ieskatā, ja likums 1.janvārī stāsies spēkā, cilvēki zaudēs iespēju piepelnīties un palielināsies nelegālā nodarbinātība, tāpēc LTRK aicina balsot, lai līdz šā gada beigām grozītu likumus, paredzot, ka, pirmkārt, uz tiem cilvēkiem, kuri vienā vai vairākās darbavietās kopā nomaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas vismaz no minimālās algas, šie noteikumi neattiektos. Otrkārt, būtiski paredzēt vairāk izņēmumus likuma nepiemērošanai tajos gadījumos, kad cilvēkiem tā ir vienīgā darbavieta, piemēram, cilvēkiem pirmspensijas vecumā, māmiņām utt.

Tāpat LTRK aicina ikvienu gan mikrouzņēmuma īpašnieku, gan darbinieku balsot par režīma saglabāšanu. "2010.gadā ieviestais mikrouzņēmumu režīms daudzus Latvijas iedzīvotājus rosināja uzsākt savu mazo biznesu. Pēc pētījumu datiem, tie bija vairāk nekā 40%. Savukārt, pateicoties šim režīmam, beidzot sāka maksāt nodokļus gandrīz 50%. Diemžēl ierēdņu un politiķu neizpratnes, kā arī nespējas efektīvi izmantot jau šobrīd likumā paredzētos instrumentus, lai izķertu tos, kuri šo režīmu izmanto negodprātīgi, dēļ mikrouzņēmumu režīms tiek izbeigts, vienlaikus solot, ka nākotnē tiks izstrādāts cits mazajam biznesa atbilstošs režīms," pauž LTRK.

Uzņēmēju organizācijas ieskatā šāds lēmums un nenoteiktība palielinās ēnu ekonomiku, vairos bezdarbu, mazinās jaunu cilvēku motivāciju uzsākt biznesu un vēl vairāk samazinās jau tā vārgo Latvijas ekonomikas tempu.

BNS_logo.jpg