Darījumu vidē nav nekā neparasta dokumentu oriģinālu izstrādē un izsniegšanā sadarbības partnerim, iestādēm vai tiesai/šķīrējtiesai. Apmulsumu nereti rada dokumentu, sevišķi e-dokumentu, atvasinājumu korekta sagatavošana iesniegšanai tiesā vai šķīrējtiesā. Kā korekti atdalīt sagatavojamā dokumenta un e-dokumenta atvasinājumu, un kā to sagatavot?
Lietvedība
06:00, 26. Mai. 2023
2023.gada 5.aprīlī spēkā stājās apjomīgi grozījumi Autortiesību likumā. Izmaiņas attiecas gan uz darba attiecību ietvaros veikto darbu izmantošanu, gan datorprogrammu autoru tiesību ierobežošanu, gan autordarbu izmantošanu digitālajā vidē. Tāpat noteiktas autora tiesības rīkoties ar savu darbu un pieprasīt taisnīgu atlīdzību, darbu izmantotāju pienākums sniegt informāciju par darbu izmantošanas veidiem un gūtajiem ieņēmumiem un citas svarīgas izmaiņas. Izskatām tās!
Klausies
Lietvedība
06:00, 22. Mai. 2023
Darba vai pakalpojuma izpildi apliecina darbu pieņemšanas–nodošanas akts. Tomēr praksē novērojams, ka šo dokumentu uzņēmumi nereti uzskata par formalitāti vai atsakās parakstīt vispār. Kādos gadījumos akts ir obligāts un nepieciešams dokuments? Un kā rīkoties, ja otra puse atsakās to parakstīt?
Klausies
Lietvedība
06:00, 19. Mai. 2023
Parasti līgums ir jāpilda pat tad, ja tas kļūst neizdevīgs vai, ja otra puse līgumu pārkāpj. Tāpēc tālredzīgi līgumslēdzēji mēdz jau laikus līgumā paredzēt iespēju no tā vienpusēji atkāpties. Kā piemērot šādas tiesības? Vai tās vienmēr būs samērīgas un praksē izmantojamas?
Dokumentus uzņēmuma vārdā var parakstīt gan valdes loceklis, gan arī kāda cita persona, kura ir pilnvarota darboties uzņēmuma vārdā savas kompetences ietvaros. Ja valdes locekļa pilnvaras var pārbaudīt komercreģistrā, tad citi gadījumi vairs nav tik vienkārši un var radīt riskus. Kā pārliecināties, vai persona, kura parakstījusi dokumentus, ir juridiskas personas paraksttiesīga persona?
Pavisam ierasta prakse, slēdzot līgumu par kādas preces vai pakalpojuma iegādi, ir jau laicīgi vienoties par efektīvu saistību izpildes nodrošināšanas līdzekli, proti, vai pircējs/pakalpojuma saņēmējs maksās noteiktu naudas summu pirms faktiskās saistību izpildes.
Klausies
Lietvedība
06:00, 24. Mar. 2023
Latvijā, tāpat kā daudzās citās valstīs, elektroniskais paraksts kļūst arvien biežāk izmantojamais rīks, lai parakstītu līgumus, tā grozījumus, apliecinājumus un citus dokumentus. Tas sniedz iespēju parakstīt dokumentus pat gadījumā, ja līgumslēdzēji atrodas dažādās valstīs, kā arī noteiktos gadījumos aizvieto nepieciešamību vērsties pie zvērināta notāra, lai apliecinātu parakstu īstumu.
Klausies
Lietvedība
06:00, 17. Mar. 2023
Jebkura juridiskā vai fiziskā persona, slēdzot darījumus, ir pārliecināta par darījuma izdošanos. Tāpēc situācijās, kad darījuma puses ir nonākušas līdz strīda atrisināšanai, tiesvedības ceļā lielākās neskaidrības un jautājumi, kas prasības pieteicējam rodas, ir ne tikai par nepieciešamajiem dokumentiem, bet arī par to, kā noris pats strīda risināšanas process tiesā.
Lietvedība
06:00, 14. Mar. 2023
Pagājušā gada nogalē spēkā stājās Ministru kabineta noteikumi Nr.766 "E-lietas datu arhivēšanas noteikumi", kas izstrādāti ar mērķi noteikt e-lietas datu arhivēšanu pamatdarbības informācijas sistēmās un iespējamo e-lietas datu atjaunošanu, kā arī nodošanu Latvijas Nacionālajā arhīvā. Izskatām svarīgāko!
Lietvedība
06:00, 13. Jan. 2023
Dažkārt dažādu apsvērumu dēļ līgums tiek faktiski parakstīts pēc tam, kad jau uzsākta tā izpilde. Nereti puses kā līguma parakstīšanas datumu norāda atpakaļejošu datumu, kas neatbilst faktiskajiem līguma parakstīšanas apstākļiem. Vai līgumu parakstīšana ar atpakaļejošu datumu ir pieļaujama, un šādi līgumi ir spēkā esoši? Kas notiek, ja starp pusēm rodas strīds par līguma spēkā stāšanās brīdi?
Klausies
Lietvedība
06:00, 23. Dec. 2022
Arī visam skaistajam reizēm pienāk beigas – pusgada garumā esam soli pa solim iepazinušies ar to, kā elektronizēt uzņēmuma dokumentu apriti, un esam nokļuvuši pie noslēdzošā raksta šajā seriālā. Šoreiz analizēsim, kā uzņēmumam elektronizācijas ietvaros veidot lietu nomenklatūru un kā noteikt dokumentu iznīcināšanas kārtību.
Lietvedība
06:00, 9. Dec. 2022
Mūsdienu uzņēmējs aizvien vairāk slēdz starptautiskus līgumus, kur visbiežāk viena no darījuma pusēm atrodas citā pasaules valstī, tāpēc ir nepieciešams līgumu slēgt vismaz divās valodās. Ņemot vērā šo situāciju ir jāsaprot, ka būtiska nozīme ir korektai darījumu apliecinošu dokumentu, tostarp atbilstošu dokumentu tulkojumu sagatavošanai.
Lietvedība
06:00, 2. Dec. 2022
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas savu ikdienas dzīvi vēlas padarīt iespējami efektīvāku. Nereti tieši dokumentu parakstīšana ir process, ko var aizstāt ar elektroniskiem saziņas līdzekļiem. Aplūkosim, kad līgumos un dokumentos var iztikt bez pušu parakstiem.
Klausies
Lietvedība
06:00, 25. Nov. 2022
Strādāt ar e-dokumentiem ir ērti, ātri un lēti, taču reiz pienāk brīdis, kad to mūžs beidzas un šie dokumenti ir vai nu jānodod glabāšanā, vai arī jāiznīcina. Kā to darīt, kas jāņem vērā, un vai visās organizācijās viss jādara vienādi?
Lietvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Nereti nekustamo īpašumu Latvijā, tostarp no juridiskām personām, vēlas iegādāties ārzemnieki, kas šeit vai nu vēlas uzsākt dzīvot vai braukt atpūsties, vai arī sākt izmantot īpašumu uzņēmējdarbības veikšanai. Aplūkosim nosacījumus, kas jāņem vērā, lai ārzemnieks varētu iegādāties īpašumu Latvijā.
Lietvedība
06:00, 26. Okt. 2022