Viens no perspektīvākajiem Latvijas un Eiropas uzņēmēju eksporta tirgiem šobrīd ir Āzijas reģions. Neraugoties uz savstarpējiem izaicinājumiem, arī ārvalstu un Āzijas uzņēmēji arvien biežāk tiecas pēc biznesa darījumiem Eiropas Savienībā. Lai arī pastāv abpusēja vēlme sadarboties, bieži vien izrādās, ka ārvalstu sadarbības partneru biznesa stils ir pārāk atšķirīgs no Rietumeiropā ierastā. Ārvalstu, it īpaši Āzijas, uzņēmējiem trūkst izpratnes par mums pazīstamajām uzņēmējdarbības metodēm, izmantoto terminoloģiju, tiesībām u.tml. Netrūkst arī negodprātīgu uzņēmēju.

Uzsākot biznesa attiecības ar vietējiem vai ārvalstu partneriem, vienmēr pastāv zināms risks, it īpaši sadarbības sākumā, vai darījums būs veiksmīgs. Komersantam ir jārēķinās ar iespēju, ka prece netiks piegādāta vai ka tai nebūs atbilstoša kvalitāte, kā arī ka pasūtītājs par piegādāto preci nesamaksās. Kā mazināt šos riskus?

Komersanti norāda, ka vismazāk problēmu ir ar darījumiem Rietumeiropas ietvaros. Lai arī šeit netrūkst krāpniecības gadījumu, biznesa kultūra tomēr ir labā līmenī un norēķini visbiežāk problēmas nesagādā. Situācija ir atšķirīga, ja sadarbība ved ārpus Eiropas Savienības teritorijām, it īpaši Āzijas reģionā. Ārvalstu tirgos ir izplatīti krāpniecības gadījumi, kad pasūtītājs nenorēķinās ar ražotāju par piegādātajām kravām. Lai arī no negodīgiem darījumu partneriem ne vienmēr ir iespējams izvairīties, vairāki ražotāji norāda, ka tie atsakās pieņemt pasūtījumus ar pēcapmaksu un piekrīt sadarboties tikai tad, ja partneris ir gatavs veikt maksājumus avansā. Pieprasot priekšapmaksu 100% vai 90% apmērā, ražotāji cer izvairīties no riska, ka pasūtītājs nesamaksās par piegādāto kravu.

Citi ražotāji savukārt norāda, ka lielā konkurence tirgū piespiež tos būt elastīgiem arī sadarbībā ar ārvalstu partneriem. Tas nozīmē, ka priekšapmaksas pieprasīšana ne vienmēr ir iespējama, proti, pasūtītāji ne vienmēr ir gatavi veikt pilnu samaksu par preci pirms tās saņemšanas. Šī iemesla dēļ komersantiem ir nepieciešams meklēt citus risinājumus savu tiesību aizsardzībai.