Likumsakarīgi, ka darbinieki zina par savu darba vietu informāciju, kas nav domāta plašākai sabiedrībai un kas dažkārt sniedz uzņēmumam konkurences priekšrocības. Bet allaž aktuāls bijis jautājums: kas notiek ar šo informāciju, kad darba tiesiskās attiecības beidzas? Kā pasargāt uzņēmumu?
Darba tiesības
07:00, 9. Apr. 2018
Mūsdienās cilvēku ikdiena nav iedomājama bez sociālajiem tīkliem, piemēram, "Facebook", "Twitter" u.c. Šajās vietnēs pieejama dažāda informācija un tiek pavadīts daudz laika. Kādus sociālo tīklu lietošanas ierobežojumus darba devēji drīkst noteikt darbiniekiem? Kad darbinieku viedoklis sociālajos tīklos var tikt uzskatīts par uzņēmuma vai iestādes oficiālo viedokli?
Darba tiesības
07:00, 3. Apr. 2018
Ir ne mazums uzņēmumu, kam jāturpina strādāt svētku dienās, līdz ar to darbiniekiem jāveic darba pienākumi arī šajā laikā. Darbs pirmssvētku un svētku dienās Darba likumā (DL) regulēts īpaši. Kādas prasības jāņem vērā, nodarbinot darbinieku šajā laikā, un kādi darba samaksas nosacījumi jāievēro?
Darba tiesības
08:00, 22. Mar. 2018
Ko darīt, ja darbinieks ar savu darbību vai – gluži pretēji – bezdarbību radījis zaudējumus darba devējam? Kādos gadījumos darbiniekam šie zaudējumi jāatlīdzina, bet kad atbildība jāuzņemas darba devējam?
Darba tiesības
08:00, 7. Mar. 2018
16.08.2017. spēkā stājās Darba likuma (DL) 151.panta grozījumi (4. un 5.daļa), kuros paredzēts, ka papildatvaļinājumu piešķir par kārtējo gadu un tas izmantojams līdz nākamā gada ikgadējam apmaksātajam atvaļinājumam. Kas mainīsies praksē? Analizējam vairākas interesantas (dažbrīd vien teorētiski iespējamas) problēmsituācijas saistībā ar minēto grozījumu ieviešanu praksē.
Darba tiesības
08:00, 22. Feb. 2018
Ja uzņēmumā plānots veikt reorganizāciju, vai darba devējam darbinieki par to jābrīdina? Cik ilgu laiku pirms lēmuma pieņemšanas tas jādara? Kā jārīkojas, ja darbinieks nepiekrīt reorganizācijai un atsakās parakstīt nepieciešamos dokumentus?
Darba tiesības
10:03, 10. Jan. 2018
Ja darba devējs ir izvēlējies darbinieku meklēt ar sludinājuma palīdzību, tā saturam ir jāatbilst Darba likuma (DL) 32.panta 3.daļas prasībām, proti, "darba sludinājumā norāda darba devēja — fiziskās personas — vārdu un uzvārdu vai juridiskās personas nosaukumu (firmu) un reģistrācijas numuru, vai tā personāla atlases uzņēmuma nosaukumu (firmu) un reģistrācijas numuru, kurš darba devēja uzdevumā novērtē pretendentu piemērotību un veic atlasi". Tāpat jāievēro arī DL 29.pantā noteiktais atšķirīgas attieksmes aizliegums.
Darba tiesības
08:00, 3. Jan. 2018
Pieņemot darbinieku darbā, darba līgumā var noteikt pārbaudes laiku - ne ilgāku par 3 mēnešiem. Pārbaudes mērķis ir noskaidrot, vai darbinieks atbilst noteiktā darba veikšanai. Tās laikā gan darbinieks, gan darba devējs ir tiesīgi uzteikt darba līgumu, par to paziņojot 3 kalendārās dienas iepriekš. Turklāt uzteikumu iespējams izsniegt arī pārbaudes laika pēdējā dienā.
Darba tiesības
08:00, 22. Nov. 2017
Vai darba devējam ir tiesības vai pienākumi pieprasīt paskaidrojumus? Kad un kā paskaidrojumi pieprasāmi? Vai darbiniekam ir pienākums paskaidrojumus sniegt?
Darba tiesības
08:00, 3. Nov. 2017
Darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzēji jeb pagaidu darba aģentūras (PDA) ir uzņēmumi, kas iesaista ieinteresētās puses trīspusējās nodarbinātības attiecībās, kurās piedalās uzņēmums, kam ir nepieciešams darbinieka sniegts pakalpojums uz noteiktu laiku, darbinieks un aģentūra.
Darba tiesības
10:15, 30. Okt. 2017
Slēdzot darba līgumu, darba devējam un darbiniekam ir jāvienojas par vairākām svarīgām niansēm, tostarp arī par blakus darba regulējumu, darba samaksas apmēru un tās izmaksas laiku, kā arī dažādiem ar datu un konkurences noslēpuma aizsardzību saistītiem jautājumiem.
Darba tiesības
08:00, 25. Okt. 2017
Darba strīdi un domstarpības starp darbiniekiem un darba devējiem saistībā ar darba tiesisko attiecību izbeigšanu joprojām ir aktuāli, turklāt darba strīdu izšķiršanā arvien biežāk tiek iesaistīta Valsts darba inspekcija un tiesa, jo darbinieks un darba devējs nespēj vienoties savstarpējās pārrunās. Aplūkosim būtiskākos darba līgumā iekļaujamos noteikumus un nozīmīgās līguma nianses, kam nereti uzmanību velta nevis līguma sagatavošanas procesā, bet tikai strīda laikā.
Darba tiesības
08:00, 18. Okt. 2017
Darba likuma (DL) 40.pantā noteiktas ziņas, kas iekļaujamas darba līgumā. Šādas ziņas ir arī darba ņēmēja amata nosaukums atbilstoši Profesiju klasifikatoram. Dažkārt ar amata nosaukumu var būt pietiekami, lai noteiktu darba ņēmēja pienākumus, tomēr ir gadījumi, kad šim nolūkam sagatavo amata aprakstu.
Darba tiesības
08:00, 11. Okt. 2017
Tā ir samērā ierasta prakse: ar valdes locekli noslēgts darba līgums. Puses vienojas, ka piemēros Darba likuma (DL) 148.pantu, tādējādi netiks veikta darba laika uzskaite, kā arī mērīts vai iepriekš noteikts darba laika ilgums. Kā nosakāma darba alga šādā gadījumā? Vai darbiniekam drīkst paredzēt mēnešalgu, kas ir mazāka par minimālo algu, piemēram, 100 EUR?
Darba tiesības
09:03, 4. Okt. 2017
No 16.08.2017., kad stājās spēkā jaunākie grozījumi Darba likumā (DL), uzņēmumiem ir jaunas iespējas efektīvāk plānot savu darbinieku darba laiku. Pirms šo grozījumu pieņemšanas vairumā situāciju vienīgā iespēja virsstundu gadījumā bija naudas kompensācijas izmaksa, kas ne vienmēr atbilda darba dēvēju un darbinieku vēlmēm.
Darba tiesības
09:00, 18. Sep. 2017