Kādas formalitātes jākārto, ja nolemts, ka nepabeigtam būvobjektam (sabiedriskai celtnei) nepieciešama iekonservēšana uz vairākiem gadiem? Vai konservācija jāsaskaņo? Ja jā, tad ar ko?
Komercdarbība
08:00, 29. Dec. 2017
Biedrība projekta ietvaros sūta uz ārvalstu semināriem personas, kas nav biedrības darbinieki. Vai šīm personām drīkst maksāt dienas naudu un segt pārējos komandējuma izdevumus? Vai, lai varētu segt komandējuma izdevumus, šādai personai ir jābūt kādām citām līgumsaistībām ar biedrību?
Darba tiesības
08:00, 21. Dec. 2017
Uzņēmums pieņem darbā darbinieku un nosaka viņam 3 mēnešu pārbaudes laiku. Pēc mēneša darba devējs uzzina, ka darbinieks pieder kādai noteiktai reliģiskai sektai, kuru pats darba devējs neatbalsta, tādēļ viņš uzteic darbiniekam darbu pārbaudes laikā. Darbinieks vēršas tiesā, norādot, ka, spriežot pēc darba devēja izteikumiem viņa un kolēģa klātbūtnē, viņaprāt, darba līgums pārbaudes laikā nav uzteikts viņa profesionālo spēju, bet gan reliģiskās pārliecības dēļ. Līdz ar to darba devējs pārkāpis atšķirīgas attieksmes aizliegumu – īstenojis atšķirīgu attieksmi darbinieka reliģiskās pārliecības dēļ. Tiesa nosaka darba devējam pienākumu atjaunot darbinieku darbā. Vai darbiniekam šādā gadījumā turpinās neizmantotais 2 mēnešu pārbaudes laiks (no sākotnēji noteiktajiem 3 mēnešiem)? Vai arī darbinieks uzreiz ir jāpieņem darbā un pārbaudes laiks vairs nevar tikt piemērots? Vai varbūt var noteikt jaunu pārbaudes laiku?
Darba tiesības
09:22, 13. Dec. 2017
Mūsu uzņēmumā daļa darbinieku strādā summēto darba laiku. Tā kā darbs norit ārvalstīs, darbinieki savu darba grafiku nosaka paši. Nereti darbinieki vēlas strādāt 3 kalendārās nedēļas pēc kārtas (t.i., darbs katru dienu, izņemot svētdienas, un apmēram 6 līdz 8 vai 10 stundas dienā). Pēc šī perioda, t.i., 3 kalendārajām nedēļām, darbinieks atgriežas mītnes zemē (Latvijā) un dodas brīvdienās. Parasti brīvdienas ir 1 vai pat 2 kalendārās nedēļas. Tādējādi darbiniekam tiek nodrošināts atpūtas laiks. Vai šī 1 - 2 kalendārās nedēļas darba devējs drīkst piešķirt kā brīvdienas saskaņā ar darba laika uzskaites grafiku? Vai tomēr katru reizi darbiniekam jāpiešķir apmaksāts vai bezalgas atvaļinājums? Ja tas uzskatāms par apmaksātu atvaļinājumu, darbinieka atvaļinājums gadā būtu ilgāks nekā 4 kalendārās nedēļas jeb 28 dienas. Vai šāda situācija ir pieļaujama?
Darba tiesības
08:45, 7. Dec. 2017
Vai darba devējs var noteikt, ka uzņēmuma izklaides pasākumā darbiniekiem ir jāpiedalās obligāti, ja pasākums daļēji notiek darba laikā? Vai par nepiedalīšanos šādā pasākumā darbiniekam drīkst piemērot kādu sodu?
Darba tiesības
08:00, 7. Dec. 2017
Vai mazkapitāla SIA savu pamatkapitālu var palielināt, tikai novirzot 25% no peļņas, vai arī uzņēmuma vadītājs drīkst SIA kontā ieskaitīt summu, norādot, ka tā paredzēta pamatkapitāla palielināšanai, un tad, kad ir sasniegti 2800 EUR, apkopot visus dokumentus, protokolus un maksājuma uzdevumus un Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā reģistrēt pamatkapitālu?
Komercdarbība
08:00, 5. Dec. 2017
Ir pieņemts lēmums par komercsabiedrības darbības pārtraukšanu un Latvijas Republikas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicēts uzaicinājums sabiedrības likvidācijā ieinteresētajām personām iesniegt pieteikumu par likvidatora iecelšanu. Kas ir sabiedrības likvidācijā ieinteresētās personas? Vai tie ir arī visi kreditori, kam ir prasījuma tiesības pret sabiedrību?
Komercdarbība
08:00, 28. Nov. 2017
Uzņēmumam piederošu fotogrāfiju (kāda produkta foto) nesen pamanīju pārpublicētu kāda cita uzņēmuma mājaslapā bez atsauces uz mūsu uzņēmumu kā fotogrāfijas īpašnieku. Šādi gadījumi Latvijā diemžēl nav retums. Ko es kā bildes īpašnieks šādā gadījumā varu darīt? Vai praksē ir gadījumi, kad bildes īpašniekam izdodas pierādīt savu taisnību un, piemēram, saņemt honorāru par foto?
Komercdarbība
13:47, 21. Nov. 2017
Kā izvēlēties uzņēmuma juridisko adresi? Vai un kad to drīkst mainīt? Kas mainīsies saistībā ar Komerclikuma (KL) grozījumiem (par kapitālsabiedrības neatrašanos juridiskajā adresē)?
Komercdarbība
08:00, 16. Nov. 2017
Kāda ir nozīme tam, vai komercsabiedrības nosaukums ir firma? Šo vārdu izmanto ļoti bieži, bet kas tad īsti ir firma? Vai firma ir tas pats, kas uzņēmums (kā šo jēdzienu nereti izmanto latviešu valodā)? Kādas ir juridiskās atšķirības?
Komercdarbība
09:10, 14. Nov. 2017
Kādu līgumu uzņēmumam slēgt ar mūziķi, kas Ziemassvētku pasākumam nodrošinās muzikālo noformējumu? Kādi būtiskākie punkti jāparedz šādā līgumā? Kas vēl jāņem vērā?
Lietvedība
08:48, 8. Nov. 2017
Vai darbinieks, noslēdzot darba līgumu, var prasīt darba samaksu ieskaitīt nevis savā, bet gan savas sievas kontā?
Darba tiesības
08:00, 7. Nov. 2017
Vairākiem uzņēmuma darbiniekiem ir parādsaistības, tādēļ tiesu izpildītāji nosūta uzņēmumam parādu piedziņas rīkojumus. Darba devējs saskaņā ar likumdošanas prasībām veic ieturējumus no darbinieku algām un ieskaita šīs summas tiesu izpildītāju kontos. Katram pārskaitījumam banka ietur komisijas maksu par sniegto pakalpojumu, kas mēnesī veido samērā lielu summu. Vai šo bankas komisijas maksu var ieturēt no konkrēta darbinieka algas? Kādos normatīvajos aktos tas regulēts?
Civiltiesības
08:00, 2. Nov. 2017
Novada mazturīgo atbalstam svētkos vietējā biedrība vāc naudas ziedojumus. Biedrība lūdz mūsu veikalā izvietot ziedojumu kasti. Emocionāli noteikti atbalstām šādu iniciatīvu. Kas mums kā uzņēmumam jāzina, pirms sakām "jā"? Vai jāveic kādi saskaņojumi? Vai jāpārliecinās par konkrētās biedrības godprātību? Vai ir kādi noteikumi, ar kuriem regulētas šādas situācijas?
Komercdarbība
08:00, 26. Okt. 2017
Darba devējs pieņēma darbā darbinieku, kas uzsāka darbu pirmdien. Pēc 1.darba dienas bija saprotams, ka darbinieks nav kvalificēts un neprot veikt konkrēto darbu, turklat jau radījis zaudējumus. Darba devējs arī saņēma sūdzību no klienta, kas rada negatīvu ietekmi viņa reputācijai. 2.darba dienā situācija pasliktinājās, un darba devējs nolēma pārtraukt darba attiecības ar konkrēto darbinieku. Darba devējs sagatavoja rīkojumu par darba attiecību pārtraukšanu pārbaudes laikā. Saskaņā ar normatīvo regulējumu darbiniekam jāstrādā vēl 3 dienas, līdz ar to pēdējā darba diena būtu piektdiena. Vai šajās dienās darbinieku var nenodarbināt?
Kopā darbinieks nostrādājis 5 dienas, radot tikai zaudējumus. Darbiniekam noteikta stundas likme par labi paveiktu un kvalitatīvu darbu. Kā darbiniekam aprēķināt algu, ja viņš savu darbu ir darījis neprofesionāli un praktiski neko nav paveicis, bet tikai atradies darba vietā? Kā darba devējam rīkoties šādā situācija? Vai ir kādas darba devēju aizsargājošas normas? Vai iespējams nodrošināties pret šādiem gadījumiem?
Darba tiesības
09:47, 24. Okt. 2017