1 valdes loceklim pieder daļas 3 uzņēmumos – "A", "B" un "C". Uzņēmumā "A" valdes loceklim pieder 51% daļas, arī uzņēmumā "B" viņam pieder 51% daļas, savukārt uzņēmumā "C" – 100% daļu. Vai šie uzņēmumi, savstarpēji veicot jebkāda veida darījumus, uzskatāmi par saistītajām personām? Vai šajā gadījumā nepieciešams līgums jebkurai darbībai, kas saistīta ar rēķiniem?
Komercdarbība
16:19, 10. Jan. 2018
Man pieder 30 gadu veca ēka. Visu šo laiku tā ir izmantota saimnieciskajā darbībā, taču nav ierakstīta zemesgrāmatā (ZG). Kāpēc ēku nepieciešams ierakstīt ZG? Kādi ir riski, ja to nedara?
Civiltiesības
11:58, 8. Jan. 2018
Vai dividenžu aprēķinu ietekmē apstāklis, ka uzņēmuma daļas vienam no īpašniekiem 2017.gadā pieder tikai 2 mēnešus, bet otram – jau ilgstoši?
Komercdarbība
08:00, 4. Jan. 2018
Kā rīkoties zemes īpašniekam, ja uz viņa zemes atrodas būve (privātmāja, kurā dzīvo ģimene), bet šai mājai nav kadastra numura, nav adreses un tā ir avārijas stāvoklī? Īpašnieks vēlas šo būvi nojaukt.
Civiltiesības
09:24, 2. Jan. 2018
Pašvaldības iestādes darbinieka darba līgumā noteikts, ka pusslodzi viņš strādā par mikroautobusa vadītāju un pusslodzi par palīgstrādnieku. Tā kā mikroautobusa pakalpojumi vairs nav nepieciešami, šo amata vietu – mikroautobusa vadītājs (pusslodze) – nolemts likvidēt. Kā atbrīvot darbinieku no mikroautobusa šofera pienākumiem? Kāda kompensācija izmaksājama darbiniekam?
Darba tiesības
09:05, 29. Dec. 2017
Kādas formalitātes jākārto, ja nolemts, ka nepabeigtam būvobjektam (sabiedriskai celtnei) nepieciešama iekonservēšana uz vairākiem gadiem? Vai konservācija jāsaskaņo? Ja jā, tad ar ko?
Komercdarbība
08:00, 29. Dec. 2017
Biedrība projekta ietvaros sūta uz ārvalstu semināriem personas, kas nav biedrības darbinieki. Vai šīm personām drīkst maksāt dienas naudu un segt pārējos komandējuma izdevumus? Vai, lai varētu segt komandējuma izdevumus, šādai personai ir jābūt kādām citām līgumsaistībām ar biedrību?
Darba tiesības
08:00, 21. Dec. 2017
Uzņēmums pieņem darbā darbinieku un nosaka viņam 3 mēnešu pārbaudes laiku. Pēc mēneša darba devējs uzzina, ka darbinieks pieder kādai noteiktai reliģiskai sektai, kuru pats darba devējs neatbalsta, tādēļ viņš uzteic darbiniekam darbu pārbaudes laikā. Darbinieks vēršas tiesā, norādot, ka, spriežot pēc darba devēja izteikumiem viņa un kolēģa klātbūtnē, viņaprāt, darba līgums pārbaudes laikā nav uzteikts viņa profesionālo spēju, bet gan reliģiskās pārliecības dēļ. Līdz ar to darba devējs pārkāpis atšķirīgas attieksmes aizliegumu – īstenojis atšķirīgu attieksmi darbinieka reliģiskās pārliecības dēļ. Tiesa nosaka darba devējam pienākumu atjaunot darbinieku darbā. Vai darbiniekam šādā gadījumā turpinās neizmantotais 2 mēnešu pārbaudes laiks (no sākotnēji noteiktajiem 3 mēnešiem)? Vai arī darbinieks uzreiz ir jāpieņem darbā un pārbaudes laiks vairs nevar tikt piemērots? Vai varbūt var noteikt jaunu pārbaudes laiku?
Darba tiesības
09:22, 13. Dec. 2017
Mūsu uzņēmumā daļa darbinieku strādā summēto darba laiku. Tā kā darbs norit ārvalstīs, darbinieki savu darba grafiku nosaka paši. Nereti darbinieki vēlas strādāt 3 kalendārās nedēļas pēc kārtas (t.i., darbs katru dienu, izņemot svētdienas, un apmēram 6 līdz 8 vai 10 stundas dienā). Pēc šī perioda, t.i., 3 kalendārajām nedēļām, darbinieks atgriežas mītnes zemē (Latvijā) un dodas brīvdienās. Parasti brīvdienas ir 1 vai pat 2 kalendārās nedēļas. Tādējādi darbiniekam tiek nodrošināts atpūtas laiks. Vai šī 1 - 2 kalendārās nedēļas darba devējs drīkst piešķirt kā brīvdienas saskaņā ar darba laika uzskaites grafiku? Vai tomēr katru reizi darbiniekam jāpiešķir apmaksāts vai bezalgas atvaļinājums? Ja tas uzskatāms par apmaksātu atvaļinājumu, darbinieka atvaļinājums gadā būtu ilgāks nekā 4 kalendārās nedēļas jeb 28 dienas. Vai šāda situācija ir pieļaujama?
Darba tiesības
08:45, 7. Dec. 2017
Vai darba devējs var noteikt, ka uzņēmuma izklaides pasākumā darbiniekiem ir jāpiedalās obligāti, ja pasākums daļēji notiek darba laikā? Vai par nepiedalīšanos šādā pasākumā darbiniekam drīkst piemērot kādu sodu?
Darba tiesības
08:00, 7. Dec. 2017
Vai mazkapitāla SIA savu pamatkapitālu var palielināt, tikai novirzot 25% no peļņas, vai arī uzņēmuma vadītājs drīkst SIA kontā ieskaitīt summu, norādot, ka tā paredzēta pamatkapitāla palielināšanai, un tad, kad ir sasniegti 2800 EUR, apkopot visus dokumentus, protokolus un maksājuma uzdevumus un Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā reģistrēt pamatkapitālu?
Komercdarbība
08:00, 5. Dec. 2017
Ir pieņemts lēmums par komercsabiedrības darbības pārtraukšanu un Latvijas Republikas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicēts uzaicinājums sabiedrības likvidācijā ieinteresētajām personām iesniegt pieteikumu par likvidatora iecelšanu. Kas ir sabiedrības likvidācijā ieinteresētās personas? Vai tie ir arī visi kreditori, kam ir prasījuma tiesības pret sabiedrību?
Komercdarbība
08:00, 28. Nov. 2017
Uzņēmumam piederošu fotogrāfiju (kāda produkta foto) nesen pamanīju pārpublicētu kāda cita uzņēmuma mājaslapā bez atsauces uz mūsu uzņēmumu kā fotogrāfijas īpašnieku. Šādi gadījumi Latvijā diemžēl nav retums. Ko es kā bildes īpašnieks šādā gadījumā varu darīt? Vai praksē ir gadījumi, kad bildes īpašniekam izdodas pierādīt savu taisnību un, piemēram, saņemt honorāru par foto?
Komercdarbība
13:47, 21. Nov. 2017
Kā izvēlēties uzņēmuma juridisko adresi? Vai un kad to drīkst mainīt? Kas mainīsies saistībā ar Komerclikuma (KL) grozījumiem (par kapitālsabiedrības neatrašanos juridiskajā adresē)?
Komercdarbība
08:00, 16. Nov. 2017
Kāda ir nozīme tam, vai komercsabiedrības nosaukums ir firma? Šo vārdu izmanto ļoti bieži, bet kas tad īsti ir firma? Vai firma ir tas pats, kas uzņēmums (kā šo jēdzienu nereti izmanto latviešu valodā)? Kādas ir juridiskās atšķirības?
Komercdarbība
09:10, 14. Nov. 2017