Daļas starp sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībniekiem sadalītas šādi: dalībnieks A – 35% , dalībnieks B – 34%, dalībnieks C – 31%. Sabiedrības statūtos noteikts, ka dalībnieku lēmums par valdes locekļa ievēlēšanu, dividenžu sadali un statūtu grozījumiem ir pieņemts, ja par to nodotas 66% un vairāk no dalībnieku sapulcē pārstāvētajām balsīm. Tas nozīmē, ka jebkurā balsojumā jāsaņem pozitīva atbilde no dalībnieka A, līdz ar to bez viņa piekrišanas saskaņā ar statūtiem nav iespējams atbrīvot valdes locekli. Vai šāds statūtu noteikums ir atbilstošs Komerclikuma normām, vai tomēr jāuzskata, ka dalībnieku lēmums var tikt pieņemts ar balsu vairākumu, t.i., no 51%?
Komercdarbība
07:00, 31. Okt. 2019
Uzņēmumā uz pilnas slodzes darba vietu pieteicies darbinieks, kas personīgu iemeslu dēļ nevar strādāt pilnu darba laiku (dzīvo Dobelē, kas ir tālu no Rīgas, līdz ar to darbiniekam izdevīgāk uz darbu braukt trīs reizes nedēļā). Vai darba devējam atbilstoši Darba likumam (DL) ir tiesības šādam darbiniekam noteikt summēto darba laiku, ja summētais darba laiks izriet nevis no darba specifikas, bet gan darbinieka varēšanas? Ņemot vērā sarežģīto darba tirgu, darba devējs ieinteresēts pieņemt darbā konkrēto darbinieku.
Darba tiesības
07:00, 29. Okt. 2019
Uzņēmums darbojas būvniecības jomā. Tam ir noslēgti līgumi ar citu ES dalībvalstu uzņēmumiem par būvniecības darbu veikšanu viņu valstīs, līdz ar to Latvijas uzņēmums darbiniekus nosūta ilgstošos darba braucienos būvdarbu veikšanai. Darbinieku algu maksā Latvijas uzņēmums. Daļai darbinieku, kas dodas darba braucienos uz citām ES valstīm, ir nokārtoti A1 sertifikāti, savukārt daļai to nav. Dzīvesvietas un ceļa izdevumus sedz uzņēmums. Vai šādā situācijā uzņēmumam jāmaksā darbiniekiem arī darba brauciena dienas nauda, un vai tā jāmaksā pilnā apmērā atbilstoši katrā valstī noteiktajai normai?
Darba tiesības
07:00, 24. Okt. 2019
Darbinieks izteicis vēlmi ar darba auto (menedžera auto, ko izmanto ikdienā, apciemojot klientus) izmantot arī braukšanai mājās no darba un privātiem braucieniem brīvdienās. Par to plānots slēgt vienošanos papildus darba līgumam. Cik plaši regulēt auto izmantošanas nosacījumus, piemēram, drošību uz ceļu, auto novietošanu tikai drošās un apsargātās stāvvietās utt.? Ņemot vērā, ka uz automašīnas ir uzņēmuma logo, svarīgi, lai arī brīvdienās auto uz ceļiem "uzvedas" nevainojami, nebojājot uzņēmuma tēlu. Kā to pareizāk formulēt?
Komercdarbība
07:00, 22. Okt. 2019
Uzņēmums strādā septiņas dienas nedēļā. Darbā jāpieņem jauns darbinieks, taču visērtāk to būtu darīt nedēļas nogalē. Vai darba devējs drīkst uzsākt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku sestdienā vai svētdienā?
Darba tiesības
12:08, 21. Okt. 2019
Sabiedrība, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, ražo preces un reklāmas nolūkos bez atlīdzības nodod tās blogeriem un sabiedrībā zināmiem cilvēkiem, kuri par tām ievieto atsauksmes savos sociālajos tīklos. Nodotā prece tiek novērtēta atbilstoši pašizmaksai un norakstīta kā sabiedrības reklāmas izdevumi, jo tā tiek popularizēta saražotā prece. Vai uz šāda veida preces nodošanu var attiecināt Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 7.panta 1.daļu, vai tomēr jāaprēķina un jāmaksā PVN? Vai veidojas arī citi nodokļa riski?
Nodokļi
07:00, 15. Okt. 2019
Uzņēmums pārcēlies uz jaunām telpām un plāno veikt darba laika uzskaiti, fiksējot pirkstu nospiedumus, kad darbinieks ieiet darba vietā. Pie ieejas barjeras plānots ierīkot arī novērošanas kameras. Videoierakstu paredzēts glabāt trīs mēnešus, lai tad, ja darbiniekam rodas iebildumi par nostrādāto darba laiku, to varētu noteikt, kā arī kontrolēt sistēmas darbību. Pirkstu nospiedumus glabāsim tik ilgi, kamēr darbinieks strādās uzņēmumā, kā arī vēl pusgadu, lai nodrošinātu pierādījumus, ja rodas pretenzijas. Vai šādi rīkoties ir pareizi?
Komercdarbība
07:00, 10. Okt. 2019
Uzņēmumā, pamatojoties uz darba līgumu, pieņemta darbā grāmatvede. Uzņēmumam ar grāmatvedi noslēgts patapinājuma līgums par datoru un printeri. Vai grāmatvede var patapināt arī grāmatvedības datorprogrammu, lai uzņēmumā varētu veikt grāmatvedības uzskaiti?
Lietvedība
07:00, 8. Okt. 2019
Darba likuma 47.panta 1.daļā paredzēts, ka pārbaudes laikā darba devējam un darbiniekam ir tiesības rakstiski uzteikt darba līgumu trīs dienas iepriekš. Kura ir pēdējā diena, kad var uzteikt darba līgumu - pēdējā pārbaudes laika diena vai trīs dienas pirms pārbaudes laika beigām? Piemēram, ja pārbaudes laiks beidzas 7.oktobrī, vai darba devējs darba līgumu tiesīgs uzteikt arī 7.oktobrī? Vai tomēr uzteikums bija jāizsniedz trīs dienas iepriekš?
Darba tiesības
22:10, 6. Okt. 2019
Vai veikala darbiniekam - pārdevējai vai veikala vadītājai - ir tiesības uz aizdomu pamata lūgt pircējam uzrādīt somas saturu? Vai arī ir jāizsauc apsardzes uzņēmums? (Veikalā uz vietas apsardzes darbinieka nav.) Vai arī uzreiz jāsauc policija? Vai šādā gadījumā veikala darbiniekam ir tiesības prasīt aizdomās turamajam uzkavēties, kamēr ierodas apsardzes uzņēmums vai policija?
Komercdarbība
07:00, 3. Okt. 2019
Iepirkuma priekšmets ir juridiskie pakalpojumi. Paredzamā līgumcena ir līdz 42 tūkst. eiro. Līguma projektā iekļauts nosacījums, ja nepieciešams, atkārtoti slēgt iepirkuma līgumu līdz 42 tūkst. eiro. Vai, ņemot vērā paredzēto nosacījumu, t.i., nepieciešamības gadījumā atkārtoti slēgt iepirkuma līgumu, uzskatāms, ka līgumcena ir lielāka par 42 tūkst. eiro? Vai šādā situācijā iespējams piemērot sarunu procedūru? Vai informāciju par iepirkumu nepieciešams publicēt Iepirkumu uzraudzības biroja publikāciju vadības sistēmā?
Komercdarbība
07:00, 1. Okt. 2019
Vai pašvaldības kapitālsabiedrības valdes loceklim jāveic obligātā veselības pārbaude? Kādos normatīvajos aktos tas noteikts?
Darba tiesības
07:00, 26. Sep. 2019
Latvijas sabiedrība, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, elektroniski veic programmatūras izstrādāšanas pakalpojumus Apvienotās Karalistes sabiedrībai, kura nav reģistrēta PVN maksātāja. Vai šim pakalpojumam piemērot PVN 21%? Vai arī šajā darījumā PVN var piemērot apgrieztā kārtībā?
Nodokļi
07:00, 26. Sep. 2019
Latvijā reģistrēts uzņēmums plāno sniegt izbraukuma ēdināšanas pakalpojumus citā Eiropas Savienības (ES) valstī. Vai šādā gadījumā uzņēmums drīkst veikt saimniecisko darbību, nereģistrējot atsevišķu uzņēmumu vai filiāli, bet darbojoties kā Latvijā reģistrēts uzņēmums? Kādi nodokļu aspekti jāņem vērā? Kādos normatīvajos aktos regulēta šāda saimnieciskā darbība?
Komercdarbība
07:00, 24. Sep. 2019
Uzņēmuma iekšējie dokumenti ir papīra formātā, bet vēlamies tos pārveidot elektroniski. Kā to pareizi darīt? Piemēram, ir dokumenti, kuros ir vairāki paraksti. Vai šādā gadījumā jāsaglabā to oriģināli, kuros ir oriģinālie paraksti? Kā rīkoties?
Komercdarbība
07:00, 19. Sep. 2019