Vai ir kādi ierobežojumi, kas jāņem vērā, nosakot darbiniekam pienākumu lietot darba apģērbu? Un vai darbinieks drīkst atteikties to valkāt? Piemēram, mūsu veikalā noteikts, ka svētkos pie apģērba jāliek Latvijas karodziņš. Vai darbinieks drīkst atteikties? Vai šis darba devējam būtu jānoformē ar rīkojumu?
Darba tiesības
07:00, 1. Dec. 2020
Publiskai akciju sabiedrībai nav iespējams noteikt patieso labuma guvēju, un Uzņēmumu reģistrs to arī akceptē. Taču bankas savās veidlapās šajos gadījumos kā patiesos labuma guvējus pieprasa norādīt valdes locekļus. Cik tas ir likumīgi?
Komercdarbība
07:00, 26. Nov. 2020
Darba likuma (DL) 91. pantā noteikts, ka darbiniekam ir tiesības slēgt līgumu ar vairākiem darba devējiem, ja vien darba līgumā vai koplīgumā nav noteikts citādi. Savukārt DL 65.pantā pieminēts papildu darbs. Ar ko šie jēdzieni atšķiras?
Darba tiesības
07:00, 24. Nov. 2020
Sieviete, kura ir atgriezusies no bērna kopšanas atvaļinājuma, turpina barot bērnu pati, pieprasa darba devējam nepilnu darba laiku, ko saskaņā ar likumu darbinieks drīkst pieprasīt. Taču darba devējam nav iespēju šādu darba laiku nodrošināt, jo darbiniekam ir nemitīgi jābūt uz vietas visas 8 stundas darba laika. Kā rīkoties? Vai šādu darbinieces pieprasījumu drīkst noraidīt?
Darba tiesības
07:00, 19. Nov. 2020
Ja uzņēmumā jau ir darbinieks, kam atbilstoši amatam ir pienākums rūpēties arī par Covid-19 riskiem, vai ir vajadzīgs atsevišķs rīkojums tieši saistībā ar valdības lēmumu par ārkārtējo situāciju?
Komercdarbība
07:00, 17. Nov. 2020
Vai attālinātajā darbā strādājošajiem var noteikt, ka darba laika uzskaiti veic darbinieks pats vai arī vispār neuzskaitīt darba laiku? Darba likumā (DL) noteikts, ka darba devējs veic darba laika uzskaiti, bet attālinātā darba gadījumā tas nav iespējams. Kā DL noteikto darba laika uzskaites kārtību piemērot attālinātā darba gadījumā?
Darba tiesības
07:00, 12. Nov. 2020
Vai dividenžu saņemšana konfliktē ar kādiem pabalstiem (vecāku pabalsts, bezdarbnieka pabalsts, slimības pabalsts u. c.), proti, vai var tikt atcelts pabalsts, ja konstatēta dividenžu saņemšana noteiktā periodā?
Komercdarbība
07:00, 10. Nov. 2020
Vai drīkst saimnieciskajā darbībā izmantot sabiedrībā pazīstamai preču zīmei identisku vai līdzīgu preču zīmi, ja tā tiek izmantota pavisam citā nozarē?
Komercdarbība
07:00, 5. Nov. 2020
Viens no obligātajiem priekšnosacījumiem ir darba algas norādīšana darba līgumā. Bet kā to labāk norādīt – neto vai bruto? Kāpēc? Kāda tam nozīme?
Darba tiesības
07:00, 3. Nov. 2020
Mikrouzņēmuma vienīgā īpašniece/darbinieks šobrīd ir bērnu kopšanas atvaļinājumā, bet ir nodarbināta kā darba ņēmēja arī citā uzņēmumā – SIA "X" –, kur šobrīd arī skaitās bērna kopšanas atvaļinājumā. Vai viņa ir tiesīga saņemt bezdarbnieku pabalstu, ja pārtrauc darba attiecības, respektīvi, neuzsāk darba attiecības pēc bērna kopšanas atvaļinājuma SIA "X" un mikrouzņēmumā, kur ir vienīgā valdes locekle, nenotiek nekāda saimnieciskā darbība, proti, netiek gūti ienākumi?
Komercdarbība
07:00, 29. Okt. 2020
Kāda atbildība ir veikala darbiniekam, ja veikals darba laikā ir apzagts? Vai no pārdevēja algas var ieturēt summu nozagto preču vērtībā? Vai jāņem vērā kādi ierobežojumi? Ja summa tos pārsniedz, tad ieturējumi tiek veikti vairāku mēnešu garumā, kamēr parāds tiek dzēsts? Darba līgumā noteikts, ka pārdevējs ir atbildīgs par mantas nozaudēšanu, bojāšanu. Vai no pārdevējas algas var ieturēt šādus veikala zaudējumus? Un kā to vislabāk noformēt? Vai par zādzības faktu jābūt policijas aktam?
Komercdarbība
07:00, 27. Okt. 2020
Darba devējs sūta darbinieku komandējumā uz ārvalstīm. Vai darbinieks drīkst atteikties no komandējuma, jo satraucas par Covid-19? Vai šādā gadījumā darba devējam jāsaglabā darba vieta un alga, ja darbinieks faktiski ir atteicies pildīt darba pienākumus?
Darba tiesības
07:00, 22. Okt. 2020
Dalībnieks piedalās uzņēmuma organizētā video seminārā (vai arī attālinātā sapulcē). Vai viņš drīkst to ierakstīt un pēc tam fragmentus publicēt sociālajos tīklos? Vai arī šis skaitās autortiesību vai datu regulas pārkāpums? Ko drīkst un ko nedrīkst publicēt bez saskaņošanas ar organizatoru vai autoru?
Komercdarbība
07:00, 20. Okt. 2020
Darbiniekam ir noteikts normālais darba laiks un stundas tarifa likme. Ir mēneši, kad darbinieki nenostrādā pilnu normālo darba laiku. Vai šajā gadījumā obligāti jānosaka un jāpiemēro summētais darba laiks? Kā pareizi noformēt darba līgumu, ja nav jāpiemēro summētais darba laiks? Vai līgumā jānorāda darba laiks – pilns vai nepilns?
Darba tiesības
07:00, 15. Okt. 2020
Darbinieks cietis satiksmes negadījumā – gan pats, gan arī darba dators, kas ir pilnībā iznīcināts. Datora iegādes cena ir 2000 eiro. Par negadījumu ir sagatavots akts, darbinieks ir atzīts par cietušo, un kompensācija būtu jāpiedzen no avārijas izraisītāja puses. Bet šis process ievelkas, darbiniekam dators ir nepieciešamas darba pienākumu veikšanai, tāpēc jāpērk vietā jauns. Kā rīkoties darba devējam? Vai šos izdevumus var piedzīt no vainīgās puses, kas izraisījusi avāriju? Jo tā nav darbinieka vaina, lai gan tieši darbinieks ir materiāli atbildīgs par viņam izsniegtajām uzņēmuma mantiskajām vērtībām.
Civiltiesības
07:00, 13. Okt. 2020