Darbinieks tiek nosūtīts komandējumā uz Vāciju. Komandējums saistīts ar būvniecību. Darbiniekam tur jāpavada četri mēneši. Kura likumdošana jāievēro šajā laika periodā – Vācijas vai Latvijas? Piemēram, ja šajā periodā Latvijā ir svētku diena, bet Vācijā – darba diena.
Darba tiesības
07:00, 10. Aug. 2020
Uzņēmums eksportē preces uz trešo valsti. Nonākot galā, daļa preces ir sabojājusies, par ko pircējs prasa izrakstīt kredītrēķinu. Vai var rakstīt vienkārši kredītrēķinu, ja, izvedot preces, ir izieta muitas procedūra? Ja nevar, tad kā vēl var kompensēt bojāto preci?
Lietvedība
07:00, 4. Aug. 2020
No ārzemju uzņēmumiem ļoti daudz rēķinu tiek iesūtīti bez parakstiem. Kādas ir sekas, ja līgumos tas nav atrunāts? Vai strīda gadījumā var atsaukties uz šo parakstīto līgumu par elektroniskiem dokumentiem par preču nodošanu, lai pierādītu preču nodošanu, ja nav bijuši paraksti?
Lietvedība
07:00, 30. Jūl. 2020
Kā attālinātajā darbā pierādīt, ka darbinieks ir alkohola vai narkotisko vielu ietekmē? Saņemts zvans no klienta, ar kuru konkrētais darbinieks ir komunicējis. Klientam darbinieka uzvedība šķitusi aizdomīga. Kā darba devējam pārliecināties, vai darbinieks ir "skaidrā"?
Darba tiesības
07:00, 27. Jūl. 2020
Darbiniekam uz viņa rakstiska iesnieguma pamata ir piešķirts bezalgas atvaļinājums uz vienu mēnesi no 2020. gada 9. marta līdz 9. aprīlim. Šis darbinieks devās uz Zviedriju, kur viņam piedāvāja darbu, un viņš vēlējās šo iespēju izmantot. Taču Covid-19 dēļ viņam nebija iespējas atgriezties Latvijā paredzētajā laikā, un šis cilvēks turpināja un turpina joprojām strādāt Zviedrijā. Telefonsarunā darbinieks paziņoja, ka līdz gada beigām viņš noteikti neatgriezīsies Latvijā. Kā mums rīkoties? Vai jāpārtrauc darba attiecības ar šo darbinieku (ar vai bez viņa piekrišanas)?
Darba tiesības
07:00, 23. Jūl. 2020
Fiziska persona atsakās, slēdzot līgumu par pakalpojumu, norādīt personas kodu. Kā rīkoties pakalpojuma sniedzējiem? Vai un kādos gadījumos personas kods jānorāda obligāti?
Civiltiesības
07:00, 21. Jūl. 2020
Uzņēmuma biroja darbiniekam tika konstatēta Covid-19 saslimšana, rezultātā visi biroja darbinieki uz divām nedēļām nonāca karantīnā. Tas nozīmē, ka darbs tika paralizēts. Darbiniekiem ārsti izrakstīja darbnespējas lapas B, bet ir lietas, kas jāpadara, kaut arī ir slimības lapa. Uzņēmumam nebija iespēju aizstāt darbiniekus. Kā Valsts ieņēmumu dienests skatīsies uz to, ka ir darbi, kas tomēr ir darīti šajā periodā, kad visi ir uz slimības lapas? Vai ārkārtējā stāvokļa dēļ varētu paredzēt izņēmumus?
Darba tiesības
07:00, 16. Jūl. 2020
Kas darba devējam jānodrošina darbiniekam, kurš strādā attālināti? Par datoru viss ir skaidrs, to esam gatavi nodrošināt, bet darbinieks lūdz sagādāt arī galdu un krēslu. Un otra lieta – darba devējam šobrīd nav iespēja nodrošināt visiem darbiniekiem sejas maskas, taču darbinieks bez maskas atsakās strādāt, jo viņam darbā jākontaktējas ar cilvēkiem. Kā rīkoties?
Darba tiesības
07:00, 14. Jūl. 2020
Uzņēmums plāno līdz vasaras beigām noteikt attālināto darbu, taču dažiem darbiniekiem pret to ir iebildumi. Vai darbinieks drīkst atteikties no attālinātā darba, ja iepriekš strādājis uz vietas? Vai darba devējs var piespiest darbinieku strādāt attālināti?
Darba tiesības
07:00, 9. Jūl. 2020
Uzņēmums plāno līdz vasaras beigām noteikt attālināto darbu, taču dažiem darbiniekiem pret to ir iebildumi. Vai darbinieks drīkst atteikties no attālinātā darba, ja iepriekš strādājis uz vietas? Vai darba devējs var piespiest darbinieku strādāt attālināti?
Darba tiesības
07:00, 9. Jūl. 2020
Kā uzņēmumā, kurā visi darbinieki strādā no mājām, noformēt dokumentus, uz kuriem nepieciešami darbinieku paraksti? Vai ārkārtējās situācijas laikā varētu būt pietiekami, ja, piemēram, darba kārtības noteikumi tiks izlasīti e-pastā un apstiprinājums par iepazīšanos saņemts vienkāršā e-pasta vēstulē?
Komercdarbība
07:00, 7. Jūl. 2020
Kā rīkoties, ja darbinieks, kurš strādā attālināti, savus darba pienākumus lielākoties izvēlas veikt naktī, taču darba devējs uzskata, ka loģiskāk būtu to darīt dienā, vienlaikus ar citiem kolēģiem, lai varētu notikt aktīvāka komunikācija par aktuāliem jautājumiem? Vai darba devējs drīkst noteikt, ka jāstrādā ir tieši no 8.00 līdz 17.00? Kā kontrolēt, vai darbinieks strādā konkrētajā laikā? Vai arī darbinieks pats var izvēlēties savu darba laiku, strādājot attālināti? Vai par šo laiku jāmaksā kā par nakts darbu?
Darba tiesības
07:00, 2. Jūl. 2020
Šobrīd, kad atļauts pulcēties lielākām grupām treniņos, semināros un citos organizētos pasākumos, populārs kļūst apliecinājums, ko vaicā dalībniekam par veselības stāvokli. Vai un kuros gadījumos klientiem, semināru un citu pasākumu dalībniekiem jādod apliecinājums par savu veselības stāvokli? Un vai šis apliecinājums ir korekts no personas datu aizsardzības skatpunkta?
Komercdarbība
07:00, 30. Jūn. 2020
Darbinieka neuzmanības dēļ ir sabojāta iekārta darbā. Tā tiek sūtīta uz remontu, kas ilgs vismaz vienu mēnesi. Darbinieks šajā laikā atradīsies dīkstāvē. Vai darba devējam šī dīkstāve jāapmaksā, ņemot vērā, ka iekārtas bojājums notika paša darbinieka vainas dēļ?
Darba tiesības
07:00, 22. Jūn. 2020
Ar darbinieku tika noslēgts līgums uz laiku – trīs mēnešiem. Darba attiecības beidzas. Taču pēc īsa laika tapis skaidrs, ka darbinieks nepieciešams vēl uz trīs mēnešiem. Cik bieži secīgi drīkst slēgt līgumus uz noteiktu laiku?
Darba tiesības
07:00, 22. Jūn. 2020