Krievijas pilsonis, kuram ir ES zilā karte ar tiesībām uz nodarbinātību ar ierobežojumiem (tiesības strādāt pie noteikta darba devēja), proti, viņš strādā Latvijas uzņēmumā, plāno kļūt par cita Latvijas uzņēmuma īpašnieku. Viņš pats tur nestrādās, nesaņems par to atalgojumu. Līdz ar to šis cilvēks vienlaikus būs gan darbinieks Latvijas uzņēmumā, kurā jau šobrīd strādā ar ES zilo karti uz pilno slodzi, gan cita Latvijas uzņēmuma īpašnieks. No uzņēmuma, kuru plānots nopirkt, īpašnieks tikai saņems dividendes reizi gadā, nevis darba algu. Vai šī situācija kaut kādā veidā ietekmēs esošo ES zilo karti? Vai būs vajadzīga jauna ES zilā karte ar kaut kādām speciālām atzīmēm?
Komercdarbība
07:00, 8. Okt. 2020
Kuru adresi norādīt darbinieka darba līgumā – faktisko vai deklarēto? Daži juristi labāk pat iesaka norādīt faktisko, bet kāpēc? Ja darbinieks bieži maina dzīvesvietu, kā viņu tādā gadījumā varēs sasniegt?
Darba tiesības
07:00, 6. Okt. 2020
Uzņēmuma darbības veids ir transportlīdzekļu vadītāju apmācība, uzņēmums ir reģistrēts Izglītības iestāžu reģistrā un saņēmis reģistrācijas apliecību. Vai, pamatojoties uz Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. panta 1. daļas 12. punktu, uzņēmums var nepiemērot pievienotās vērtības nodokli transportlīdzekļu vadītāju apmācības pakalpojumiem?
Nodokļi
07:00, 1. Okt. 2020
Valsts iestādes darbinieks bijis ilgstošā prombūtnē, viņam piešķirta slimības lapa uz vairāk nekā 12 mēnešiem. No 2020. gada 1. septembra darba līgumā veikti grozījumi, un darbinieks turpina darbu. Saskaņā ar Darba likuma (DL) 134. panta 1. un 2. daļu darbiniekam piešķirts nepilns darba laiks – 30 stundas nedēļā – un samazināta darba samaksa. Kā pareizi piemērot DL 98. panta 2. daļu, lai izmaksātu darba algu par septembri?
Darba tiesības
07:00, 28. Sep. 2020
Kā darbiniekus nosūtīt uz kārtējo vai ārkārtējo veselības pārbaudi? Vai darba devējam jāizdod rīkojums? Vai pietiek, ja aizpildīšu veselības pārbaudes karti (ar MK noteikumiem apstiprināto) un izsniegšu darbiniekam? Vai ir kaut kā jāpamato šis nosūtījums (ārsta atzinums, kāds iekšējais akts, cits dokuments)? Un, kad darbinieks iziet pārbaudi, vai šīs pārbaudes kartes jāreģistrē kādā reģistrā?
Darba tiesības
07:00, 22. Sep. 2020
Bezalgas atvaļinājuma laikā darbinieks paņēma slimības lapu A. Vai par šo slimības laika periodu jāpagarina bezalgas atvaļinājums? Vai arī kaut kā jāatlīdzina šis slimības periods?
Darba tiesības
07:00, 17. Sep. 2020
Darbiniekam jāsamaksā atvaļinājuma kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu par laika periodu no 2014. gada 11. decembra līdz 2020. gada 24. jūlijam. Atvaļinājuma kompensācijai rēķināju vidējo izpeļņu par pēdējiem sešiem nostrādātajiem mēnešiem (no 2020. gada janvāra līdz jūnijam), bet vadība apgalvo, ka tā nav pareizi un vidējā izpeļņa jārēķina, ņemot vērā katram periodam citus sešus mēnešus. Piemēram, periodam no 2014. gada 11. decembra līdz 2015. gada 10. decembrim vidējā izpeļņa tiks rēķināta no 2015. gada jūnija līdz novembrim utt.
Darba tiesības
07:00, 15. Sep. 2020
Vai rūpniecisko iekārtu mehāniķis uz rīkojuma pamata var aizvietot galveno enerģētiķi? Personāla speciāliste var aizvietot apkopēju utt.? Vai obligāti jānoslēdz vienošanās? Kurš darbinieks kuru var aizvietot? Vai tiešām nepietiek ar rīkojumu vien?
Darba tiesības
07:00, 10. Sep. 2020
SIA “A” vienīgais īpašnieks (fiziska persona) nolēma pārdot visas savas kapitāla daļas citai fiziskai personai pa 5000 eiro. SIA ir pilnībā apmaksāts pamatkapitāls 2800 eiro apmērā un nesadalītā peļņa par 2018. un 2019. gadu. Kapitāla daļu pirkuma līgumā norādīts datums, no kuras jaunajam īpašniekam ir tiesības uz dividendēm (piemēram, no līguma noslēgšanas datuma). Vai es saprotu pareizi, ka vecajam īpašniekam jāmaksā tikai kapitāla pieauguma nodoklis 20% apmērā no 2200 eiro?
Komercdarbība
07:00, 8. Sep. 2020
Darbinieks strādā normālo darba laiku. Darba specifikas dēļ darbinieks strādā arī virsstundas. Katru reizi, kad darbinieks strādā virsstundas, nepieciešama rakstiska vienošanās. Vai vienošanos drīkst slēgt uz vienu mēnesi? Vai tajā jānorāda mērķis, noteikts darba virsstundu laiks (piemēram, 1, 2 stundas)? Vai šīs vienošanās var reģistrēt atsevišķā reģistrā vai arī tām jābūt kā darba līguma sastāvdaļai?
Darba tiesības
07:00, 3. Sep. 2020
Biedrība vairs neveic nekādas funkcijas, tāpēc to plānots likvidēt. Visas saistības ir dzēstas, un biedrībai ir atlikuši tikai naudas līdzekļi kontā. Ko biedrība var darīt ar šiem naudas līdzekļiem? Kādā veidā biedri varētu sadalīt šos naudas līdzekļus savā starpā? Nepieciešamības gadījumā arī nomaksāt nodokļus, bet kādus un kādā apmērā?
Komercdarbība
07:00, 1. Sep. 2020
Vai darba devējam saskaņā ar Darba likumu ir tiesības potenciālajiem darbiniekiem uzdot izpildīt kādus uzdevumus, lai pārliecinātos par atbilstību ieņemamajam amatam? Nav runa par psiholoģisko novērtējumu, bet tieši profesionālajām kompetencēm. Vai darba devējs pēc tam šos darbus drīkst izmantot? Piemēram, kandidāts ir sagatavojis lielisku ideju kāda projekta reklāmai, tomēr darbā tiek pieņemts cits kandidāts. Vai pirmā kandidāta idejas vēlāk uzņēmums drīkst attīstīt un izmantot?
Darba tiesības
07:00, 27. Aug. 2020
Lauksaimniecības uzņēmumam būs praktikants. Uzņēmums vēlas viņam maksāt atalgojumu. Kā mums pareizāk rīkoties? Papildus skolas prakses līgumam noslēgt arī darba līgumu ar šo praktikantu? Piemēram, pieņemt darbā par palīgu?
Darba tiesības
07:00, 20. Aug. 2020
Esam neliels uzņēmums, kas sniedz pakalpojumus. Savos sociālajos tīklos ielikām informāciju, ka viens laimīgais klients, kurš izvēlēsies saņemt konkrēto pakalpojumu no mūsu uzņēmuma, dāvanā saņems balvu vērtībā līdz 20 eiro. Sazvanoties ar Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekciju, mums pateica, ka šajā gadījumā nepieciešama loterijas licence un jānomaksā 25% nodeva no balvu fonda. Kā mums likumiski pareizi būtu jānoformē šāda veida darbības?
Komercdarbība
07:00, 18. Aug. 2020
Plānojam sūtīt preces ārpus Eiropas Savienības – uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem (AAE). Kā jānoformē eksports uz AAE? Vai sūtījums ir jāmuito?
Lietvedība
07:00, 13. Aug. 2020