Uzņēmumiem A un B ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju statuss. Uzņēmumā A strādā divi darbinieki - Valērijs un Jeļena. Uzņēmumā B strādā identiski darbinieki - Valērijs un Jeļena. Tādējādi abi darbinieki strādā divos mikrouzņēmumos. No 2018.gada 15.decembra Valērijs izbeidza darba tiesiskās attiecības ar uzņēmumu A. Valērijs saņem algu tikai no uzņēmuma B (kas 2019.gadā vēl saglabā mikrouzņēmuma statusu). Jeļena 2019.gadā turpina saņemt algu gan uzņēmumā A, gan uzņēmumā B. Pēc tam 2020.gadā uzņēmums B zaudēs MUN maksātāja statusu, jo tajā strādā darbinieks, kas vienlaikus ir darbinieks vēl vienā mikrouzņēmumā (Jeļena). Savukārt uzņēmums A 2020.gadā saglabās mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu. Vai šīs darbības ir atbilstošas normatīvajiem aktiem?
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 28. Feb. 2019
Vai Valsts ieņēmumu dienestam (VID) nevajadzētu automātiski novirzīt nodokļu pārmaksu aktuālā nodokļu parāda segšanai? Par parādu aprēķina sodu, nodokļu maksātāja reitings krītas, pārmaksa paliek nemainīga, VID uz iesniegumu par pārmaksas novirzīšanu atbild ļoti gausi un turpina rēķināt sodu. Vai tā nav neloģiska situācija? Kā rīkoties uzņēmējam? Vai ir kāds likums, kurā noteikta rīcības sekvence un atbildība šādos gadījumos?
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 7. Feb. 2019
Izskanējusi informācija, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) "baltajā sarakstā" turpmāk iekļaus arī mazos uzņēmumus. Vai tas attiecināms uz pilnīgi visu lielumu uzņēmumiem? Kādi būs reālie ieguvumi uzņēmumiem, kas atrodas šajā sarakstā?
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 24. Jan. 2019
Saistībā ar nodokļu reformu izmaiņas veiktas arī ziedošanā un nodokļu aprēķinos. Kas ir būtiskākais, ko šobrīd nepieciešams zināt uzņēmējiem, kuri decembrī vēl plāno veikt ziedojumus?
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 13. Dec. 2018
SIA vēlas nosūtīt komandējumā pašnodarbināto personu, ar kuru noslēgts pakalpojuma sniegšanas līgums par konkrētu darbu veikšanu. Komandējuma mērķis ir apmācības, lai paaugstinātu pašnodarbinātās personas pakalpojuma sniegšanas kvalitāti. Vai uzņēmums var sūtīt šādu personu komandējumā? Vai tam ir kādas nodokļu sekas?
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 28. Nov. 2018
Fiziskā persona uzbūvē divu dzīvokļu dzīvojamo māju un nolemj šo īpašumu pārdot. Tiek atrasti divi neatkarīgi pircēji (abus dzīvokļus tehniski un tiesiski iespējams pārdot un lietot autonomi). No pārdošanas rodas ienākums, ko apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Kā aprēķināt izdevumus saistībā ar īpašuma iegūšanu? Būvniecības izmaksas bija 160 000 eiro. Vai viena dzīvokļa izmaksas līdz ar to ir 80 000 eiro (160 000 / 2)? Vai arī drīkst noteikt, piemēram, ka vienam dzīvoklim izmaksas 100 000 eiro, savukārt otram – 60 000 eiro? Dokumentāri tas nav pierādāms, jo visi būvniecības dokumenti noformēti kā viena objekta būvniecībai.
Arhīvs
Nodokļi
08:00, 16. Okt. 2018
Darbinieks strādā nepilnu darba laiku (viņš nesaņem minimālo darba algu un nav mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs). Par darbinieku maksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) vispārējā kārtībā. Vai viņam pienākas valsts apmaksātu medicīnas pakalpojumu pilnais "grozs"?
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 11. Okt. 2018
Lasītājai radusies, viņasprāt, absurda situācija: viņa šogad iegādājusies Igaunijā jaunu transportlīdzekli (pērk kā fiziskā persona). Par to samaksāts Igaunijas pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 20% apmērā, bet tagad lasītājai atsūtīta vēstule no Valsts ieņēmumu dienesta (VID), norādot, ka Latvijā nav samaksāts 21% PVN par jaunu auto. Vai tiešām par 1 preci fiziskajai personai PVN jāmaksā divreiz?
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 20. Sep. 2018
Dažkārt darbinieks lūdz darba devējam aizdevumu. Kādi nodokļi jāpiemēro šādam aizdevumam, un kāds tiesiskais regulējums to nosaka?
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 13. Sep. 2018
31.12.2017. sabiedrības gūtā peļņa nav sadalīta dividendēs. Īpašnieks nolēmis to sadalīt. Vai peļņu drīkst dalīt pakāpeniski, t.i., pa daļām, ieturēt 10% iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un izmaksāt dividendes? Vai arī peļņa obligāti jāsadala 1 reizē, ieturot 10% IIN un samaksājot to budžetā? Vai ir noteikts periods (gads), līdz kuram drīkst dalīt peļņu un ieturēt IIN 10% apmērā?
Arhīvs
Nodokļi
07:00, 6. Sep. 2018
Kurā valstī jāmaksā nodokļi par nekustamā īpašuma izīrēšanu, ja īpašnieks ir Latvijas pilsonis (rezidents), bet nekustamais īpašums ir ārvalstīs - Eiropas valstī vai trešajā valstī? Vai ir jāmaksā nodokļi, ja ienākumi ir mazāki par kredīta maksājumu par nekustamo īpašumu bankai un mājas apdrošināšanu?
Arhīvs
Nodokļi
06:00, 7. Jūn. 2018
Sadarbībā starp juridiskajām personām pastāv nerakstīta etiķete – cenas norādīt bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Kā pareizi norādīt sava pakalpojuma cenu atbilstoši normatīvo aktu prasībām? Vai to drīkst norādīt bez PVN ar norādi "cena bez PVN"? Vai tomēr cenā obligāti jāiekļauj PVN?
Arhīvs
Nodokļi
08:00, 26. Feb. 2018
Komerclikuma (KL) 161.pantā ir paredzēti 3 atsevišķi posmi: dividenžu noteikšana, aprēķināšana un izmaksāšana. Savukārt likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) 16.1panta astotajā daļā definēta dividenžu izmaksas diena (likuma pa IIN izpratnē), atbilstoši kurai ir noteikts termiņš iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) iemaksai budžetā. Kāds ir IIN aprēķināšanas datums?
Arhīvs
Nodokļi
09:05, 5. Mai. 2017
Ceļu satiksmes drošības direkcijā samaksāju autoceļu lietošanas nodevu (ALN) jeb vinjeti mikroautobusam par 1 dienu, un neizpratni radīja fakts, ka vinjetei tika piemērots pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Kā var būt, ka par nodevu ir jāmaksā nodoklis?
Arhīvs
Nodokļi
08:00, 15. Feb. 2017
Nodibināta biedrība, kuras darbības veids ir dzīvojamās ēkas apsaimniekošana. Biedrībai ir 3 valdes locekļi, no kuriem viens ir valdes priekšsēdētājs. Biedrība darbojas kā starpnieks starp AS "Latvijas gāze" un komunālo pakalpojumu sniedzējiem. Biedrība izraksta rēķinus, iekasē naudu no iedzīvotājiem un pārskaita to pakalpojumu sniedzējiem. Biedrības ienākumi ir tikai biedru naudas iemaksas. Tā kā biedrība apkalpo pašu mājas iedzīvotājus, darbs ir brīvprātīgs un algu par to nesaņem. Vai par katru valdes locekli jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Arhīvs
Nodokļi
09:00, 12. Jan. 2017