Jaunās prasības tirdzniecībai e-vidē
2022-03-28
Esmeralda Balode-Buraka, SIA "ZAB Rodl&Partner", zvērināta advokāte
Klausies
2022. gads atnesis nozīmīgas pārmaiņas tirgotājiem, īpaši tiem, kuru darbība saistīta ar e-komerciju. Proti, no šā gada visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs bija jāievieš divas direktīvas, kuru galvenie nosacījumi regulē digitālu saturu un pakalpojumu tirdzniecību, savukārt jau maija beigās tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem jāsāk ievērot t.s. Patērētāju tiesību aizsardzības modernizēšanas direktīva.
Prasības, kas noteiktas direktīvā 2019/770 par dažiem digitālā satura un digitālo pakalpojumu piegādes līgumu aspektiem un direktīvā 2019/771 par atsevišķiem preču pārdošanas līgumu aspektiem, Latvijā ieviestas ar nelielu kavēšanos, iekļaujot tās Patērētāju tiesību aizsardzības likuma (PTAL) redakcijā, kura stājas spēkā 2022. gada 15. martā.
Detalizēti neanalizējot ar direktīvu ieviešanu saistītās izmaiņas, jānorāda, ka mobilo telefonu, viedpulksteņu, GPS iekārtu, spēļu konsoļu, dronu u. tml. preču pircējiem rūpīgi jāseko līdzi, ko tieši viņi pērk. Atkarībā no tā, vai iegādāta tikai ierīce vai arī tās darbībai nepieciešamā programmatūra, un no kā tā iegādāta, lielā mērā nosaka patērētāja tiesības tad, ja pirkums nedarbojas tā, kā cerēts. Arī pārdevējiem ir būtiski pārskatīt ar digitālā satura izmantošanu saistītu preču aprakstus, lai novērstu pārpratumus par to, kas tieši konkrētajā gadījumā pārdots.
Praksē bieži ir sastopami gadījumi, kad apdrošinātājs savā prasībā par zaudējumu atlīdzināšanu atsaucas uz subrogācijas tiesībām. Tomēr apdrošināšanas līgumu tiesisko attiecību kontekstā subrogācijas jēdziens joprojām nav plaši saprotams. Skaidrojam!
Komerctiesības
06:00, 6. Nov. 2024
Mūsdienās koplietošanas auto platformas ir kļuvušas par vienu no populārākajām pārvietošanās iespējām, piedāvājot lietotājiem elastību un ērtumu. Daudzi uzņēmumi saviem darbiniekiem piedāvā iespēju izmantot koplietošanas automašīnas darba vajadzībām, izmantojot uzņēmuma maksājumu kartes vai kontus. Taču rodas jautājums – vai šādās situācijās koplietošanas auto platforma var pieprasīt uzņēmumam segt zaudējumus par auto bojājumiem, un kā iespējams pierādīt, ka konkrētais darbinieks nav bijis atbildīgs par bojājumiem?
Komerctiesības
06:00, 21. Okt. 2024
Kam pienākas īpašuma pirmpirkuma tiesības? Kuros gadījumos tās ir spēkā? Kādā veidā būtu jāpaziņo par šīm tiesībām un kā par tām uzzināt? Skaidrojam!
Komerctiesības
06:00, 16. Okt. 2024
Termins “balto apkaklīšu noziegumi” ir ne vien bieži dzirdams filmās un juristu sarunās, bet arī lietots biznesa dzīvē. Tomēr nereti, tiekoties ar klientiem un sadarbības partneriem, ir nācies saskarties ar to, ka izpratne par to, kas tas īsti ir un kā šajos jautājumos var palīdzēt juristi, nav pilnīga.
Komerctiesības
06:00, 6. Sep. 2024
Klients iemaksā naudu savā pakalpojumu kontā, lai saņemtu kādus kredītpunktus, kurus uzkrājot, var iegādāties kādus labumus attiecīgajā uzņēmumā. Vai šādi iemaksātajai naudai un saņemtajiem bonusiem ir jāievēro 2 gadu garantija? Vai uzņēmums var savā akcijas piedāvājumā noteikt, ka šādi kredītpunkti izmantojami līdz konkrētam datumam, tādējādi termiņš sanāk īsāks par 2 gadiem? Vai dāvanu kartē iemaksātajai naudai nav piemērojams 2 gadu derīguma termiņš? Kur novilkt robežu – kuriem pakalpojumiem ir un kuriem nav 2 gadu garantija?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Lai sekmētu daudzdzīvokļu dzīvojamo māju atjaunošanu un atbilstošu uzturēšanu, 2024.gada 30.maijā pieņemti grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā. Tie dod iespēju dzīvokļu īpašniekiem par mājai būtiskiem jautājumiem lemt arī tad, ja daļa iedzīvotāju neiesaistās šo jautājumu risināšanā. Ko mainīs šie grozījumi? Kad māju kopības varēs just to darbību?
Komerctiesības
06:00, 14. Aug. 2024
Kā palielināt sabiedrības ar ierobežotu atbildību pamatkapitālu un kas jāiekļauj pamatkapitāla palielināšanas noteikumos? Kas būtu jāizvērtē uzņēmumam, pieņemot lēmumu palielināt pamatkapitālu? Vai obligāti kopā ar pamatkapitāla palielināšanas noteikumiem jāiesniedz arī jauno dalībnieku pieteikumi daļu iegūšanai?
Klausies
Komerctiesības
06:00, 2. Aug. 2024
Uzņēmuma debitoram ir uzsākts maksātnespējas process. Kādas ir kreditoru iespējas atgūt līdzekļus, ja parādniekam ir pasludināta maksātnespēja? Kā kreditoram pieteikt prasījumu?
Komerctiesības
06:00, 12. Jūl. 2024
2025.gada 1.janvārī stāsies spēkā grozījumi Civillikumā, Notariāta likumā un Kredītu reģistra likumā, kas paredz izmaiņas mantošanas kārtībā. Izmaiņas būtiski ietekmēs kā mantiniekus, tā kreditorus. Kādas izmaiņas gaidāmas? Kas jau šobrīd būtu jāņem vērā?
Komerctiesības
06:00, 10. Jūl. 2024
Remontējamu preču priekšlaicīga izmešana palielina atkritumu daudzumu un rada siltumnīcefekta gāzu emisiju, kā arī lielāku pieprasījumu pēc vērtīgiem resursiem jaunu preču ražošanā, norādījusi Eiropas Komisija. Tādēļ, lai realizētu Eiropas Savienības zaļā kursa mērķi par ilgtspējīgu patēriņu, maija izskaņā pieņemta direktīva par kopīgiem noteikumiem preču remontēšanas veicināšanai (tā sauktā right to repair jeb R2R direktīva).
Komerctiesības
06:00, 28. Jūn. 2024
Lai gan īpašuma tiesību reforma uzsākta līdz ar Latvijas neatkarības atgūšanu, privatizācijas procesi ieilguši. Dzīvojamo māju privatizācijas pabeigšanai šobrīd nav noteikts gala termiņš. Šobrīd ir sagatavots Valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizācijas pabeigšanas likumprojekts un ar to saistītie likumprojekti (Pabeigšanas likumi), lai šo procesu novestu līdz galam.
Komerctiesības
06:00, 21. Jūn. 2024
Kad nepieciešama inventarizācijas lieta? Vai ir noteikts termiņš, kad tā jāsagatavo? Vai drīkst pārdot nekustamo īpašumu, kam vēl nav sagatavota inventarizācijas lieta?
Komerctiesības
06:00, 10. Jūn. 2024
Nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības noteikšanas principi nav pārskatīti kopš 2005.gada. Jau labu laiku notiek diskusijas, ka šo vērtību noteikšanas kārtību nepieciešams aktualizēt atbilstoši reālajai situācijai. 2024.gada 30.maijā trešajā lasījumā ir pieņemti grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, nosakot masveida kadastrālās vērtēšanas mērķus un principus. Kas mainīsies, vai un kā šīs izmaiņas ietekmēs nekustamā īpašuma nodokļa maksājumus?
Komerctiesības
06:00, 5. Jūn. 2024
Iznomātājs, kurš nodevis nomā nekustamo īpašumu, var nonākt situācijā, kurā tas kļūst par parādnieku. Pret nomas priekšmetu var tikt vērsta piedziņa, kā rezultātā tiek rīkota izsole. Tādēļ bieži vien nomniekam rodas jautājums, vai nekustamā īpašuma izsoles gadījumā var tikt skartas viņa nomas tiesības.
Komerctiesības
06:00, 15. Mai. 2024
Šī gada 14.martā stājās spēkā grozījumi likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, kas paredz valsts amatpersonām – pašvaldību domju deputātiem – papildu ierobežojumus ienākumu gūšanai. Apskatām tos!
Komerctiesības
06:00, 30. Apr. 2024