Katra uzņēmuma vai iestādes darbība neizbēgami atstāj iespaidu uz vidi un sabiedrību, tomēr pasūtītāji var rīkot ilgtspējīgus iepirkumus, piemēram, zaļos publiskos iepirkumus vai sociāli atbildīgus publiskos iepirkumus. Tam ir potenciāls samazināt iespējamo nelabvēlīgo ietekmi uz vidi, sociālo jomu un ekonomiku un panākt uzlabojumus sabiedrībai būtisku problēmu risināšanā. Kā iepirkumā integrēt vides un sociālos kritērijus, lai tas būtu ilgtspējīgs?
Publiskie iepirkumi
06:00, 5. Apr. 2024
Pirms kāda laika tika ieviests jauns pagaidu aizsardzības noregulējums, tā rezultātā visu civillietu kategorijās tika paredzēta iespēja piemērot pagaidu aizsardzības līdzekļus līdz galīgā nolēmuma pieņemšanai.
Komerctiesības
06:00, 27. Mar. 2024
Kopš Krievijas pilna mēroga militārā iebrukuma Ukrainā apritējuši 2 gadi, bet jautājums par Krievijai un Baltkrievijai noteikto sankciju ievērošanas uzraudzību un papildu ierobežojumu noteikšanu joprojām ir aktuāls. Vai sankciju piemērošanai var būt izņēmumi? Vai sankciju izņēmumu piemērošanu var pārsūdzēt?
Komerctiesības
06:00, 26. Mar. 2024
Pēc intensīvām diskusijām Eiropas Parlamentā pieņemta jauna regula – Mākslīgā intelekta akts. Tas nosaka saskaņotas normas mākslīgā intelekta jomā, lai aizsargātu pilsoņu pamattiesības, demokrātiju, tiesiskumu un vides ilgtspēju no augsta riska mākslīgā intelekta sistēmām, vienlaikus veicinot inovācijas. Akts stāsies spēkā 2026.gada pavasarī. Apskatām, ko akts regulēs un kāda būs tā ietekme uz komersantiem – gan sistēmu izstrādātājiem, gan lietotājiem.
Datu aizsardzība
06:00, 21. Mar. 2024
Būvprojektu izstrāde un realizācija ir sarežģīts process, kurā iesaistīti dažādi dalībnieki ar atšķirīgām interesēm. Viens no svarīgākajiem jautājumiem šajā kontekstā ir autortiesību pārvaldīšana un aizsardzība. Apskatām pasūtītāju un būvprojekta autora (projektētāja) intereses būvprojektos no autortiesību regulējuma aspekta.
Intelektuālais īpašums
06:00, 20. Mar. 2024
Tiesāšanās bieži vien ir ilgs, dārgs un riskants process, jo īpaši fiziskām personām un vidējiem vai maziem uzņēmumiem. Finansiālie apsvērumi ir viens no noteicošajiem aspektiem tiesvedības uzsākšanai, tikai pēc tam ir tādas kategorijas kā taisnīgums, tiesību aizsardzība, piekļuve tiesai un tamlīdzīgi. Šo problēmu daudzās valstīs risina ar trešo personu finansējuma palīdzību, kas Latvijas praksē tiek izmantota reti.
Komerctiesības
06:00, 13. Mar. 2024
Bieži vien bijušie īpašnieki, kuriem ir atsavināts nekustamais īpašums, atsakās pamest īpašumu, kas juridiski viņiem vairs nepieder. Kā rīkoties jaunajam īpašniekam, lai varētu pilnvērtīgi lietot savu īpašumu bez nevēlamas trešo personu klātbūtnes?
Komerctiesības
06:00, 6. Mar. 2024
Attīstoties tehnoloģiskiem risinājumiem, darbinieku atlases procesā darba devēji izmanto mākslīgā intelekta risinājumu, lai optimizētu darba un darba atlases procesu. Attiecīgi šīs darbības rezultāts var radīt juridiskas sekas, tostarp Darba likumā noteikto atšķirīgas attieksmes aizlieguma pārkāpumu, dibinot darba tiesiskās attiecības. Kurš par to atbildīgs – darba devējs, kurš izmanto mākslīgo intelektu, vai mākslīgā intelekta sistēmas sagādātājs?
Komerctiesības
06:00, 19. Feb. 2024
Ievērojot finanšu sektora augošo atkarību no informācijas un komunikāciju tehnoloģijām un nemitīgi evolucionējošos kiberdraudus, sektora digitālā noturība kļuvusi par daļu no Eiropas Savienības digitālās finanšu darbības stratēģijas prioritātēm. Šobrīd ir atlicis nepilns gads līdz spēkā stāsies, diskutabli, līdz šim nozīmīgākais finanšu sektora kiberdrošībai veltītais normatīvais akts Eiropas Savienībā – 2022.gada izskaņā pieņemtā regula 2022/2554 par finanšu nozares digitālās darbības noturību. Tā piemērojama, sākot ar 2025.gada 17.janvāri.
Datu aizsardzība
06:00, 16. Feb. 2024
Kopš spēkā stājās regula 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti, ar datu aizsardzību saistītie riski tika ierindoti pie būtiskiem organizāciju finanšu riskiem, jo pieauga ne vien uzņēmumu pienākumi, bet arī soda naudas apmērs pārkāpumu gadījumā – līdz pat 20 milj. eiro vai 4% no uzņēmuma vai uzņēmumu grupas gada apgrozījuma.
Datu aizsardzība
06:00, 12. Feb. 2024
Izmantojot digitālos rīkus, mūsdienās izplatīt reklāmu ārpus Latvijas robežām ir kļuvis viegli. Izvietojot reklāmu internetā, tā sasniedz ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu iedzīvotājus. Tāpēc būtiski zināt, kādi ir noteikumi reklāmas izvietošanai ārvalstīs, lai pēc iespējas izvairītos no tiesību aizskāruma, kas var rezultēties ar sodiem, aizliegumiem un tiesvedībām.
Komerctiesības
06:00, 2. Feb. 2024
Direktīva par uzņēmumu pienācīgu rūpību attiecībā uz ilgtspēju jeb uzņēmumu ilgtspējas direktīva ir būtisks solis ceļā uz atbildīgu un ilgtspējīgu uzņēmējdarbību, kurā akcentēta gan uzņēmējdarbības ilgtspēja, gan cieņa pret vidi un cilvēktiesībām. Šobrīd direktīva ir izstrādes procesā, un plānots, ka darbs pie tās varētu tikt pabeigts 2024.gadā. Ko šī direktīva nozīmē uzņēmumiem Latvijā?
Komerctiesības
06:00, 31. Jan. 2024
No 2024.gada 1.janvāra spēkā stājušies grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā (NIL likums), kas ne tikai paplašina patiesā labuma guvēja definīciju attiecībā uz juridiskiem veidojumiem jeb trastiem, bet arī paredz ārvalstu Juridisko veidojumu patieso labuma guvēju reģistra izveidi.
Komerctiesības
06:00, 9. Jan. 2024
Pēdējā laikā reklāmas saturs ir viens no apspriestākajiem tematiem sabiedrībā – nav šaubu, ka attiecībā uz reklāmu un tās izplatīšanu jāievēro normatīvajā regulējumā noteiktās prasības. Piemēram, reklāma nevar solīt “mūžīgo jaunību, veselību vai nemirstību”, tā ir maldinoša reklāma. Rakstā aplūkosim, kas īsti ir maldinoša reklāma, kādas var būt tiesiskās sekas šādas reklāmas izplatīšanai un kurš ir atbildīgs par maldinošas reklāmas satura izplatīšanu.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 8. Jan. 2024
Ir pieņemti grozījumi likumā, ar kuriem valdība plāno iecelt Finanšu izlūkošanas dienestu (FID) par atbildīgo institūciju, kas sekos sankciju izpildes īstenošanai. Lai gan grozījumi likumā paredz, ka turpmāk par sankciju izpildi atbildēs FID, tomēr ir daži izņēmumi. Skaidrojam, kādas izmaiņas gaidāmas sankciju piemērošanas kārtībā.
Komerctiesības
06:00, 2. Jan. 2024