Uzņēmums jau ilgstoši tiesājas ar citu uzņēmumu par neatgrieztu parādu. Ir sajūta, ka otrs uzņēmums dara visu iespējamo, lai šis tiesas process ievilktos un spriedums tiktu pieņemts maksimāli vēlu. Ko uzņēmums var darīt, lai šādi nenotiktu?
Lietvedība
07:00, 11. Jūn. 2020
Lūgums sniegt skaidrojumu, kā rīkoties izpildītājam, ja trīs reizes ir sniegts nodevums par sniegto pakalpojumu pasūtītājam, kurš divas reizes iesniedzis pretenziju par trūkumiem. Katru reizi bija pavisam citas pretenzijas. Visi trūkumi tika novērsti. Iesniegts jau ceturtais nodevums (ziņojums), bet atkal izteiktas pretenzijas – ziņojumā jāmaina attēliem krāsa. Katru reizi pretenzijas ir pavisam par citiem jautājumiem. Pieņemšanas process ilgst jau turpat divus mēnešus. Līgumā specifiski jautājumi nav noteikti, kā tikai “pasūtītājam ir tiesības 10 dienu laikā izskatīt nodevumu”. Tā ir valsts iestāde. Līguma izpilde kopumā norit jau astoņus mēnešus, mums ir iesaldēta nauda, avansa maksājumi nebija veikti. Vai pakalpojuma pieņemšanas process var ilgt bezgalīgi?
Lietvedība
07:00, 9. Jūn. 2020
Darbinieks ir izdarījis pārkāpumu, par ko darba devējs plāno viņam piemērot disciplinārsodu. Taču dažādu apstākļu dēļ šobrīd iepazīstināšana ar to rakstveidā nav iespējama. Vai iespējams rājienu izteikt mutiski – pa telefonu? Vai un kā to vēlāk varēs pierādīt?
Darba tiesības
07:00, 4. Jūn. 2020
Darbinieks pēc pāris gadiem vienā darbavietā tiek paaugstināts – viņam ir jauns amats. Vai jaunajā amatā var piemērot pārbaudes laiku?
Darba tiesības
07:00, 2. Jūn. 2020
Radusies neskaidrība par dienas naudas izmaksas apmēru gadījumā, ja darbinieks tiek norīkots komandējumā Latvijas teritorijā uz vienu dienu, bet komandējums ilgt no agra rīta līdz pat vēlam vakaram (darbinieks dodas uz semināru, piemēram, no Daugavpils uz Rīgu). Vai dienas naudu var maksāt pilnā apmērā? Vai tikai daļēji? Ir dzirdēti komentāri no Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem, ka ja atgriežas no komandējuma šīs pašas dienas vakarā (neskatoties uz vēlo laiku), dienas nauda nepienākas. Ja tomēr darba devējs izmaksā 8 eiro, tad tie ir jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.
Darba tiesības
07:00, 28. Mai. 2020
Hakatonā, kurā piedalījāmies ar darba devēja piekrišanu, trīs kolēģi radījām lietotnes prototipu (datorprogrammu). Pēc hakatona kopā ar vienu no domubiedriem gribu turpināt attīstīt prototipu un dibināt uzņēmumu, tomēr trešais kolēģis nav ieinteresēts. Kā rīkoties, lai nerastos līdzautora tiesību pārkāpums?
Komercdarbība
07:00, 26. Mai. 2020
Vai krīzes skartajam uzņēmumam, pieprasot dīkstāves pabalstu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS), jānoformē kādi dokumenti grāmatvedībā un personāldaļā (iesniegumi, rīkojumi utt.)? Vai dīkstāves periods un pabalsts jāatspoguļo grāmatvedībā? Vai un kā tas turpmāk ietekmēs vidējās izpeļņas aprēķinu?
Darba tiesības
07:00, 21. Mai. 2020
Darbinieks strādā divās darbavietās, no kurām vienā ir regulāra saskare ar cilvēkiem (lielveikals), bet otrā –kontakts tikai ar diviem kolēģiem. Vai ārkārtējās situācijas laikā darba devējs drīkst aizliegt darbiniekam ierasties darbā, ja paralēli viņš iet arī uz otru darbavietu un tādējādi var apdraudēt kolēģu veselību?
Darba tiesības
07:00, 19. Mai. 2020
Cik ilgā laikā darbiniekam jāsniedz paskaidrojums par darba kārtības neievērošanu? Vai darbinieks var lūgt pagarināt paskaidrojuma sniegšanas termiņu, pamatojot, ka paskaidrojuma sniegšanai jākonsultējas ar juristu?
Darba tiesības
07:00, 14. Mai. 2020
Darbiniece ir bērna kopšanas atvaļinājumā, iesniegumā norādot, ka izmantos to pusotru gadu. Tomēr pēc gada un diviem mēnešiem darbiniece izlemj, ka vēlas atgriezties darbā. Konkrētās darbinieces vietā jau ir pieņemts cits darbinieks uz noteiktu laiku – pusotru gadu. Kā rīkoties darba devējam, ja viņš nav ieinteresēts atlaist darbinieci, kas atgriežas no bērna kopšanas atvaļinājuma?
Darba tiesības
07:00, 12. Mai. 2020
Darbinieks pusdienu pārtraukumā dodas savās darīšanās, bet pēc pusdienām, atgriežoties darbā, notiek negadījums – darbinieks paklūp uz trepēm un salauž kājas potīti. Tas notiek biroju ēkā, tomēr ne pašā birojā un arī ne darba laikā. Vai tas ir negadījums darbā, par ko būtu jāziņo Valsts darba inspekcijai (VDI)? Vai darba devējs ir atbildīgs par šādu negadījumu pusdienu pārtraukumā ārpus darba vietas? Vai arī atbildīgs ir mājas apsaimniekotājs vai pats darbinieks? Kuram ir pienākums segt ārstēšanās izdevumus?
Darba tiesības
07:00, 7. Mai. 2020
Vai uzņēmums var pats maksāt darbiniekiem par dīkstāvi? Ja jā, tad ar kādiem nodokļiem apliekamas šīs summas?
Darba tiesības
07:00, 4. Mai. 2020
Darbiniece pēc bērna kopšanas atvaļinājuma atgriežas darbā. Darbinieces prombūtnes laikā viņas pienākumus veica cita darbiniece. Tagad darbiniecei, kura aizvietoja grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā esošo darbinieci, jāatgriežas iepriekšējā darbavietā, kurā ir mazāka darba alga. Vai darba devējam ir pienākums konkrētajai darbiniecei vienu mēnesi vēl maksāt iepriekšējo darba algu? Darba līgums noslēgts uz noteiktu laiku. Abu amatu nosaukumi ir vienādi – kluba vadītāja.
Darba tiesības
07:00, 30. Apr. 2020
Uzņēmums nokavējis maksājuma termiņu par vienu darba dienu. Vai šāda uzņēmuma rīcība uzskatāma par prettiesisku novilcinājumu? Vai konkrētajā situācijā var piemērot Civillikuma (CL) 1651. un 1662. pantu, nosakot parādniekam pienākumu pilnā apmērā atlīdzināt kreditoram visus zaudējumus?
Lietvedība
07:00, 28. Apr. 2020
Starp divām juridiskām personām noslēgts nedzīvojamo telpu nomas līgums. Pēc tā termiņa notecējuma līguma attiecības turpinās. Vai šādā gadījumā var uzskatīt, ka līgums ir spēkā? Nomnieks beidz maksāt nomas maksu, jo nepiekrīt izīrētāja sagatavotajam rēķinam, norādot, ka nav noslēgts līgums. Vai izīrētājam ir tiesības izsniegt rēķinus par nomu iepriekšējā līguma apmērā, t.i., par summu, kas bija noteikta nomas līgumā, kura termiņš beidzies? Uz kāda pamata izīrētājs var celt prasību tiesā pret nomnieku?
Lietvedība
07:00, 23. Apr. 2020