Saskaņā ar Saeimā pieņemtajiem grozījumiem likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 38.panta 2.daļā zemes lietotājam – būves īpašniekam (dzīvokļa īpašniekam, kopīpašniekam) – tagad  ir pienākums maksāt zemes likumiskās lietošanas maksu zemes īpašniekam par zemes lietošanas tiesībām, kā arī segt maksāšanas paziņojuma (rēķina) sagatavošanas un nosūtīšanas izmaksas, informē Rīgas dome.

Šobrīd dzīvokļu īpašniekiem būs jāveic pirmais maksājums 15 eiro apmērā, bet pašvaldība strādā pie tā, lai līdz gada beigām izveidotu sistēmu, kas ļautu mazināt šo maksu un nonākt pie abām pusēm izdevīgāka risinājuma, piemēram, lai  tie, kas vēlas, šo paziņojumu varētu saņemt e-pastā.

Zemes likumiskā lietošana nozīmē, ka zemes īpašniekam ir tiesības saņemt un būves īpašniekam ir likumā noteikts pienākums maksāt lietošanas maksu par zemes lietošanas tiesībām. Likumiskās lietošanas maksas apmērs ir 4% no lietošanā esošās zemes kadastrālās vērtības gadā, bet ne mazāks par 50 eiro gadā.

Likums nosaka, ka maksāšanas paziņojuma sagatavošanas un nosūtīšanas izmaksas gadā katrs būves īpašnieks (kopīpašnieks, dzīvokļa īpašuma īpašnieks) sedz 15 eiro apmērā. Tāpat likums nosaka, ka tad, ja ir iestājies lietošanas maksas samaksas nokavējums, parādnieks zemes īpašniekam atlīdzina katra kavēta maksājuma atgūšanas izdevumus 30 eiro apmērā, ja vien zemes īpašnieks pats nav vainojams nokavējumā.

Tādējādi personām, kurām ir pienākums maksāt zemes likumisko lietošanas maksu par Rīgas pašvaldības īpašumā, valdījumā vai piekritībā esošiem zemesgabaliem, pašvaldība nosūtīs zemes likumiskās lietošanas maksas rēķinus, kuros ir norādīts gan apmaksas termiņš, gan informācija par norēķinu kontu, uz kuru ir veicama samaksa, tāpat arī cita informācija, kas attiecas uz šo maksājumu. Tāpat pašvaldība zemes lietotājiem tuvākajā laikā nosūtīs rēķinus par maksāšanas paziņojuma sagatavošanas un nosūtīšanas izmaksām 15 eiro gadā (par 2024.gadu).

Šādu maksu iekļaušana likumā saistīta ar Satversmes tiesas (ST) 2023.gada 2.maija spriedumu, ar kuru likumiskās lietošanas maksas apmērs 4% gadā atzīts par tādu, kas nepilda atlīdzības funkciju. ST uzskatīja, ka pašreizējā (tas ir, likuma redakcijā, kas bija spēkā no 2022.gada 1.janvāra līdz 2024.gada 30.jūnijam) lietošanas maksas apmēra noteikšanā nav ņemti vērā izdevumi, kas samazina zemes īpašnieka ienākumu no lietošanā nodotās zemes (papildu administrēšanas izdevumi un tiesvedības izdevumi, ja būves īpašnieks lietošanas maksu labprātīgi nemaksā, kas zemes īpašniekam jāmaksā no saņemtās lietošanas maksas).

Izvērtēti ST spriedumā norādītie aspekti un ar likumisko lietošanas tiesību tiesiskais regulējums tiek pilnveidots atsevišķos aspektos, mazinot slogu zemes īpašniekiem, vienlaikus saglabājot tiesību un pienākumu saprātīgu līdzsvaru konkrētajās tiesiskajās attiecībās iesaistīto pušu starpā, tādējādi nodrošinot ST sprieduma izpildi.

Grozījumi likumā, ar ko ieviests jaunais tiesību institūts – zemes likumiskā lietošana – tika pieņemti 2021.gadā, paredzot vairāk nekā 2 gadu pārejas periodu līdz zemes likumiskā lietošanas maksa 2024.gada 1.janvārī stājās spēkā attiecībā uz pašvaldībai piederošajiem zemesgabaliem.

Pašvaldība ir publiska persona, un kārtību, kādā publiska persona īsteno zemes likumiskās lietošanas attiecības, nosaka likums “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937.gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (38. un 42.pants) un Ministru kabineta noteikumi Nr.350 “Publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesības noteikumi”. Saskaņā ar noteikumiem, par apbūvēta zemesgabala likumisko lietošanu publiskas personas institūcija, kuras valdījumā vai pārvaldīšanā (īpašumā) ir attiecīgais zemesgabals, būves īpašniekam (dzīvokļa īpašuma īpašniekam, kopīpašniekiem) nosūta maksāšanas paziņojumu vai rēķinu, kas sagatavots atbilstoši noteikumos noteiktajām prasībām.