Kā noteikt uzņēmuma tirgus daļu?
2022-08-31
Elīza Siliņa, SIA “TGS Baltic”, zvērināta advokāta palīdze
Tirgus dalībnieka (uzņēmuma) "lielums" tirgū var tikt mērīts pēc tā kopējās produkcijas apjomiem, peļņas, klientu skaita, pārdošanas jaudas utt. Tomēr konkurences tiesībās tieši uzņēmuma tirgus daļa ir būtisks tirgus varas noteikšanas līdzeklis.
Lai noteiktu tirgus daļu, pirmkārt, jānosaka konkrētais tirgus, kas ir pirmais posms jebkura uzņēmuma uzvedības analīzē un iespējamā konkurences tiesību pārkāpuma izvērtēšanā. Nosakot konkrēto tirgu, var noteikt katra tirgus dalībnieka tirgus daļu un potenciālo tirgus varu, kā arī izprast tirgus kopējo struktūru. Tomēr jāņem vērā, ka uzņēmumu tirgus daļas jāvērtē kontekstā ar konkrētā tirgus apstākļiem un dinamiku.
Eiropas Savienības (ES) un nacionālo konkurences iestāžu metodes konkrētā tirgus noteikšanai ir saturiski līdzīgas un harmonizētas. Konkurences padomes (KP) 2016.gada Vadlīnijas konkrētā tirgus noteikšanai (Vadlīnijas) primāri balstītas uz Eiropas Komisijas (EK) 1997.gada Paziņojumu par jēdziena "konkrētais tirgus" definīciju Kopienas konkurences tiesībās (Paziņojums). Lai gan kopš Paziņojuma pieņemšanas pagājuši vairāk nekā 20 gadi, tas joprojām izmantojams kā primārais instruments konkrētā tirgus noteikšanai. Attiecīgi kā avotus konkrētā tirgus un tirgus daļas noteikšanai var izmantot gan nacionālos, gan ES materiālus, tiesu praksi un atziņas.
2023.gada 19.decembrī Francijas Konkurences iestāde pieņēma lēmumu, ar kuru sodīja uzņēmumu “Rolex France SAS” par to, ka tas vairāk nekā 10 gadus bija aizliedzis mazumtirgotājiem pārdot “Rolex” pulksteņus gan tiešsaistē, gan ar pasta starpniecību. “Rolex” norādīja, ka tādā veidā tiek apkarota šo pulksteņu viltošana un paralēlā tirdzniecība. Apskatām šo situāciju sīkāk.
Klausies
Konkurences tiesības
06:00, 17. Apr. 2024
Divu vai vairāku tirgus dalībnieku vienošanās, līgums vai saskaņota darbība, kā arī lēmums, ko pieņēmusi reģistrēta vai nereģistrēta tirgus dalībnieku apvienība, piemēram, asociācija, savienība u.tml., vai tās amatpersona, uzskatāms par tirgus dalībnieku vienošanos un sadarbību. Analizēsim, kādi noteikumi jāievēro šādā sadarbībā, lai nepārkāptu likumā paredzētos ierobežojumus, kā arī ielūkosimies, kā konkurentu saziņu noteiktās situācijās vērtējusi tiesa.
Konkurences tiesības
06:00, 3. Aug. 2022
Kas ir konkurences neitralitāte, uz ko attiecināms tās nodrošināšanas pienākums? Skaidrojam!
Konkurences tiesības
06:00, 15. Jūn. 2022
Pašreizējo ģeopolitisko notikumu ēnā, mainoties ierastajām preču piegādes ķēdēm, vairāki uzņēmumi saskārušies ar izejvielu trūkumu un to cenu pieaugumu. Uzņēmējiem šajā situācijā ir tiesības veidot kopīgus izejvielu iepirkumus, lai iegādātos lielāku preču daudzumu, taču šādiem iepirkumiem jāatbilst konkurences tiesību prasībām. Kā tās izpildīt?
Konkurences tiesības
06:00, 1. Jūn. 2022
Pērn vārdu "kartelis' medijos un uzņēmēju vidē dzirdējām bieži. Ir skaidrs, ka tas nav nekas labs, taču kā konstatēt, ka, iespējams, esat saskārušies ar karteli? Kā izvairīties no iesaistīšanās tajā?
Konkurences tiesības
06:00, 17. Jan. 2022
Ņemot vērā reklāmas nozīmi kontekstā ar uzņēmuma konkurētspēju tirgū, nav noslēpums, ka reklāmas tiesiskuma aspekti nereti saduras ar konkurences tiesību regulējumu. Šādos gadījumos, izpildoties noteiktiem priekšnoteikumiem, iespējams runāt par negodīgu konkurenci, kas dod tiesības vērsties pret konkurentu, lai gūtu atlīdzinājumu un novērstu negodīgās prakses turpināšanos.
Klausies
Konkurences tiesības
06:00, 10. Nov. 2021
Dzirdot vārdu "kartelis", pirmais, par ko iedomājamies, ir mafiozas struktūras Meksikā vai Kolumbijā. Tomēr šis termins raksturo arī konkurences tiesības un konkurentu pretlikumīgas darbības jeb tirgus dalībnieku aizliegtās horizontālās vienošanās. Kartelis konkurences tiesību izpratnē rodas situācijās, kad, piemēram, divi uzņēmēji, kas ir savstarpēji konkurenti, vienojas par cenu, sadala tirgu vai vienojas par dalības nosacījumiem iepirkumos.
Konkurences tiesības
07:00, 27. Sep. 2021
Ja krīze uzņēmumu ietekmējusi niecīgi vai pat uzlabojusi tā konkurētspēju, uzņēmums šobrīd meklē iespējas attīstīt un paplašināt darbību. Savukārt uzņēmumiem, ko krīze skārusi smagāk, var būt jādomā par biznesa restrukturizāciju vai pat biznesa, tā daļas vai atsevišķu aktīvu pārdošanu.
Konkurences tiesības
07:00, 19. Apr. 2021
Konkurence ir viena no tēmām, kam šobrīd uzņēmējdarbības vidē veltīta īpaši liela uzmanība – gan pateicoties Konkurences padomes (KP) aktivitātēm godīgas biznesa vides veicināšanā, gan arī likumdošanas izmaiņām, kas stājās spēkā šī gada sākumā.
Konkurences tiesības
07:00, 18. Mar. 2020
Konkurences tiesību joma nav izņēmums – arī to ir skāris tehnoloģiju laikmets un digitālā revolūcija. Līdz ar mākslīgā intelekta nerimstošo attīstību ir būtiski uzlabojušās uzņēmumu spējas vēl nepieredzētos apjomos apstrādāt, uzglabāt un analizēt datus par saviem klientiem un konkurentiem. Viens no tehnoloģiskās attīstības rezultātiem un pēdējā laika strīdīgākajiem un apspriestākajiem tematiem Eiropas konkurences tiesību ekspertu vidū ir cenu noteikšanas algoritmi.
Konkurences tiesības
07:00, 9. Nov. 2018
Pēc apstiprināšanas Ministru kabinetā uz izskatīšanu Saeimā ir nodoti grozījumi Konkurences likumā, kura mērķis ir cīnīties ar ilggadēju konkurences kropļošanas problēmu, kuru rada atsevišķu tiešās pārvaldes un pastarpinātās pārvaldes iestāžu vai publisku personu kontrolēto kapitālsabiedrību darbības vai lēmumi, ar kuriem nepamatoti tiek piešķirtas ekskluzīvas tiesības publisko personu uzņēmumiem, radot nevienlīdzīgus apstākļus tirgū.
Konkurences tiesības
06:00, 6. Aug. 2018
Pēdējos gados konkurences tiesības Latvijā piedzīvojušas strauju attīstību, ieņemot arvien būtiskāku lomu ikdienas uzņēmējdarbībā. Par konkurences tiesību nozīmi liecina arī aktīvās Konkurences padomes (KP) darbības, izmeklējot konkurences tiesību pārkāpumus dažādās nozarēs un piemērojot ievērojamus naudas sodus. Tie var sasniegt pat 10% no uzņēmuma iepriekšējā gada neto apgrozījuma, tādēļ uzņēmumam ir svarīgi apzināties un novērst iespējamos konkurences tiesību pārkāpumus.
Konkurences tiesības
07:00, 21. Mar. 2018
2017.gada sākumā Konkurences padome (KP) pieņēma lēmumu (12.01.2017. lēmums Nr.2 "Par tirgus dalībnieku apvienošanos"), kura rezultātā veikalam "Rimi" (Rimi) tika liegta iespēja atvērt veikalu tirdzniecības centrā “Domina” (Domina). Savukārt 4 mēnešus vēlāk KP pieņēma lēmumu (13.04.2017. lēmums Nr.8 "Par tirgus dalībnieku apvienošanos") atļaut Dominā atvērt veikalu "Maxima" (Maxima). Abi KP lēmumi ir pārsūdzēti un šobrīd atrodas tiesvedībā.
Konkurences tiesības
09:00, 12. Jūl. 2017
Konkurences tiesību fundamentālo mērķu sasniegšanas efektivitāte var tikt apdraudēta situācijā, kad konkurences tiesību pārkāpumu rezultātā zaudējumus cietušie nespēj pienācīgā veidā gūt atlīdzību. Lai gan Konkurences likuma (KL) 21.pantā paredzētas tiesības no pārkāpēja prasīt zaudējumu atlīdzību, Latvijā šādas prasības tiek celtas reti. Vēl retāk zaudējumi tiek atlīdzināti.
Konkurences tiesības
08:00, 12. Jūn. 2017