Piektdien, 11.decembrī, Finanšu ministrija (FM) organizēja diskusiju ar nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvjiem par rosinātajiem grozījumiem Biedrību un nodibinājumu likumā saistībā ar NVO saimniecisko darbību raksturojošajiem kritērijiem.
FM sanāksmes dalībniekiem prezentēja priekšlikumus noteikt NVO veiktajai saimnieciskajai darbībai kritērijus, respektīvi, pie kādiem saimnieciskā darbības apjomiem ir izbeidzama biedrības darbība. Priekšlikums paredz darbību izbeigt, ja biedrības un nodibinājuma ieņēmumi no saimnieciskās darbības ir 75% vai vairāk no kopējiem ieņēmumiem taksācijas gada laikā vai arī biedrības un nodibinājuma ieņēmumi no saimnieciskās darbības ir lielāki par normatīvajos aktos noteiktajām 500 minimālajām mēneša darba algām (līdzīgi kā tas noteikts reliģiskām organizācijām).
Priekšlikumi izstrādāti, pamatojoties uz šī brīža situācijas analīzi, lai netiek kropļota uzņēmējdarbības vide un neveidojas nevienlīdzīgas konkurences apstākļi.
Tika izteikti viedokļi, ka ir nepieciešams vērtēt katras NVO darbības faktisko līdzekļu izlietojumu, t.i. jāvērtē, vai saimnieciskās darbības izdevumi atbilst konkrētās biedrības vai nodibinājuma statūtos noteiktā mērķa būtībai, jo finanšu rādītāji ne vienmēr atspoguļo šo aspektu. Tas nozīmē, ka VID jāvērtē biedrību un nodibinājumu izdevumi.
Atsevišķas NVO norādīja arī to, ka šādi kritēriji apdraud ik vienu interešu aizstāvības organizāciju un jaunu biedrību rašanos, jo sākotnēji tieši saimnieciskās darbības ieņēmumi nodrošina biedrības spēju darboties un iesaistīties Eiropas Savienības (ES) fondu apguvē. Kā arī problēmas varētu rasties īpašumu apsaimniekošanas biedrībās, jo šī juridiskā forma nenodrošina līdzekļu godprātīgu izmantošanu, un ka būtu nepieciešams nodalīt saimniecisko darbību (īpaši to, kas attiecas uz māju apsaimniekošanu) no biedrības darbības. Pie tam problēmas varētu rasties organizācijām, kuru juridiskā forma ir noteikta ar likumu, t.i. nav pieļaujama juridiskās formas maiņa, un kuras veic saimniecisko darbību lielos apmēros.
No diskusijas laikā izteiktajiem komentāriem secināms, ka esošais regulējums ir sasaistīts ar citiem normatīvajiem aktiem (juridiskās forma, priekšrocības ES fondu apguvē, valsts deleģētās funkcijas). NVO saimnieciskā darbība ir vitāli svarīga to darbības nodrošināšanai, tomēr NVO saimnieciskā darbība var radīt nevienlīdzīgas konkurences apstākļus. Ņemot vērā dažādus pretējus viedokļus, diskusijas dalībnieku starpā vienprātības par darba grupas izveides nepieciešamību un priekšlikumu tālāku virzību.