Kas ir samērīga soda nauda?
2018-05-02
Kristiāna Viļuma, ZAB "BDO Law", juriste
Iepriekš spēkā esošo likumu "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) no 01.01.2018. aizstājis Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), kurā paredzētas būtiskas izmaiņas. Viena no tām attiecināma uz jēdzienu "samērīga soda nauda", nosakot, ka par šādām soda naudām nav jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN). Lai gan šī ir viena no uzņēmējiem labvēlīgajām izmaiņām, tomēr likumā nav skaidrots samērīgas soda naudas termins, līdz ar to grozījumu saturs nav līdz galam saprotams.
Līdz 01.01.2018. bija spēkā likums par UIN, kurā noteikts, ka soda naudai jāpiemēro UIN, tātad faktiski jebkura soda nauda bija papildu ar UIN apliekamā bāze. 01.01.2018. stājās spēkā jaunais UIN likums (UIN likums). UIN likuma 8.panta ("Ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi") 2.daļas 10.punktā noteikts:
"Pie izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību, pieskaita visus izdevumus, kas tieši nav saistīti ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību, tai skaitā soda naudām, līgumsodiem un naudas sodiem izmantotās summas, ja tās nav samērīgas ar darījuma vērtību vai veiktas saistītai personai vai personai, kas izveidota vai darbojas zemu nodokļu vai beznodokļu valstī vai teritorijā."
Lai izvairītos no strīdiem un nodrošinātu labu pārvaldības mehānismu, būtiski ir izprast dalībnieku un akcionāru sapulču sasaukšanas nosacījumus – no formālajām prasībām un termiņiem līdz kvoruma noteikumiem un paziņošanas kārtībai. Rakstā skaidrojam, kā šie procesi atšķiras sabiedrībām ar ierobežotu atbildību un akciju sabiedrībām.
Komerctiesības
06:00, 28. Mai. 2025
Slēdzot darījumus, puses vienmēr cer uz pozitīvāko rezultātu, paredzot līgumā visus nepieciešamos nodrošinājumus dažādiem neparedzētiem gadījumiem. Tomēr dzīvē ir situācijas, kuras nav iespējams paredzēt, un viena no tām ir parādnieka nāve. Vai kreditoram ir tiesības uz parādnieka mantojumu? Kā rīkoties, lai pieteiktos mantojumam? Kādas ir būtiskākās nianses, kas jāievēro, lai nezaudētu prasījuma tiesības?
Komerctiesības
06:00, 20. Mai. 2025
Nekustamo īpašumu savstarpējie darījumi parasti saistīti ar pirkuma vai īres / nomas darījumiem, un šo darījumu pamatā ir atlīdzība par nekustamā īpašuma lietošanu vai īpašumtiesību pārņemšanu. Tomēr mēdz būt situācijas, kad fiziskai vai juridiskai personai pieder nekustamais īpašums sliktā tehniskajā stāvoklī, bet attiecīgajā brīdī nav pieejami nepieciešamie finanšu līdzekļi tā atjaunošanai. Šādā gadījumā īpašumu var nodot arī bezatlīdzības lietošanā. Kādi juridiskie un nodokļu aspekti jāņem vērā?
Komerctiesības
06:00, 13. Mai. 2025
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) pārvaldības efektivitāte un dalībnieku spēja operatīvi rīkoties gadījumos, kad ir zaudēta uzticība valdes locekļiem, ir tiesiskās drošības un uzņēmējdarbības stabilitātes pamats. Vai SIA dalībnieki drīkst atsaukt valdes locekļus, apejot Komerclikumā noteikto dalībnieku sapulces sasaukšanas procedūru?
Komerctiesības
06:00, 12. Mai. 2025
Komersantam piederošu transportlīdzekli darbinieki var izmantot gan darba, gan privātajām vajadzībām. Pastāv gadījumi, kad šī transportlīdzekļa vadītāji viena brauciena laikā var manīties. Kā šīs attiecības noformēt un kā noteikt atbildību, ja ceļā ar transportlīdzekli notiek kāds negadījums, kurā vainojams transportlīdzekļa vadītājs?
Komerctiesības
09:00, 8. Mai. 2025
Komercķīlas likumā sagatavoti grozījumi, paredzot, ka vairs nebūs prasības komercķīlas reģistrācijas pieteikumam pievienot dokumentu, no kura izriet nodrošinātais prasījums, ja komercķīlas līgums ietver būtiskos noteikumus par nodrošināto prasījumu un tā spēkā esību. Kas mainīsies un kāpēc izmaiņas nepieciešamas?
Komerctiesības
09:00, 29. Apr. 2025
Šobrīd tiek izstrādāti grozījumi Publisko iepirkumu likumā (PIL), kas ietver regulējumu par interešu konflikta novēršanas noteikumu neievērošanu. Plānots, ka iepirkuma procedūras dokumentu izstrādātāji - pasūtītāja darbinieki un amatpersonas –, izstrādājot iepirkuma procedūras, nevarēs atrasties interešu konflikta situācijā. Turklāt šīm personām arī jāapliecina interešu konflikta neesamība. Kā noteikt interešu konflikta pastāvēšanu, turklāt nepārkāpjot personas datu aizsardzību?
Komerctiesības
06:00, 22. Apr. 2025
2023.gada 31.maijā tika pieņemta tā sauktā Atmežošanas regula, kuras mērķis ir samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas un palēnināt bioloģiskās daudzveidības zudumu. Ar Atmežošanas regulas 2023/1115 palīdzību Eiropas Savienība (ES) cenšas panākt, lai tās iedzīvotāji, patērējot dažādas preces, neveicinātu atmežošanu vai mežu degradāciju pasaulē. Kas par to jāzina uzņēmējiem Latvijā?
Komerctiesības
06:00, 10. Apr. 2025
Tādi uzņēmumi kā tūroperatori, autostāvvietu nomas pakalpojumu sniedzēji un e-komercijas uzņēmumi savā biznesā darbojas arī kā starpnieks starp līgumslēdzējiem un šajā statusā kaut neilgu brīdi tur pie sevis naudas līdzekļus, kas pienākas vienam no līgumslēdzējiem. Kādos gadījumos jākļūst par licencētu maksājumu pakalpojumu sniedzēju un vai to var nedarīt?
Komerctiesības
06:00, 4. Apr. 2025
2025.gada 1.aprīlī stājas spēkā grozījumi tiesas izdevumos un valsts nodevas apmēros. Izmaiņas ir būtiskas, un tās ietekmēs ikvienu personu, kas vēlas vērsties tiesā ar prasību. Valsts nodevu reforma civillietās ir vērsta uz tiesas pieejamības veicināšanu un ar šiem grozījumiem tiek cerēts, ka tiesu sistēma kļūs pieejamāka.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 26. Mar. 2025
Lai gan apzīmējums “radošo darbu iepirkums” piepildāms ar saturu katrā konkrētā gadījumā, tomēr no Senāta sprieduma lietā SKA-314/2024 atvasināmie kritēriji var palīdzēt secināt, vai iepirkums uzskatāms par radošo darbu iepirkumu. Secinājums skaidri signalizēs, ka tirgus izpētē, iepirkuma dokumentācijas izstrādē un piedāvājumu vērtēšanā jāņem vērā radošo darbu iepirkumu īpatnības. Tās apskatītas un analizētas turpmāk rakstā.
Komerctiesības
09:00, 11. Mar. 2025
2024.gada otrajā pusē publiskajā telpā izskanēja grupas “Līvi” dibinātāja un bijušā dalībnieka centieni aizliegt pārējiem grupas biedriem izmantot nosaukumu “Līvi” koncertos, izdodot jaunu mūziku un citur. Tas kalpoja par vēl vienu atgādinājumu tam, cik svarīgi preču zīmi reģistrēt savlaicīgi, bet, vai bijušais grupas dalībnieks drīkst iesniegt prasību reģistrēt grupas nosaukumu kā preču zīmi un kas notiks tālāk? Skaidrojam!
Klausies
Komerctiesības
06:00, 7. Mar. 2025
2019.gada 17.aprīlī pieņemta Eiropas direktīva 2019/882 par produktu un pakalpojumu piekļūstamības prasībām. Direktīva iezīmē nozīmīgas pārmaiņas Eiropas Savienības pieejā produktu un pakalpojumu piekļūstamības prasībām, taču nesniedz konkrētas norādes vai risinājumus, tā vietā ļaujot uzņēmumiem pielāgoties, izstrādājot savus risinājumus, kas atbilst gan to darbības specifikai, gan direktīvas mērķim.
Komerctiesības
06:00, 5. Mar. 2025
Pārbaudīt ārvalstu investora juridisko statusu un pārstāvības tiesības sākotnēji var šķist lieki, tomēr šī pārbaude ir ļoti būtiska. Darījumu noslēgšana ar neeksistējošu komersantu vai personu, kas nav tiesīga pārstāvēt komersantu, var radīt smagas sekas – no darījuma spēkā neesības līdz finansiāliem zaudējumiem un tiesvedībām. Tāpēc pirms jebkādas sadarbības uzsākšanas ar ārvalstu partneri nepieciešams pārliecināties par otras puses tiesībām slēgt attiecīgo darījumu.
Klausies
Komerctiesības
06:00, 26. Feb. 2025
2025.gada 1.janvāri stājās spēkā grozījumi Zemesgrāmatu likumā, ieviešot jaunu prasību nekustamā īpašuma darījumos, kuros iesaistīta juridiskā persona – patieso labuma guvēju atklāšana. Šīs izmaiņas ir daļa no valsts centieniem stiprināt caurskatāmību un novērst finanšu noziegumus. Vai tas neveicinās jaunas birokrātiskus sarežģījumus?
Komerctiesības
06:00, 21. Feb. 2025