Kam jāmaksā par darbinieku testēšanu?
2021-11-15
Irina Kostina, ZAB "Ellex Kļaviņš", asociētā partnere, Darba tiesību prakses grupas vadītāja
Šobrīd darba vietās, kur nav iespējams nodrošināt attālināto darbu, obligāti jāveic regulāra darbinieku testēšana. Aktuālajos Ministru kabineta (MK) noteikumos paredzēts, ka par šādiem testiem jāmaksā pašiem darbiniekiem, ja vien viņi nav vakcinējušies. Vai šī prasība atbilst Darba likumam (DL)?
Raksta līdzautors: Ints Skaldis, SIA "ZAB Ellex Kļaviņš", zvērināta advokāta palīgs
Noteikumi un rīkojums
Šobrīd divās tiesību normās noteikts darbinieku pienākums pašiem segt izdevumus par Covid-19 testa veikšanu. Proti, MK noteikumu Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" 26. punktā paredzēts, ka tad, ja darbiniekam darba pienākumu veikšanai nepieciešams testēšanas sertifikāts, darbinieks (amatpersona) nodrošina Covid-19 testa veikšanu par saviem līdzekļiem, ja nav citas vienošanās ar darba devēju. Tāpat arī MK rīkojuma Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" 5.8. apakšpunktā noteikts, ka tad, ja darba pienākumu veikšanai, epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanai darba vietā vai pakalpojumu sniegšanai nepieciešams testēšanas sertifikāts, darbinieks nodrošina Covid-19 testa veikšanu par saviem līdzekļiem, ja nav citas vienošanās ar darba devēju.
Kam ir lielāks juridiskais spēks?
Lai gan raksta sākumā uzdotais jautājums attiecināms tikai uz MK noteikumiem Nr. 662, tomēr noderīgi paskaidrot arī MK rīkojuma Nr. 720 tiesisko dabu un tajā noteikto darbinieka pienākumu segt Covid-19 testa izmaksas. Saskaņā ar likuma "Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli" 5. pantu MK ir tiesības izsludināt ārkārtējo situāciju uz noteiktu laiku, bet ne ilgāk kā uz trim mēnešiem. Atbilstoši šī likuma 8. panta 1. daļas 3. punktam MK ir tiesības noteikt īpašu saimnieciskās darbības kārtību vai šīs darbības ierobežojumus, kā arī saskaņā ar 8. panta 2. daļu noteikt konkrētajā ārkārtējā situācijā nepieciešamus pasākumus, kas valsts apdraudējuma un tā seku novēršanai vai pārvarēšanai paredzēti likumos.
Katrā uzņēmumā papildus darba līgumam tiek izstrādāti arī dažādi iekšējās darba kārtības noteikumi. Tie darbiniekiem ir tikpat saistoši, kā darba līgums, un, tos pārkāpjot, iestājas sekas atbilstoši Darba likumam (DL) – sākot no rājiena, līdz pat, smagākos gadījumos, atbrīvošanai no darba. Vai ir kādas obligātas prasības, kas jāiekļauj šādos noteikumos? Ko var uzskatīt par iekšējās kārtības noteikumiem – kādu vienu dokumentu vai arī var skatīties plašāk?
Darba tiesības
06:45, 20. Sep. 2023
Vai darba devējam ir jākompensē darbinieka ceļa izdevumi un ceļā pavadītais laiks gadījumā, ja darbiniekam tiek noteikta cita darba vieta? Šāda situācija ir analizēta Senāta 2022.gada 22.jūnija spriedumā lietā SKA-34/2022 par darba un atpūtas laiku civildienesta ierēdnim, kura darba vieta pārcelta rotācijas kārtībā.
Darba tiesības
06:00, 4. Sep. 2023
Turpinot pētīt darbinieku vārda brīvības tēmu, šajā rakstā aplūkosim, vai darbinieks drīkst publiski negatīvi izteikties par darba devēju vai saviem kolēģiem, un kādas varētu būt šādas rīcības sekas.
Darba tiesības
06:00, 28. Aug. 2023
Satversmē ir noteikts, ka ikvienam ir tiesības uz domas, apziņas un reliģiskās pārliecības brīvību. Tomēr cik tālu sniedzas šī brīvība, saskaroties, piemēram, ar darba devēja interesēm? Kādos gadījumos darba devējam ir tiesības ierobežot darbinieka uzskatu paušanu?
Darba tiesības
06:00, 14. Aug. 2023
Visiem labi zināms, ka Darba likumā (DL) noteikts – pārbaudes laikā darba devējam un darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu trīs dienas iepriekš. Darba devējam, uzsakot darba līgumu pārbaudes laikā, nav pienākums norādīt šāda uzteikuma iemeslu. Šis aspekts nereti rada iespaidu, ka darba līgums pārbaudes laikā var tikt uzteikts jebkura iemesla dēļ, tomēr tā gluži nav. Atsevišķos gadījumos var pat iestāties darba devēja atbildība par prettiesisku darba līguma izbeigšanu pārbaudes laikā. Kādu darba devēja rīcību varētu uzskatīt par atšķirīgas attieksmes aizlieguma pārkāpumu?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 7. Aug. 2023
Droši vien nepārspīlēšu, ja apgalvošu, ka lielākā daļa portāla iTiesības.lv lasītāju katru dienu darbā vismaz divas stundas strādā ar datoru. Bet cik no jums ir veikuši obligāto veselības pārbaudi un cik daudziem ir konstatēts, ka darba pienākumu veikšanai nepieciešamas piemērotas brilles? Un, ja tas ir konstatēts, kurš maksā par brillēm – darbinieks vai darba devējs?
Darba tiesības
06:00, 17. Jūl. 2023
Praksē aizvien nereti ir sastopamas situācijas, kurās uzņēmums paļaujas, ka, ja par darbinieka vai pakalpojuma sniedzēja darbu samaksāts, tad šī samaksa ietver arī tiesības ar autora radīto darbu rīkoties brīvi, pēc saviem ieskatiem. Taču juridiski šādas tiesības ir tikai tad, ja puses par to ir vienojušās un ja tas ir pienācīgi atrunāts noslēgtajā līgumā.
Darba tiesības
06:00, 11. Jūl. 2023
Apskatīsim kādu nesenu Senāta spriedumu par darba piespiedu kavējumu, ja tā laikā darbiniekam piešķirta invaliditāte.
Darba tiesības
06:00, 3. Jūl. 2023
Rakstā analizēsim īpašus likuma noteikumus, kas jāņem vērā darba devējam, kurš vēlas izbeigt darba tiesiskās attiecības ar darbinieku, kuram ir noteikta invaliditāte.
Klausies
Darba tiesības
08:46, 12. Jūn. 2023
Fiziskas personas goda un cieņas aizsardzības iespēja, visticamāk, nav jaunums. Turpretim, saistībā ar juridiskām personām šajā jautājumā nereti rodas pārpratumi. Darba devēja kā juridiskas personas reputācijas aizsardzība daudziem uzņēmumiem rada neizpratni – ne vienmēr ir skaidrs, kādus pienākumus var uzlikt darbiniekiem tās aizsardzībai. Šajā rakstā tuvāk apskatīsim reputācijas jēdzienu un apzināsim ieteikumus darba devējiem, kas ļautu nodrošināties pret iespējamu reputācijas kaitējumu darbinieka rīcības rezultātā.
Klausies
Darba tiesības
09:21, 5. Jūn. 2023
Kādus pierādījumus drīkst prasīt no darbinieka par darba laika ievērošanu, ja darbinieks ir bijis ārpus darba devēja kontroles?
Darba tiesības
06:00, 29. Mai. 2023
Turpinot rakstā "Darbinieka un darba devēja strīdu risināšana. 1.daļa" aizsākto tēmu par dažādiem strīdu risināšanas starp darba devēju un darbinieku instrumentiem, apskatīsim, kā un kādos gadījumos var palīdzēt mediācija. Bet, ja strīdu tomēr neizdodas atrisināt uzņēmuma iekšienē, kad vērsties Valsts darba inspekcijā (VDI) vai visbeidzot – tiesā.
Darba tiesības
06:00, 15. Mai. 2023
Civilprocesa likuma 1.pantā ir noteikts, ka katrai fiziskajai un juridiskajai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā jeb citiem vārdiem - ikviens, kurš aizskarts, drīkst vērsties tiesā. Bet kā ir darba tiesiskajās attiecībās? “Visi strīdi ved uz tiesu” vai tomēr strīdnieki var strīdu izšķirt citādāk?
Darba tiesības
06:00, 2. Mai. 2023
2021.gada pavasarī Eiropas Komisija pieņēma priekšlikumu par jaunu direktīvu, lai ieviestu instrumentus, kas palīdzēs nodrošināt vienlīdzīgu samaksu sievietēm un vīriešiem. Dokumentā norādīts, ka Eiropas Savienībā sieviešu un vīriešu darba algas vidējā atšķirība saglabājas 14% apmērā.
Darba tiesības
06:00, 17. Apr. 2023
Prakse rāda, ka nereti darba devēji neorientējas jēdzienos “dežūras gatavība” un “izsaukuma gatavība” un ne vienmēr zina, kā pareizāk rīkoties, lai, nodrošinot pakalpojumus klientiem, tiktu ievērotas darbinieku tiesības uz atpūtu, tiktu nodrošināta atbilstoša darba samaksa un neveidotos virsstundu darba risks.
Darba tiesības
06:00, 27. Mar. 2023