Kam jāmaksā par darbinieku testēšanu?
2021-11-15
Irina Kostina, ZAB "Ellex Kļaviņš", asociētā partnere, Darba tiesību prakses grupas vadītāja
Šobrīd darba vietās, kur nav iespējams nodrošināt attālināto darbu, obligāti jāveic regulāra darbinieku testēšana. Aktuālajos Ministru kabineta (MK) noteikumos paredzēts, ka par šādiem testiem jāmaksā pašiem darbiniekiem, ja vien viņi nav vakcinējušies. Vai šī prasība atbilst Darba likumam (DL)?
Raksta līdzautors: Ints Skaldis, SIA "ZAB Ellex Kļaviņš", zvērināta advokāta palīgs
Noteikumi un rīkojums
Šobrīd divās tiesību normās noteikts darbinieku pienākums pašiem segt izdevumus par Covid-19 testa veikšanu. Proti, MK noteikumu Nr. 662 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" 26. punktā paredzēts, ka tad, ja darbiniekam darba pienākumu veikšanai nepieciešams testēšanas sertifikāts, darbinieks (amatpersona) nodrošina Covid-19 testa veikšanu par saviem līdzekļiem, ja nav citas vienošanās ar darba devēju. Tāpat arī MK rīkojuma Nr. 720 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu" 5.8. apakšpunktā noteikts, ka tad, ja darba pienākumu veikšanai, epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanai darba vietā vai pakalpojumu sniegšanai nepieciešams testēšanas sertifikāts, darbinieks nodrošina Covid-19 testa veikšanu par saviem līdzekļiem, ja nav citas vienošanās ar darba devēju.
Kam ir lielāks juridiskais spēks?
Lai gan raksta sākumā uzdotais jautājums attiecināms tikai uz MK noteikumiem Nr. 662, tomēr noderīgi paskaidrot arī MK rīkojuma Nr. 720 tiesisko dabu un tajā noteikto darbinieka pienākumu segt Covid-19 testa izmaksas. Saskaņā ar likuma "Par ārkārtējo situāciju un izņēmuma stāvokli" 5. pantu MK ir tiesības izsludināt ārkārtējo situāciju uz noteiktu laiku, bet ne ilgāk kā uz trim mēnešiem. Atbilstoši šī likuma 8. panta 1. daļas 3. punktam MK ir tiesības noteikt īpašu saimnieciskās darbības kārtību vai šīs darbības ierobežojumus, kā arī saskaņā ar 8. panta 2. daļu noteikt konkrētajā ārkārtējā situācijā nepieciešamus pasākumus, kas valsts apdraudējuma un tā seku novēršanai vai pārvarēšanai paredzēti likumos.
Kā rīkoties, ja darbinieks veselības stāvokļa dēļ vairs nevar turpināt strādāt nolīgto darbu? Kā šis fakts ir jāpaziņo darba devējam? Un kā rīkoties darba devējam, ja viņam ir aizdomas, ka darbinieks veselības stāvokļa dēļ nevar veikt nolīgto darbu, tomēr pats darbinieks tā neuzskata?
Darba tiesības
06:00, 9. Sep. 2024
Darbinieks piekrīt ieturējumu veikšanai. Varētu domāt, ka lielākā darba devēja problēma atrisināta, jo nav jāvelta cilvēkresursu, laika un finanšu līdzekļi, vēršoties tiesā. Pirmais svarīgais solis ir veiksmīgi pārvarēts, taču līdz galarezultātam vēl ir vairāki nosacījumi, kas darba devējam jāievēro.
Darba tiesības
06:00, 12. Aug. 2024
Darba likuma 84. un 85.pants regulē vienošanos starp darba devēju un darbinieku par konkurences ierobežojumu darbiniekam pēc darba tiesisko attiecību izbeigšanās. Apskatām, ko nozīmē šāda vienošanās un kas tajā būtu jāiekļauj.
Darba tiesības
06:00, 29. Jūl. 2024
Nereti starp darba devēju un darbinieku rodas no darba tiesiskajām attiecībām izrietošas vai ar tām saistītas domstarpības, kuru atrisināšana var būt sarežģīta un laikietilpīga. Pamatprincips paredz, ka radies strīds vispirms ir jāmēģina risināt savstarpēju pārrunu ceļā, tomēr ne vienmēr tas izdodas. Kādi ir darba strīdu veidi un vai darbinieks ir tiesīgs ikvienā gadījumā piesaistīt advokātu strīda atrisināšanai?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 22. Jūl. 2024
Platformu darbinieki bieži vien darbojas kā pašnodarbinātie vai neatkarīgie līgumslēdzēji, lai gan praksē viņu darba apstākļi bieži vien līdzinās tradicionālajiem darbiniekiem, un tas nozīmē, ka šie darbinieki nesaņem līdzvērtīgas sociālās garantijas, salīdzinot ar "parastajiem" darbiniekiem. Lai risinātu šo problēmu, 2024.gada 30.maijā Eiropas Parlaments pieņēma jaunu direktīvu par darba nosacījumu uzlabošanu platformu darbā.
Darba tiesības
06:00, 15. Jūl. 2024
Darba likums nosaka aizliegumu darba devējam uzteikt darba līgumu darbiniekam – arodbiedrības biedram – pirms arodbiedrības piekrišanas saņemšanas. Vai arodbiedrībai ir pienākums pamatot savus lēmumus? Un kāda ir arodbiedrības atbildība gadījumā, ja tās lēmuma dēļ darba devējam ir radušies zaudējumi?
Darba tiesības
06:00, 1. Jūl. 2024
Kā atšķiras darbinieka sociālā aizsardzība darba līguma un uzņēmuma līguma gadījumā?
Darba tiesības
06:00, 19. Jūn. 2024
Darba devējam radušās aizdomas, ka darbiniekam ir nepamatoti izsniegta slimības lapa. Vai darba devējs drīkst prasīt slimības lapas anulēšanu? Kādas ir darba devēja tiesības?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Jūn. 2024
Uzņēmums vēlas piesaistīt kvalificētus ārvalstu speciālistus no trešajām valstīm. Latvijā tiem nepieciešama uzturēšanās atļauja. Ar ko atšķiras Eiropas Savienības zilā karte no termiņuzturēšanās atļaujas?
Darba tiesības
06:00, 30. Mai. 2024
Darbinieks laiku pa laikam darbā uzvedas destruktīvi, publiski izsakās par paškaitējuma iespējām, kā arī nereti emocionāli uzbrūk savam vadītājam, izgāžot savas dusmas un emocijas. Kā darba devējam rīkoties šādā situācijā? Vai, konstatējot šādu uzvedību, darba devējs drīkst darbinieku atstādināt vai nepielaist pie darba? Vai darba devējam ir tiesības nosūtīt darbinieku pie ārsta veikt izmeklējumus, ja ir aizdomas, ka darbinieka psihoemocionālās veselības stāvoklis nav stabils?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 27. Mai. 2024
Aizvien biežāk darba vietās tiek atklāts mobings. Tā īstenotāji mēdz padarīt neciešamu mobinga upura atrašanos darba vietā, kas var beigties dažādi. Kā var rīkoties darba devējs, lai laicīgi novērstu mobingu?
Darba tiesības
06:00, 24. Mai. 2024
Praksē bieži vien gan darba devējiem, gan darbiniekiem rodas neskaidrības, kā korekti piemērot tiesību normas saistībā ar ieturējumu veikšanu. Turklāt šie jautājumi vairākkārt ir vērtēti Senātā, kas apstiprina regulējuma piemērošanas neskaidrības. Kad ir atļauts veikt ieturējumus no darbinieka darba samaksas un kā to darīt?
Darba tiesības
06:00, 20. Mai. 2024
Darba intervijas norisi regulē gan vietējie, gan starptautiskie tiesību akti, līdz ar to, veicot intervijas, dažādu iemeslu dēļ pastāv arī strīdu, tiesvedību vai sankciju riski. Lai pēc iespējas izvairītos no dažādu juridisko risku iestāšanās, darba devējiem būtu jāņem vērā vairākas būtiskas prasības, kas saistītas ar darba intervijām, lai nodrošinātu likumīgu un vienlaikus arī efektīvu intervijas procesu.
Darba tiesības
06:00, 13. Mai. 2024
Saeimā ir iesniegts jaunā Imigrācijas likuma likumprojekts. Apskatām, kādas izmaiņas tas varētu ieviest un kādā stadijā šobrīd atrodas.
Darba tiesības
06:00, 10. Mai. 2024
Kas ir alternatīvās personas statuss un kas to var saņemt? Kas jāņem vērā, pieņemot darbinieku ar šo statusu?
Darba tiesības
06:00, 3. Mai. 2024