Sākot ar 01.07.2017., īstenojot maksātnespējas procesa administratoru uzraudzību atbilstoši jaunajam regulējumam, Maksātnespējas administrācija (MA) papildus esošajiem administratoru uzraudzības līdzekļiem veiks pārbaudes maksātnespējas procesa administratoru prakses vietās vai parādnieka – juridiskās personas – atrašanās vietā, lai pārliecinātos par maksātnespējas procesa norises atbilstību normatīvo aktu prasībām.

MA īstenos gan plānotas, gan neplānotas pārbaudes atbilstoši iestādes izstrādātajam uzraudzības pasākumu plānam. Vienlaikus uzraudzības pasākumu efektivitātes paaugstināšanai MA ir veikusi visu maksātnespējas procesa administratoru un procesu riska līmeņa izvērtējumu, kas tiks ņemts vērā uzraudzības pasākumu plānošanā un īstenošanā. Jānorāda, ka MA ir tiesības ierasties arī tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) uzraugošās personas prakses vietā vai parādnieka – juridiskās personas – atrašanās vietā.

MA īstenojot tai piešķirtās tiesības ierasties uzraugošās personas vai administratora prakses vietā pārbaužu veikšanai, vidējā termiņā un ilgtermiņā tiks gan sasniegts Pamatnostādnēs ietvertais politikas virziens – administratora profesijā strādā augsti kvalificēti profesionāļi ar amatam atbilstošām zināšanām, prasmēm, un personiskajām īpašībām –, gan kopumā paaugstināta maksātnespējas procesa efektivitāte.

Vienlaikus, sākot ar 01.07.2017., stājas spēkā Maksātnespējas likuma un Civilprocesa likuma grozījumi, ar kuriem veiktas izmaiņas TAP regulējumā, ieviešot TAP uzraugošās personas institūtu un brīvā tirgus principu.

Regulējums par izmaiņām TAP, tajā skaitā par uzraugošās personas noteikšanu, stājas spēkā 01.07.2017. un ir piemērojams TAP, kas ierosināti pēc 01.07.2017.

Līdz minētā regulējuma spēkā stāšanās brīdim, proti, TAP, kas ierosināti līdz 30.06.2017., TAP iecēla maksātnespējas procesa administratoru pēc parādnieka vai MA ieteikuma. Savukārt no 01.07.2017. TAP tiesa iecels uzraugošo personu pēc kreditoru vairākuma ieteikuma.

Ar šādu regulējumu tiek palielināta kreditoru loma TAP, kā arī paredzēta iespēja brīvi izvēlēties personu TAP uzraudzības pasākumu veikšanai. Tādējādi TAP norises atbilstību tiesas apstiprinātajam TAP pasākumu plānam nodrošinās kreditoru vairākuma izvēlētā un tiesas apstiprinātā uzraugošā persona.

Uzraugošās personas institūta ieviešas mērķis ir paaugstināt kreditoru uzticību TAP, tādējādi sekmējot tā piemērošanu.